Cihan Aktaş'ı anlama denemesi

Ömrü yazıyla yol arasında geçen yazar Cihan Aktaş, sonpeygamber.info sitesinde yazılarını yayınlayacak.

Cihan Aktaş'ı  anlama denemesi

Yaşayanların Biyografisini Yazmak…

Dünyada en zor yazı  türü olarak “şiir”i işaret edenlerin haklı yönleri olduğunu düşünüyorum. Zira, şiir öğrenilen bir edebi tür olmaktan çok damardan gelen bir haldir. Ancak, yazı alanında zorlu olan tür, kanaatimce biyografi ve romandır. Biyografiyi yazdıktan sonra da yakanızı bırakmaz satırlar. Ama, roman’ı bitirdiğinizde ölen ölmüş kalan kalmış; evli evine tilki de damına çekilmiştir.

Şimdi, biyografinin o bildik yollarından gitmeyerek, yine bir güzel insan hakkında eskiz çalışması yapmaya çalışacağım; zorluğunu bile bile.

Cihan Aktaş ismi, hayatıma 1980’li yılların sonunda girdi. Sistem İçinde Kadın adlı o eleştirel eserini okuduktan sonra Cihan Aktaş’ın yazdığı her satırı okumamın hayırlı olacağı kanaatine ulaştım. -Sahi, o günlerde ne güzel kitaplar basılıyordu öyle... Beyan Yayınları, İnsan Yayınları, Yeryüzü Yayınları… Daha bir sıcak ve önemliydi elimize aldığımızda kitaplar.- Hele ki Müslüman kimliği ön planda olan kadınların yazı hayatından, düşünce dünyasından, sosyal adı verilen kamusal alandan tard edildiği bir dem ve ülkede; hayret ve şaşkınlıkla, daha çok da imrenerek okudum Cihan Aktaş’ı.

Cihan AktaşŞen Olsun Darbeli Ülkem

80’li yıllar vurgusu önemli. Zira, Üç İhtilal Çocuğuyla Cihan Aktaş öyküsü  bende ayrı bir yere sahiptir. Darbe’nin ya da İhtilâl’in ardından boy veren fidanların boynunun büküklüğü Cihan Aktaş’ın darbe sonrası kahramanlarında kemikleri üşüten bir hal alır.

Adını verdiğim iki kitapla Cihan Aktaş’ın uzak bir akrabası oluverdim. O gün bugündür de Cihan Aktaş denildi mi darbe görmüş çocukların hüznü gelir aklıma. Daha çok da herhangi bir mahalle mensubiyeti düşünmeden mazlum, mağdur ve dışlanmış olan, kahramanlığı elinden alınmış, bu ülkede daima figüran görülmek -kılınmak istenen insanların yanında olmuştur yazar. Onların hikâyelerini yazmıştır. 80 sonrası Türk hikâyeciliğinde ise yeni prototipler ortaya koymuş ve birçok yazar için de öncülük yapmıştır. Hani, sel gider kum kalır, misali; Cihan Aktaş’ın öyküsüne öykünen birçok yazar belki 10 yıl sonra hatırlanmayacak ama Cihan Aktaş, Türk edebiyatı var oldukça hatırlanacaktır.

Eleştirel düşüncenin dozunu iyi ayarlayan yazar, bilhassa “kadın” konusunda temkinli, sürekli ve kalıcı adımlar atmıştır. Zeynep gibi bir kahramanla yoluna başlayan yazar, süreç içerisinde adeta Zeynep’e boyanmıştır. Bu hal birilerince feminizme yorulsa da harflerin demir parmaklıklarına takılmaktan öte geçemeyenlerin halidir bu. Kanaatimce Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi adlı mükellef çalışmanın banisi İsmail Kara Bey kitabını eğer genişletmek ve 2000’li yıllara kadar olan süreci de eserine dahil etmek isterse muhtemelen ana bölümlerden birinin başlığı da Cihan Aktaş ve İslamcılık olacaktır.

Cihan Aktaş, İslamcılıkİslam Düşüncesinde Kadın Yok Mu?

İslam Düşüncesi’ne kadın aklının değdiği yerde Cihan Aktaş vardır. Her ne kadar kendisi derin okumalar sonunda aslında yaptığının bir yorum denemesi olduğunu söylese de, Cihan Aktaş orijinal yaklaşımların da kaynağında durmaktadır. Başörtüsü tartışmaları arasında sesini kaybetmeyip, kuklayla değil kuklacıyla hesaplaşan bir dil geliştirmiştir. Hatta savunma değil bir nevi çalışmalarıyla –biraz kaba olacak ama- saldırı tarafında olmuştur. Bu saldırı kelimesi küffara karşı hücum, laiklere karşı taarruz değil; aksine, sinmeyen, inancını haykıran -İslam’ı anlatmak, manasında değil; hak bildiği yolda ilerlemek anlamında- bir onurlu portre olarak çıkmıştır meydana.

Sanki Hesabı  Ödemeyen İslamcılarız; Sofrayı Terk Ederken…

Dünya gittikçe daralıyor. Kitabî olandan çok görsel olan makbul bir hal alıyor. Bu hengâmede ise  şunu unutuyoruz: 80 darbesi sonrasında okumayı söken “İslamcılar” da forumlarda tartışarak son barutlarını tüketiyorlar. Araştırma kitapları, romanlar, sanat eserleri, çeviri metinler… Sanki Bosna Savaşı’yla birlikte yenilgiye uğradılar ve tedavülden kalkıyorlar. “İslamcıların dünyaya sunacakları bir teklif-tavsiye-proje var mı?” sorusunun cevabını tartışan insanlardan Cihan Aktaş. Hem bir öykücü hem bir aktivist, hem bir anne hem de birçoğumuzun tartışmaya çekindiği mevzuları enine boyuna tartışan yürekli bir kadın. Bu sıfatların hepsi birden kalemini kâğıt üzerinde boşuna koşturmayan bir “yazar”ı işaret ediyor.

Cihan Aktaş, Üç İhtilal ÇocuğuBugün Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, İsmet Özel, Hayrettin Karaman, Necip Fazıl Kısakürek, Ali Şeriati, Cihan Aktaş… okumalarıyla çok önemli yerlere gelmiş olan insanlar var. Bu “önemli” kavramını her âdem kendince doldurabilir. Ancak, bu yazar ve düşünce adamlarının önünü açmaya çalıştıkları “modern dünyada Müslüman olmak” olgusu sanki biraz gevşetilmiş gibi geliyor bana. Oysa, yazıya değer veren bir inancın inanırları kitaba duyarsızlaşamazlar, diye düşünüyorum.

Cihan Abla’ya dönersek; emin bir yolda yürüyen Zeynep adımlarını görürüz biz durduğumuz yerden bakarken. O, yeni bir kitap için kalemini çoktan eline almıştır.

Sınırın ötesine kadar gidebilen bir yürek vardır Cihan Aktaş’ta. Sanki biraz da bu sebepten “sınır ötesinden” yazıyor. Eğer, bir gün Cihan Aktaş düşünce yazılarını keser, hikâyelerini yazmaz olursa; o gün dünyadan epey sütun yıkılmış demektir gökyüzünü ayakta tutan.

Ha, unutmadan; biyografi yazmanın zorluğunu söylemiştim. Yazar yaşıyor ve onun hakkında samimi duygularınızı yazarsanız “ya azar işitme ya da abartma canım” denilmesi tehlikesi vardır.

Yaşayanları yazmaya çalışıyorum; kimseye tavsiye etmem… 

Zeki Bulduk vefa borcunu ödeyemeyeceğini bile bile yazdı…

Yayın Tarihi: 01 Ekim 2009 Perşembe 18:16 Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2009, 18:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.y.
m.y. - 13 yıl Önce

gayet guzel anlatılmış cihan aktaş umarım cihan aktaşların sayıları çoğalır
sınır ötesine cihan aktaşa selamlar ...

Aynur Aktaş
Aynur Aktaş - 13 yıl Önce

Satırlarınızı gururla okudum Cihanı bu kadar güzel tanımanız, anlatımınız ne kadar hoş
Sizin Cihan ablanız benim ablam ben bu kadar güzel ifade edemezdim.
Sınırın ötesine selamlar yolluyorum ve sizt teşekkür ediyorum.

banner19

banner26