Çocuğa din öğretmemeli kongresi mi?

Haliç Kongre Merkezindeki Çocuk Hakları Kongresi bir kısım sorunlu yanları ile gerçekleşti.

Çocuğa din öğretmemeli kongresi mi?

Çocuk Hakkı ve İnsanlık

3 gündür Haliç Kongre Merkezinde süren 1.Çocuk Hakları Kongresi pazar günü bir dizi olayla son buldu. Başbakanın konuşmasının ‘parasız eğitim, parasız dershane’ sloganlarla protesto edilmesiyle kongre gündemde daha çok yer buldu.

Kongrenin içeriğinden biraz bahsedeyim size. 446 gün önce başlamış bu kongrenin hazırlıkları. Çocuk Hakları konusunda Türkiye’nin stratejisinin belirlenmesi için 7000 çocuk, 2865 yetişkin bireyin görüşleri alınmış; STK’lardan, üniversite ve hükümet kuruluşlarından katılan 345 alan uzmanıyla çalışmalar yapılmış. Bunun sonucunda 2012-2016 yıllarını kapsayan Çocuk Hakları Stratejisi Taslağı ortaya çıkmış. Kongrede farklı gruplar, farklı siyasi görüşe mensup insanların çocuk öznesinde buluşması çocuklar adına güzel bir gelişmeydi. 3 gün içerisinde Kongre Merkezinin büyük salonu olan Marmara Salonunda Strateji Taslağı eleştiriler, öneriler eşliğinde madde madde düzenlenirken diğer salonlarda ise Çocuk Delegelerin Bildirileri, yaptıkları çalışmalar, Çocuk Hakları konulu film yarışması, afiş yarışması düzenlendi. Derece alan çocuklar kendi fikirlerini açıkladılar. Çocukların hayallerini yetişkinlere anlatması, sıra dışı düşüncelerini savunması da kongrenin diğer bir güzel tarafıydı.

24498Benim en çok eleştireceğim konu ise, 1989’da yürürlüğe girmesine rağmen pek bir yaptırımı olmayan, kabul eden devletlerin çocuk hakları konusunda adım atması gerektiği vurgulanmasına rağmen Çocuk Hakları Sözleşmesinin esas alınmasıydı. Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in çocukların öneminden ve ülkenin çocuklara verdiği değerden bahsederken 23 Nisan’ın dünya çocuklarına hediye edilen bir bayram olduğuna atıfta bulundu. Ancak havan topu mermisiyle parçalanan 12 yaşındaki Ceylan Önkol’dan, bir uzman çavuş tarafından başına ateş açılıp öldürülen 15 yaşındaki Enver Turan’dan, kışlada tatbikat yapan askerler tarafından öldürülen Edanur Avcı’dan bahset(e)memesi ve bu davaların takibatıyla alakalı Meclis Başkanı sıfatıyla hiçbir şey yapmaması ve sadece ‘biz tüm dünya çocuklarına bayram hediye ettik’ perdesinin arkasına sığınması yeni bir siyasi karamizahtan öteye gitmiyor.

Stratejiye dönecek olursak, bir tarafta üniversitelerin çok fazla sahip çıkmaması gönüllü uzman ve eğitimcilerin desteğiyle hazırlanması heyecan verici. Diğer tarafta farklı katılımların verdiği etkiyle hazırlanan stratejinin liberal bir tatta olması ve din eğitimi hakkının ihmal edilmesi, bu konuya değinilmemesi beni yaralayan bir başka konuydu. Gelişim dendiğinde, temel manada fiziksel ve zihinsel gelişim olarak düşünmemiz gerektiği öğretildi bizlere. Ancak bunun yanında manevi gelişimin sağlıklı bir kişilik için vazgeçilmez olduğu görmezden gelindi, getirildi sistem tarafından.

24497

Bunu bizim insanımız, bizim Mustafa Ruhi Şirin'imiz mi yapıyor?

Çocuklar üzerine yeni, soluklu, geçmişteki klişelerden, başarısız projelerden bağımsız bir stratejide, çocuk ruhuna dokunabilmekten bahseden insanlar tarafından manevi gelişimin -rejimin bize öğrettiği şekilde- görmezden gelinmesi, yeni kayıp nesillerin çok uzak olmadığını gösteriyor.  Tarihte, Cizvit Papazlarının 7 yaşına kadar onlarla kalan çocukların 70 yaşına kadar değişmeyeceğini garanti etmelerini ve bunun yanında bizim de eğitimin nerdeyse hiçbir alanında manevi gelişimine hitap etmeyen bir anlayışı benimsememiz, bunlardan da akıllanmayıp ‘yeni’, ‘biz’den çalışmalarda da bunu sürdürmemiz üzüntü verici.

İster Budist, ister Zerdüşt olun çocuğunuzu manevi gelişimi eksik yetiştirirseniz, çocuğu dört ayağının olması gereken bir masaya üç ayak verip hayatını bu masa üzerine kurmasını istemiş olursunuz. Ha, çocuğum büyüsün din konusunda en doğrusunu o seçer mi diyorsunuz? Bu ateist herzelerin tesiri altında mısınız şiddetli bir şekilde! Hem de dindar birisi olarak?!! O zaman aileye de karşı çıkın hazır liberal özgürlükçü söylem modasına kaptırmışken. Çocuk neden aileye mecbur ki… Devlet, ateistler, liberaller ona nasıl bakmanız gerektiğini size dayatır! Rahat olun! Aman dindarlara yaklaşmayın, yaklaştırmayın çocuklarınızı... Sonra çocuğunuza da dinci derler!!!

 

Burak Gültekin Çocuk Hakları Kongresinden yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2011, 10:24
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26