Cennete girmek istemiyor musun?

Hz. Peygamber sıla-i rahim için ne demişti? Günümüzün önemli sosyal problemlerine bir reçete idi sıla-i rahim.

Cennete girmek istemiyor musun?

Kapı çalar. Kapının gözetleme deliğinden bakarsınız birisi görünmez. Açarsınız kapıyı sonra. Üst ya da karşı komşunuzun küçük kızıdır gelen. Gülümseyerek ve biraz da utangaç bir şekilde: “Müsaitseniz annemler size oturmaya geleceklermiş.” der. Siz de memnuniyetle kabul edip hemen ev ahalisine haber verirsiniz. Ve evin hanımı mutfağa koşar. Çayın yanında ikram etmek için hemen bir limonlu kek çırpar. Herkes hazırdır ve artık misafirler beklenmeye başlanır.

Bu sahneyi unuttunuz mu?

eski istanbulUzun zamandır kapımız çalınmıyor komşu kızları tarafından. Bu sahneyi unutalı bir hayli oldu. Anne baba yorgun, çocukların bir sürü araştırma ödevi var. Ailecek bile oturma odasında bir araya gelemezken konu komşu akla gelir mi hiç?

Akşamları eve gelip yemek yedikten sonra ana haber bültenlerini, dizileri arkadaş ediyoruz kendimize. Aile efradıyla bile televizyon seyredelim diye ilgilendiğimiz yok. Anneler misafir terliklerini dışarı terliği yaptı. Komşularımız artık bizim için bir daire numarasından ibaret. Komşuların isimleri bile bir daire numarasına dönüştü de, ya akrabalarımıza ne oldu?

Sıla-i Rahim

Akrabalarımız ne yapıyor peki? İşimiz çok, vaktimiz yok değil mi, aklımıza bile gelmiyorlar. Hayat meşakkatleri dört bir yandan kuşatmış ya bizi bir çay ikram etmeye, bir yarım saat de olsa yol çekmeye halimiz yok(!) Yorgunuz; ama sinemaya gidemeyecek kadar değil. Yorgunuz; ama kuaförde saatler geçiremeyecek kadar değil. Oysa…

eski istanbul

Cennete girmek istemiyor musunuz yoksa?

Oysa rivayete göre bir adam Peygamber Efendimize gelerek: “Yâ Rasûlallah; beni Cennete sokacak bir ibadet söyler misiniz?" diye sordu. Efendimiz şu cevabı verdi:"Allah'a ibadet eder ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılar, zekât verir ve sıla-i rahm edersin" (Buharî, Zekât, 1).

İşte Cennete sokacak bir ibadet. Hem akrabalarınızın gönlünü yapmış olacaksınız hem de Efendimizin bir sözünü yerine getirmenin huzuruyla cennet arzunuzu sergilemiş olacaksınız. E hala kanepeye uzanıp televizyon izlemeyi tercih ediyorsanız size sorarım: Yoksa siz Cennete girmek istemiyor musunuz?

 

 

Emine Şimşek dikkatinizi çekti

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 17:11
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Aktaş
Fatma Aktaş - 8 yıl Önce

kime sorsan cenneti ister şimdi, ama nasıl gideceği konusunda kafa bile yormaz. sorsalar, hepimiz müslümanız elhamdülillah, ama müslüman gibi yaşamaktan bihaber bir güruh olduk işte kardeşim.
bu konuyu gündemine aldığın için teşekkür olsun.

Doğan Pur
Doğan Pur - 8 yıl Önce

Tebrik ederim kardeşim. Günümüzün en mühim manevi hastalıklarından birisine temas ettiniz. SILA-İ RAHİM=AKRABA İLİŞKİSİ...."YAMUK MU YAPTI. KES İLİŞKİYİ" mantığını silip atmamız lazım. Bırakın silmeyi kazımamız lazım. Ama bu da pek kolay gözükmüyor. ALLAH'a emanet olunuz.

banner19

banner13