Cinayeti beğenmek de yeni çıktı!

Ajanslara bir cinayet haberi daha düştü. Ama ondan kötü bir şey daha oldu...

Cinayeti beğenmek de yeni çıktı!

Ajanslara bir cinayet haberi daha düştü. Bahreynli şair Ayat el Girmezi, yazdığı rejim karşıtı muhalif şiirleri yüzünden akıl almaz bir tecavüz ve işkence sonucu askeri hastanede hayatını kaybetti.

Yirmi yaşında bir şair böyle öldü.

Etha’da yer alan haber birçok haber sitesinde yayınlandı. Habere göre: Bahreyn’de polis tarafından gözaltına alınan ve henüz yirmi yaşında olan genç şair Ayat el Girmezi, uğradığı tecavüz ve işkence sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş. Şiirlerinde Bahreyn yönetimini ve Başbakan Halife İbni Selman El Halife’yi sert bir dille eleştirmesinden dolayı polis tarafından gözaltına alındığı söylenilen şairin ailesi, yaşanan süreci anlatmış.

Ailesinden aktarılan bilgiye göre; Mart ayı sonunda polis tarafından evi basılıp, nerede saklandığı öğrenilen Ayat’tan o günden sonra haber alınamamış. Nisan ayında ismini açıklamayan bir kişiyle yaptıkları telefon görüşmesinde aile, kızlarının askeri hastanede komada olduğunu öğrenmiş. Doktorların kendilerine, Ayat’ın çok kez tecavüze uğradıktan sonra ve işkencenin ardından komaya girdiğini söylediğini belirten aile, tüm çabalara rağmen kızlarının kurtarılamadığını açıklamış. Allah ailesine sabır versin, hazin bir hikâye daha geçti kayıtlara.

Facebook üzerinden böyle bir haber beğenilir mi?

Haberi okuduğum duyarlı bir sitemizde; sitenin facebook üyelerinden kimilerinin habere beğeni ile mukabelede bulunması ise, ayrı bir akıl almaz durum. Haberin içeriği bir cinayeti anlatırken buna karşı geliştirilecek duygu hali, habere beğeni duygusuyla yaklaşmak mıdır ya da soruyu şöyle soralım: Beğenen kişi neyi beğenmiştir? Cinayeti mi, haberi mi, haberi veren siteyi? Bu nasıl zihinsel bir tutulma ve hal karmaşasıdır.25856

Kimsenin niyetine kötülük atfetmek değil kasıt. Haberi daha fazla kişiye ulaştırmak isteyen paylaşır ya da yorum yazarak habere tepkisini dile getirir. Duygular, karşı duruşlar, kınamalar; sanal âlem düzeyinde yaşandıkça, duyarsızlık oranı yükseliyor mu azalıyor mu, bu tartışılır. Böyle bir vakıa yaşanırken muhtevası cinayet olan bu haber karşısında beğen butonunu tıklamak hangi ruh halinin yansımasıdır ben anlayamadım. Beğeni duygusu; estetik olana, iyi olana, hayır olana, vb. durumlara karşılık gelişebilecek bir duygu iken, facebook ile hayli muğlak bir halin ifade biçimine dönüşmüş, bunu görüyoruz!

Bu söylenenlerde de varsa bir tutarsızlık, alıp bunu da yorun bu tuhaf halin açıklanamazlığına. Ne olursa olsun, paylaş butonuna basmak varken beğen butonuna basmak durumunda bırakılmak doğru bir şey değil. Siteyi beğenmek anlamına gelen bir şeyi haberi beğenmek olarak yansıtmaksa facebook'un yaptığı net ve gereksiz yanlış. Bu yanlışa küçük de olsa engel olmalı.

İsteyen yanlış anladığımızı sansın. Görüntü net ortada: Bir vahşet haberi, bir zulüm "şu kadar kişi bunu beğendi" şeklinde veriliyor haberin altında! Dilin bu ifade ile ne dediği ortadadır! Bizim yanlış anladığımızı sananlar, yanlış yapanı doğru görmeyi bir denesinler lütfen!

 

 

Hamide Vera bu beğenmeyi beğenmedi!

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 16:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
suphi bayram
suphi bayram - 8 yıl Önce

Facebook insanı günlük kaygılarından,görevlerinden,istemediği zahmetlerden vs vs kurtarmak için tasarlanmış bir ayrac.Ayracın yeri öyle isabetli ki adeta hayatın sonunda ve ondan sonra hiç bir şey yok.İçeriğini okumadan basarsın beğen'e arkadaşını mutlu edersin.Anlamlı mesajları okumak zahmete değmez,hele yorum hepten zahmet.Dünya Bizim'i okumak püfff...

yasin şafak
yasin şafak - 8 yıl Önce

haber begenilmiyor, küllen yanlış. alttaki barda siteyi yani haksözhaberi begenenler geçidi oluyor. (editoryal tavzih: Değerli okur, "bunu" zamir olarak değil de sıfat olarak kullanılsa; "bu haberi" veya "bu siteyi" şeklinde kullanmış olsa facebooktürkiye ekibi, mesele daha net olurdu. Ama zamir olarak kullanılmış, ordaki "bunu" ifadesi elbette en yakındakine işaret ediyor diye düşünür Türkçe konuşanlar, anlayanlar. Bu ifadenin geçtiği yerde en yakın olan site midir, haber midir? El hak; haberdir yakın olan! Dolayısıyla beğenilen haber olmuş oluyor. Site yönetiminin bunda dahli olmayabilir çok. Belki en fazla yapabilecekleri facebookun hizmetini kullanmamak olabilir. Böylece ucuba durumlar yaşanmamış olur... Facebook diline mahkum olmamak gerekir! Hatta facebookun da uyarılması gerekir. Dilimizi saçma sapan kullanmasınlar. Dil onlara da lazım!)

Abdullah Salih
Abdullah Salih - 8 yıl Önce

Bu mümtaz kardeşimize ve ailesine yaptıkları zulüm akıl alır gibi değil. Okuduğu şiirler youtube a düşüyor ve sonra yok oluyor. Bu şiirlere youtube dan kardeşimizin adını yazarak ulaşabilirsiniz. Ya da http://www.islamulkeleri.com/haber/haber_detail.asp?id=130 bu adreste detaylı bilgi mevcut. Basın genel anlamda Türkiye'de ve Arap aleminde sessiz kalmış. Bu kardeşimiz gibi birçok Bahreynli kardeşimiz kayıp ve aynı akıbeti paylaşmalarından korkuluyor. Facebookta gruplar kurulmuş.

Isa Can
Isa Can - 8 yıl Önce

Bir tutarsizlik olmayabilir ama yanlis anlasma var. Haksöz sitesindeki yayimlanan haberlerde asagida bulunan begenenlerin sayisi haberi degil siteyi begenenlerdir. Dolaysiyla bu haberinizi bir kere daha gözden gecirmeniz gerekir...(editoryal tavzih: Değerli okur, "bunu" zamir olarak değil de sıfat olarak kullanılsa; "bu haberi" veya "bu siteyi" şeklinde kullanmış olsa facebooktürkiye ekibi, mesele daha net olurdu. Ama zamir olarak kullanılmış, ordaki "bunu" ifadesi elbette en yakındakine işaret ediyor diye düşünür Türkçe konuşanlar, anlayanlar. Bu ifadenin geçtiği yerde en yakın olan site midir, haber midir? El hak; haberdir yakın olan! Dolayısıyla beğenilen haber olmuş oluyor. Site yönetiminin bunda dahli olmayabilir çok. Belki en fazla yapabilecekleri facebookun hizmetini kullanmamak olabilir. Böylece ucuba durumlar yaşanmamış olur... Facebook diline mahkum olmamak gerekir! Hatta facebookun da uyarılması gerekir. Dilimizi saçma sapan kullanmasınlar. Dil onlara da lazım!)

sabri ünal
sabri ünal - 8 yıl Önce

olumsuz bir haber geçtiğinde bu haberi beğenmediğimizde bunu sözsüz işaretleyebileceğimiz bir şey malesef bahsettiğiniz sitede bulunmuyor...

Ays
Ays - 8 yıl Önce

facebook bu 'beğen' tepkisinden gayrı bi kelime, bi seçenek bulmalı diyorum, beğen çok şeyi kapsarmış gibi görükse de kapsamıyor işte. 'tepikle' diye bir buton olmalı. duy bunu fbook!

esra saraç
esra saraç - 8 yıl Önce

haksöz ya da bir başka sitede facebook üyesi bunu beğendi gibi bir yazı gerçeği yansıtmıyor, sanıyorum bu bir tür reklam. çünkü kendi adımı çok gördüm incelediğim haber sitelerinde, beğen butonunu tıklamamış olmama rağmen facebook benim o haberi beğenmiş olduğumu yazıyordu. demem o ki reklam bunlar. facebooka aldanıp kardeşlerimizi eleştirmeyelim.

Limoni
Limoni - 8 yıl Önce

"....Bahreynli muhalif Şii aktivist ve insan hakları savunucusu Nebil Receb, dün (22 Nisan Cuma) Şii muhaliflere ait "Et-Tevafuk" haber sitesine yaptığı açıklamada Bahreyn güvenlik güçleri tarafından gözaltına 31 Mart'ta alınan ve bazı gazeteler ve internet sitelerince öldüğü iddia edilen şair Ayet El Girmezi'nin hayatt olduğunu söyledi."

banner19

banner13