Çay içmeyi mi seversiniz çay şiirlerini mi?

Çay ile şiirin bir dostluğundan söz edilebilir. Şairler çayı sever. Şairlerin bu kadar sevdikleri çay konulu şiir yazmaları da kaçınılmaz sonuçtur..

Çay içmeyi mi seversiniz çay şiirlerini mi?

Çay, tiryakileri için aranan ve arandığında da en kısa zamanda bulunması gereken bir temel ihtiyaçtır. Bazılarının, çay dendiğinde kemiklerinin sızladığını, bir an önce çay bulamazsa çay komasını girebileceğini iyi bilirim. Çayın da aynen sigara gibi sıkı tiryakileri vardır. Hele hele bizim gibi çayın anavatanı olduğunu iddia eden memleketlerde çayın yeri daha bir ayrıdır. Sohbetlerin baş konuğu, sofraların baş tacıdır çay. Seven var sevmeyen var ama çayın müdavimi çok fazladır, bu doğru işte.

Şairler çayı sever ama çay şiirleri nerde?

Uzun süre çay içemeyen arkadaşlarımın ilk fırsatta çılgınca çay ocağı aradığına çok şahit olmuşluğum vardır. Çayla arası olmayanlar için beyhude görünen bu uğraş tıpkı sigara tiryakilerinin sigara aramasıyla eş tutulabilir. Çünkü ikisinde de engellenemez bir istek olduğu âşikârdır.

Çay ile şiirin bir dostluğundan söz edilebilir. Şairler çayı sever. Hatta bunu şiirle az da olsa ilgisi olan çaycılar bile bilir. Şairlerin bu kadar sevdikleri çay konulu şiir yazmaları da kaçınılmaz sonuçtur. Ben ıvır zıvır konularda özel sayılar yapıp milleti zırvalamaya zorlayan dergileri pek de tasvip etmem. Özel sayının bir özelliği ve ağırlığı vardır. Bir zamanlar özel sayı temelli yayın yapan birkaç dergi vardı. Lamure dergisi, akla gelen ya da gelmeyen her konuda özel sayı yapmak için yarışırdı ve sonuçta akla ziyan metinlerin, şiirlerin çıktığı sayılara da imza atmışlardı. Bunun yanında sağlam özel sayılarla adından söz ettiren Sühan dergisi de bu konuda özel bir yer edinmişti.

Özel sayı ve çay. Buraya gelme sebebim, şairlerin bu denli sevdikleri çaya şiirlerinde ne kadar yer verdiğine değinmek içindi. Lamure dergisi, çay kaşığı özel sayısı hazırlamıştı ama çay özel sayısı hazırlayan dergiye ben rastlamadım.

Fakat çay ve şair dendiğinde şiirle uzaktan yakından ilgisi olanların bile hatırladığı bir dize vardır. Necip Fazıl, dillere destan olan "Zindandan Mehmed’e Mektup" şiirinin bir bölümde “Çaycı, getir, ilaç kokulu çaydan” der. Çayın hapishanedekiler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çeker ve ekler; “Karıştır çayını zaman erisin.”

Sezai Karakoç, “Çay” adlı şiirinde “bizim içtiğimiz çay da çaydır” diyerek sıkı demlenmiş çaylardan ve vakitlerden bir çay kıvamında bahseder.

çayYolculukların da değişmezlerinden çay. Bir zamanlar otobüs yolculuklarında muavinler mola verince “Çaylar şirketten.”diye anons yapardı. Şimdilerde çaylar şirketten değil ama molaların baş konuğu çay olmaya devam ediyor. (GYY zorunlu eklemesi: Ve genelde de ne kadar kötüdür mola yeri çayları...) Hüseyin Atlansoy’un “Çay için Teşekkürler” şiiri bir yolculuktan ama sefer hazırlığı yapılan yolculuktan bahseder. Yol nereye düşerse düşsün bir soluklanma anında herkesin imdadına bir çay yetişir ve serinletir insanın içini; “ve aşk ve serinlik ve sabah” diyerek.

Sıtkı Caney de, bir bardak çayı hayatı yenilemek gibi sunar herkese. Hayat devam eder, tufanlar olur, aşklar biter ve nefes tıkanır kalır, şair sözü alır; “Sen tazele çayını.”

Mehmet Aycı’nın çay şiiri fokur fokur kaynıyordu

1994 yılında Sivas’ta öğrenciyken Osmaniye’den gelen Kırağı dergisinde bir çay şiiri ile karşılaşmıştım. Şairi Mehmet Aycı idi. Edebiyatımızın on parmağında on marifeti olan, dergilerin abisi Mehmet Aycı’nın “Çay Gazeli” adlı bir şiiri vardı ki tam da çayın hakkını veren bir şiirdi. Şivesiyle, anlatımıyla bu şiir bir çay klâsiği olabilecek özelliklere sahip nadide bir şiirdi. Şiir birkaç bölümden oluşmaktaydı ve “Karadeniz Havası” adlı bölümde Aycı, çayın memleketinden bir ezgi gibi sesleniyordu okura: “rize’den mi celeysun da rengin kırmızi midur/ fokur fokur kaynaysun da çektiğin sızi midur”

Şiirin giriş bölümü, çay name ve çay gazeli bölümleri de aynı güzellikte devam ediyor. İyi bir çay tiryakisi olan Mehmet Aycı bu tiryakiliğinin hakkını bu şiirlerle pekiştirmiştir.

Çay iyidir. İnsanın içini ısıtırken sohbetin de kıvamını ayarlar. Tutkunları için deminin ayarı, semaver ateşinin çeşidi gibi özel istekler olsa da çay aranan ve arandığında bulunması elzem olan ihtiyaçlardandır. Bu sıralar çayı şekersiz içenlerin sayısı oldukça arttı. Sağlık sorunundan da değil bu tercih. Çayın tadını bozmamak için.

Çayınızın demi, sohbetinizin kıvamı her zaman yerinde olsun.

Mustafa Uçurum, çayı yudumlarken yazdı

GYY notu: Benim gibi çayı pek de sevemeyenler, Osmanlıyı kaybedişimizle çay tiryakisi oluşumuz arasında mizahi görünen bir bağ kuranlar aslında iyi bir çay şiirini sevebiliriz. Bu da Allah'ın bir garip işi. Yine de çok iyi yapılmış bir çayı, sevmesek de hakkını vererek içmekten de uzak duracak değiliz. Ama nerde o çok iyi yapılmış çaylar?!!

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2012 Pazar 16:40 Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 11:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim KİLİK
İbrahim KİLİK - 9 yıl Önce

Acı Çayın DarasıBir güzellik çağının buğusu tüter dem dem.Hazzın nazla dostluğu yükselir buğu buğu.Çayın has aroması dudağa olur merhem.Zarafeti besteler billur içinde kuğu.Devamı var .... Adres:http://www.edebiyatdefteri.com/siir/650986/aci-cayin-darasi

İbrahim Kilik
İbrahim Kilik - 8 yıl Önce

Hem Çay içmeyi hem çaya şiir yazmayı severiz. Çay cümle meşrubatlar içinde sudan sonra en çok tercih ettiğimiz içecek payesini kazanmıştır. Çay ki gönlümüzdeki Leyla, gözümüzdeki ışıktır. Söyleyin çayla ünsiyetimizi kahve kıskanmasın. Onun hakkında da bir şeyler karaladık ve dahi zaman zaman ona da teşne olduğumuz vakidir. Biz tıpkı çay gibi onu da Mevla'nın lütfu bilir şükrederiz.

İbrahim KİLİK
İbrahim KİLİK - 8 yıl Önce

Zaman zaman çaya şiir yazdığımız için eleştiri aldık; ama bu eleştiriler çayla ünsiyetimize ve çaya şiir yazma itiyadımıza halel getirmedi. Çay içmekten aldığımız haz kadar, çaya dair yazmaktan da hoşnut olduğumuzu ifade etmekten hiçbir vakit imtina etmedik.

Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 8 yıl Önce

es-Sohbetü bilâ çay, ke's-semâi bilâ ay.

banner26