Cevdet Said hemen burada, yanı başımızda

82 yaşındaki Cevdet Said heyecanı ile İstanbul'da, dinleyicilerini bekliyor... Mehmet Erken yazdı.

Cevdet Said hemen burada, yanı başımızda

 

 

Cevdet Said, Türkiye’de Müslümanların 80'li yıllarda tanıdığı isimlerden bir tanesi. Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları kitabı İnsan Yayınları’ndan çevrilen yazarın daha sonraki tüm kitapları Pınar Yayınları tarafından tercüme edildi. İlk kitabının yanında, “Ademin Oğlu Habil Gibi Ol” ve “Oku” isimli kitapları da büyük ilgi gördü.

Barışı önceleyen düşünceleri öne çıkan, insanların ve toplumların yaşadıkları felaketlerin kendilerinden kaynaklandığını vurgulayan Cevdet Said, El-Ezher’de öğrenim görmüş, Malik bin Nebi’nin talebeleri arasında yer almış, Çerkez asıllı Suriyeli bir düşünür.

Eğitimini tamamladıktan bir süre sonra memleketine dönmüş. Konuşmaları ve eylemlerinden ötürü Esed ailesinin baskısına maruz kalan Said, son 40 yılını köyünde geçirmiş. Bu süre içinde eser üretmeye, yurt dışında konuşmalara katılmaya yoğunlaşmış.

İstanbul hayatı

Geçen sene köyündeki evi Esed askerleri tarafından bombalanan Cevdet Said'in, bu saldırıda kardeşi de şehid olmuş. Bundan dolayı Said ve ailesi Suriye’den ayrılmak ve Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmış. Kafkas Vakfı’nın yardımları ile İstanbul’a gelen ve bir müddet Beykoz’da bir evde misafir edilen Said, daha sonra yine Beykoz’da ailesi ile beraber bir eve çıkmış.

İstanbul’a gelişi insanlar arasında heyecana yol açan Cevdet Said ile birçok gazete, televizyon ve haber sitesinde bir dizi mülakat yapılmıştı. Fakat Cevdet Said, Suriye’deki savaş üzerinde bir taraf tutmadan, her iki tarafa da eleştiriler getirince, ya da amiyane tabirle, hiç bir tarafın işine yarar şeyler söylemediği için, hakkında yayınlar da kesildi.

Geçen zamandan sonra, bu dönem iki haftada bir Kafkas Vakfında konuşma yapacak Cevdet Said’i, fikirlerine katılsanız da katılmasanız da, en azından bir kez dinlemek için pek çok nedenimiz mevcut.

Bir direniş öyküsü

Söylem ve eylem dengesini tutturmak derdinde bir yazar olan Cevdet Said'in hayat hikâyesi, başlı başına bir direniş öyküsü. Yaşı 80’i geçmiş bu mütefekkirin hali, konuşurkenki heyecanı ve konuşmacılarla ilişkisi ise gerçekten etkileyici. Konuşmasını Çerkezce yapan Said, Kafkas Vakfı’ndaki konuşmalarında, tercümenin yapılabilmesi için mecburen konuşmalarına ara veriyor ve tercüme verildikten sonra devam ediyor. Fakat siz o konuşurken, konuştuğu dili anlamasanız dahi, tüm konuşmayı içinizde hissedebiliyorsunuz. Açıkçası dinlediğim konuşmada, Çerkezce konuşmadan, Türkçeye göre daha fazla şey öğrendiğimi söyleyebilirim.

Yaşı 80'in üzerinde olsa da konuşurken ayağa kalkan Said, tüm dinleyicilerle göz göze gelmeye çalışıyor ve konuşurken tüm duygularını, tüm bedeniyle size yansıtıyor.

Sessizce tercümenin bitmesini beklerkenki dingin ve sakin halinin ise beni, tercümeyi dinlemek ile kendisini izlemek arasında bıraktığını söyleyebilirim. Dingin bir hal, sade bir gülümseme... Birkaç dakika önce çakmak çakmak gözleri ile konuşan bir adamın, nasıl bu denli sakin hale geldiğini anlamak gerçekten güç olsa da, bir vakıa olarak görmek için, kendisini en azından bir defa da olsa dinlemek gerekiyor.

Kafkas Vakfı’nın Fatih’deki yeni yerinde, iki haftada bir salı günleri konuşma yapması beklenen Cevdet Said, heyecanı ve dinginliği ile dinleyeceklerin zihinlerinde pek çok soru işaretine kapı aralayacaktır muhakkak...

 

Mehmet Erken ısrarlar tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2013, 17:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26