Çalı, dergicilik dersi vermişti!

1997 Şubat ayında yayın hayatına atılan Çalı dergisi, hem de taşrada, desteksiz, patronsuz bir dergicilik dersi vermişti.

Çalı, dergicilik dersi vermişti!

Zeki Oğuz yönetiminde 1997 Şubat ayında yayın hayatına başlayan Çalı kültür sanat dergisi 100. sayısıyla kapandı. Çalı dergisi özellikle folkloru çok ciddiye almıştı. Yörükler üzerine fotoğraf, araştırma yazıları, öykü ve şiirleriyle dikkat çekmişti dergi.

Taşrada direnmenin adıydı 15390

Ayrıca Konya’yı merkeze alan sempozyum, paneller düzenlendi Çalı dergisi tarafından. Dergi içinde de Konya’nın merkezde durduğu metinler sıklıkla yer buldu. “Oğuz Tansel”, “A. Sefa Odabaşı” özel sayıları yayınladı. Salt bir edebiyat dergisi görünümünden çok, farklı zamanlarda farklı konu ve düşüncelerle de ilerleyebilen sayılarla Çalı dergisi, taşrada direncin, yılgınlık göstermeden ayakta kalabilmenin nasıl olduğunu gösterdi yayın hayatı boyunca.

100 sayı taşra için afakî. Zeki Oğuz, -kendi deyimiyle- Çalı dergisinin idamesi için adeta öykücülüğünü yaktı. Oğuz, yine devam etti öyküsüne; fakat bir yandan da tek başına ve taşrada 100 sayı sürecek bir derginin yükünü omuzlamak haliyle edebiyatta derinlemesine ilerleyebileceğiniz bir alanın da Azrail’i olabiliyor kimi zaman.

zeki_1.png‘Desteksiz ve patronsuz bir dergicilik’ dersi verdi

Aynı zamanda fotoğrafçı olan Zeki Oğuz, Anadolu’yu karış karış gezmekle de kendini sorumlu hissetmişken bu derginin 100 sayı sürmesi şaşkınlık verici gelebilir. Ama Zeki Oğuz, sadece sanatı, edebiyatı, folkloru kendi hayatının odağında görüyor. Galiba bundan büyük güç alıyor Oğuz. Kendi hususî bürosunda fotoğrafları ve dikkat çekici arşiv ve koleksiyonlarıyla yaşamayı da iyi biliyor doğrusu. Üstelik hiç mi hiç burjuva değil Oğuz. Mart 2008’de yayın hayatını tamamlayan Çalı dergisi, hem de taşrada, desteksiz, patronsuz bir dergicilik dersi verdi ve sanki 100 yaşındaymış gibi kapandı.

 

Vural Kaya Çalı’nın emeğini hatırladı ve hatırlattı

Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2010 Çarşamba 17:03 Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 19:00
YORUM EKLE

banner19

banner36