Çiçeği burnunda bir dernek: MİNDER

MİNDER, çiçeği burnunda bir dernek. Çiçeği burnunda çünkü geçen aylarda faaliyete geçti. Çiçeği burnunda çünkü gençlerin bir araya gelerek oluşturdukları yepyeni bir oluşum. Şakir Gönülce yazdı.

Çiçeği burnunda bir dernek: MİNDER

 

 

MİNDER, çiçeği burnunda bir dernek. Çiçeği burnunda çünkü geçen aylarda faaliyete geçti. Çiçeği burnunda çünkü gençlerin bir araya gelerek oluşturdukları yepyeni bir oluşum. MİNDER, Malatya'da kuruldu... Nuriye mah. Abbas Efendi 1. sok. No:30 adresinde hizmetlerine başladılar...

İnsana yatırım yapmak amacıyla, üniversite öğrencileri, öğretmenler, kendini genç hissedenler ve bu toplumda ben de varım diyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları bu dernek, faaliyetlerine çeşitli ders halkaları oluşturarak başlamış. Kendi imkânlarıyla ayakta durmaya çalışan bu genç oluşumcular, hem ceplerini hem de yüreklerini bir araya getirmişler.

En iyi yatırım insana yatırım

En iyi yatırımın insan olduğunu bilen ve insanın iyi bir eğitimden geçirilmesi gerektiğine inanan bu gençler, bir taraftan öğreniyor, bir taraftan da öğretiyorlar. İlkokul ve ortaokul öğrencileri için, “Temel Dini Bilgiler”, “Dama ve Santranç” kursları düzenlemişler. Lise öğrencileri için matematik, “Gündelik Hayat İlkeleri” ve siyer dersleri veriyorlar. Ayrıca yetişkinler için İslam Medeniyet Tarihi ve dil kursları açmışlar. Arapça, Farsça ve İngilizce öğrenmek isteyenler bu kurslardan ücretsiz olarak yararlanabilirler. Ayrıca meal okumaları önümüzdeki günlerde bir ders halkası olarak MİNDER'de yerini alacak.

Geleceğin teknoloji ile kurulacağının farkında olan gençler, ayrıca ortaokul öğrencilerine yönelik “robot yapım uygulamaları” başlatmışlar. Çocuklarımız üzerinde teknolojik bir farkındalık sağlaması açısından önemli bir girişim. Böyle bir uygulamayı başka nerede bulabilirisiniz bilmiyorum ama bunun en ilgimi çeken uygulama olduğunu söyleyebilirim.

“Yabancılaşma yurdumuzda sanat ile başladı, o zaman sanat ile ayağa kalkacağız!” düsturunun bilincinde olan bu gençler, sanat ile de ilgileniyorlar.  Şu anda keman ve ney kursları veriliyor; gitar ve sinema okulu kursları ise planlama safhasında. Ayrıca bu gençler gelebilecek önerilere de açıklar.

Neden MİNDER?

Bu gençlere hangi amaçla bir araya geldiniz diye sorduğumuzda aldığımız ceva şu oluyor: “Çevresinin bilincinde, toplumsal yaralarının farkında, attığı her adımla Rabbine yürüyen, eylemleri ışık olan ve tüm karanlıkları aydınlatan insanlar olmak, ormandaki tek ağaç olmadığımızın bilincinde olup, ormanın hepsini görebilen, tek yarışın Hakk ve hakikat için olduğunu bilen, her türlü yozlaşmadan uzak bir gençlik yetiştirebilmek amacıyla yollara düştük”

İslamî bir kültüre sahip, geçmişini bilen, toplumdaki yaralara merhem olabilecek gençleri yetiştirmek amacıyla bu işe girişen bu gençleri alkışlıyorum. En azından böyle bir işe cesaret ettikleri için bile kutlamak gerek bu gençleri.

Diğer gençlere örnek olması ve model oluşturması açısından MİNDER özgün bir oluşum. Bu oluşumu tanımak, faaliyetlerinden faydalanmak için siz de MİNDER'e uğrayabilirsiniz. Ya da yeni bir faaliyet de siz sunabilirsiniz. Hadi siz de bir “minder” atın bu gençlerin arasına. Sizi aralarına alacaklarına, sizi kucaklayacaklarına yürekten inanıyorum. Bir “minderleri” yoksa bile, kendi “minderlerinden” sizlere de mutlaka yer açacaklardır.

Özellikle lise ve üniversite gençlerinin, öğretmelerin ya da geleceği dert edinenlerin bu derneğe bir uğramalarını ve kendilerine bir minder edinmeleri gerektiğini düşünüyorum. Burada mutlaka kendinize göre bir minder bulacaksınız...

Hadi! Minderleri sıkıştıralım; Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun...

 

Şakir Gönülce yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2013, 15:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26