Chat yapmaktan fazlası var

İnternetin suçu yok biz onu 'sohbet' sandık..

Chat yapmaktan fazlası var

Konuşİnternet Türkiye’ye bir nebze geç gelmiş olsa da, ilk yıllarında bir süre yerinde saysa da, sonrasında yapılan yatırımlar neticesinde, öyle coştu ki, girmediği ev kalmadı neredeyse. İnternet insanımıza ulaştı ama nasıl ulaştı, borç harç aldığı bilgisayara internet bağlatan gariban vatandaş internetin neyinden faydalandı? İnternet Türkiye’de kendine nasıl bir mecra buldu, en çok neler tutuldu?

İnternetin ilk yıllarında, 56k bağlantıların hüküm sürdüğü zamanlarda, sadece mailinize girmenin 20 dakikayı bulduğu internet kafelerde, insanlar için internet, aslında sohbet demekti. Yurdum insanı interneti sohbet odalarında tanıdı.

Facebook’un atası  kimdir?

icqMsn henüz ortalarda yokken, ICQ furyası vardı. Ama en çok da IRC tutulmuştu. Superonline gibi şirketlerin bile, o yıllarda sohbet sunucuları vardı. İnternet kafeler kız/erkek arkadaş bulmak için çırpınan çocuklarla dolar, işi biraz daha iyi bilen çocuklar bu ortamlarda minik yetkiler peşinde koşardı. Daha sonraları TTNET de IRC (sohbet) işine el atınca, piyasa iyice genişledi. Mynet gibi şirketler, pazardaki talebi görüp sohbeti web arayüzüne taşımışlardı. Facebook’un atası webchat’tir, diyebiliriz yani.  O sıralar aynı anda binlerce kişinin sohbet ettiği yüzlerce irili ufaklı sunucu çıktı ortaya. Hosting (Shell) piyasasının oluşması, işte o vakitlere denk gelir.mIRC

Milyonlarca genç, uzun vakitler harcadılar bu sohbet ortamlarında. İstanbul’a internet kafeler ilk geldiğinde, Haznedar ve civarı yerler yayılmaya öncülük etmiş, Haznedar’da bazı caddelerde onlarca internet kafenin yan yana dizilip ilginç görüntüler oluşturduğu olmuştur. Kötü bilgisayarlarda, paylaşımlı ve yavaş internetin zorluklarında, gençleri kafelere böylesine doluşturan şey, elbette sohbet ve onun cazibeleriydi.

MSN24 saat online’ım abi

Msn’le beraber artık yeni bir dönem başlamış oldu. Sohbet odaları popülerliklerini bir süre daha sürdürüp düşüşe geçmeye başladılar. O dönem, haberdar olduğumuz internet siteleri belki bir elin parmaklarını  geçmezdi. Mailimiz vardı ama kimse doğru düzgün mail kullanmazdı. Zaten düşük hızlı bağlantılarda, mail üzerinden dosya alıp göndermek de neredeyse imkânsızdı. Birkaç yabancı karikatür sitesi, animasyon siteleri, Hotmail ve Yahoo dışında site bilinmezdi.

İnternetin chatten başka bir şey vaat etmediği zamanlarda uzun ve anlamsız bir hükümranlık sürdü sohbet odaları. Msn’in popülerleşmesi algıyı değiştirmedi, yine insanlar sohbet için interneti kullanmaya devam ettiler.

Arama motoru, dergilerFacebook Dünya Bizim Sayfası

İnternet ve teknoloji dergileri bu dönemdeki satış rakamlarına bir daha hiç ulaşamadılar. Elimizin altında internet dururken, internet hakkındaki bilgileri, gelişmeleri güzelim gençlik bu dergilerden öğrenmek zorunda kaldı. Piyasaya yeni çıkan internet siteleri, kişisel ve kurumsal siteler, dergilerden duyurulur, böylelikle bilinirlerdi. Her ay dergi almak, yeni sitelerle tanışmak manasına geliyordu aynı zamanda.

Dergilerin arka sayfalarında, soru cevap bölümleri bulunur, bilgisayar ile ilgili problemlerini yazardı sorunu olan okur. İşi bilen bir editör bunları her ay cevaplardı. İki bin öncesi dergilerin o soru cevap sayfaları  şimdi ancak komedi niyetine okunabilir.

Youtube’un ortaya çıkması, elbette internetin web kısmının daha çok kullanımı için büyük bir etkisi olmuştur. Bununla beraber yerli ve yabancı sosyal ağ ve paylaşım siteleri sohbet ortamlarında vakit tüketen insanları hızlıca kendi bünyesine çekmiş, görüntülü chat bile bu gidişatı engelleyememiştir.

Küçük Dünya

Sohbete zam gelmiş

İnsanımız Facebook’la tanıştığında, birçok şey değişmiş, interneti hızlanmış, internetin onlarca alanını kullanır haldeydi. Emlak bakmak isteyen ilk önce internete başvuruyor, haberleri internetten takip ediyor, hatta bazıları işlerini internet üzerinden görüyordu. Tüm bunlarla beraber, Facebook yine de, halkımız tarafından en çok ziyaret edilen siteydi. Yani, irc, icq, msn geleneği Facebook’ta kemale ermişti.

Yani interneti genelde sohbet etmek için kullandık. İnternetle tanışmamız sohbet odalarıyla oldu, bir zamanlar internet chatten ibaretti bizim için, o yüzden Facebook’u çok seviyoruz. Bunu demek istiyorum.

 

 

Abdullah Kibritçi mırıldandı

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2010, 22:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Balık
Balık - 10 yıl Önce

Nette bir netlik yok malesef...
Sohbeti işim düşmedikçe kullanmayan biri olarak rahat söyleyebilirim.
asla çevrimiçi girmem. İşime geleni yakalarsam sorarım soracağımı yine basar çıkarım. Bir de şu cihad abidesi, umre resimlerinden albümleri olan bey abiler... Onlar chat yapmıyo, cihad yapıyo altını çizeyim dedim (!)
Güzel haber... Kolay gelsin.

cemil
cemil - 10 yıl Önce

bir zamanlar gerçek hayatta facebook karşıtlığı yapan fatih mutlular, yine fatih mutluyu kendisine idol alan selman maltaşlar nerede çok merak ediyorum. facebook nasıl da sarmalı di mi :)

tespih
tespih - 10 yıl Önce

çok zamanım gitti zamanında :( bir tek yararı klavyem hızlandı o kadar :)

banner19

banner13

banner26