Çeçen kültürüne dair zengin içerikli bir site

Bizleri Kafkasya’dan ve özelde Çeçenistan’dan haberdar eden Waynakh, güncel haberlerin ve kültürel çalışmaların güzel bir örneğini sunuyor.

Çeçen kültürüne dair zengin içerikli bir site

 

Kafkaslar denince aklımıza gelen ilk bölgelerden biridir Çeçenistan. Asırlara uzanan şanlı mücadelenin kahramanlıklarına şahit olduğumuz bu coğrafyada da, tüm İslam beldelerinde olduğu gibi “Müslüman” olmanın bedeli ödeniyor. Asırlardır süren bir kıyam…

Dün başlayıp bugün devam eden ve yarın ne olacağını kimsenin bilmediği çetin bir kıyam. İklimi, havası, karlı dağları, çetin yolları şöyle dursun, bu Müslüman topluluk dünyanın başka bir yerinde ve başka şartlar altında yine aynı mücadeleyi vermek zorunda kalacaktır. Çünkü yol olarak İslam’ı bilmişlerdir.

Müslümansan bedelini ödeyeceksin!

Görülen o ki tüm çabalar Müslümanların direncini kırmak ve onları ortadan kaldırmak için veriliyor. Doğu Türkistan’dan Balkanlara, Avrupa ve Amerika’nın içlerinden Ortadoğu ve Kafkaslara, Afrika’dan Uzak Asya’ya kadar ortaya çıkan tablo hep bunu işaret ediyor. Öldürülenler, zindana atılanlar, sürgün edilenler, ortadan kaldırılanlar, gözaltında kaybolanlar Müslümanca bir hayatı yaşamaya çalışanlar oluyor hep. Ve tüm bunları görende, duyanda, bilende üzülüyor, üzüldüğümüzle kalıyoruz.

Önceleri çok haberdar olamadığımız mazlum Müslümanlardan günümüzde, teknolojinin de imkanları sayesinde daha hızlı ve kolay haberdar olabiliyor ve çeşitli iletişim imkanları sayesinde onların sıkıntılarını öğrenebiliyoruz. Ve bu, günümüzde en iyi internet yayıncılığı ve haberciliği sayesinde oluyor. Bizleri Kafkasya’dan ve özelde Çeçenistan’dan haberdar eden www.waynakh.com da güncel haberlerin ve kültürel çalışmaların güzel bir örneğini sunuyor.

Site, ismini Çeçenistan İçkeriya Cumhuriyeti ikinci cumhurbaşkanı şehit Zelimhan Yandarbiev’in partisinden almış. “Waynakh” kelimesi “bizim millet, bizim halk” anlamına geliyor. Türkçe, İngilizce ve Fransızca yayın yapan sitenin açılışında bilgisayarın faresini gezdirirken Çeçenistan’ın efsane komutanları ve liderlerinin resimleri karşılıyor bizleri.

Çeçenlere dair her şey burada

Sitenin içeriği ise gayet dolu. Çeçen kültürü, hayatı ve tarihinden oluşmuş site içeriğinde, Çeçen adı, dili, tarihi, kabileleri, dinî yaşantıları, Çeçenistan coğrafyası, bölge ve şehirleri, sürgünleri, sözlükler, Çeçence alıştırmalar, ünlü Çeçenler, devlet başkanları, meşhur komutanlar, tarihi şahsiyetler, edebiyatçılar, müzisyenler, dinî eğitim paketleri ve mültecilerin durumlarıyla ilgili geniş bir arşiv yer alıyor. Kiril alfabesi eğitimi, resim galerileri, indirilebilen müzik arşivleri de Çeçenlerin sanat eserlerinden örnekler sunuyor.

Şanlı komutanlar, bağımsızlığı ilan eden kahramanlar, komutada ve en ön safta cihad eden yiğitler burada bir araya getirilmiş.

Sitene sahip çık!

Müslümanlar öldürülüyor.

Her gün onlarca, yüzlerce ölüm haberi alıp sarsılıyoruz.

Suriye ve Mısır ciğerlerimizi parçalıyor. Ve birileri, Mısır’da darbe yapılmasının yolunu açan, cesaret veren ve para akışını sağlayan iğrenç petro-dolar şeyhlerinin sahibi Amerika’ya lanet ederken, öbür yanda Suriye’de bir mel’unu durdurması için kapısında yatıyorlar. Tüm İslam coğrafyasının kalbi mayın tarlasına dönmüş, kımıldayacak yer yok. Kafkasya’da ise uzun zamandır sessizlik hakim.

Ölüm sessizliği.

Susma diyor Waynakh.

Sitene sahip çık!

Ey İslam ümmeti susma!

 

Yavuz Ertürk yazdı

YORUM EKLE