'Çağrı' Filmi Dizi Oluyormuş, İmirzalıoğlu da Başrolde!

İstiklal Caddesi'nde Depo Kitap Festivali... BiblioPera platformu kuruldu. Sultanahmet Camii 3,5 sene restorasyona sokulacak... 'Çağrı' dizi oluyor, Kenan İmirzalıoğlu da başrolde... M. Murtaza Özeren haftanın öne çıkan bazı kültürel olaylarını derledi.

'Çağrı' Filmi Dizi Oluyormuş, İmirzalıoğlu da Başrolde!

Bir kitap festivali daha

İstanbul’un en büyük ihtiyaçlarından biri de daimi bir kitap fuarı. Geçen haftalarda TÜYAP kitap fuarına gösterilen ilgi bunun en büyük gerekçelerinden. Önümüzdeki hafta kitapsever ve kitap kurtlarının lehine çok güzel bir fuar açılacak: Depo Kitap Festivali. En az %50 indirimin uygulanacağı bu etkinlik tam anlamıyla bir şölen havasında geçecek gibi duruyor. İstiklal Caddesindeki Demirören İstiklal AVM’nin alt katında 10-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale birçok seçkin yayınevi katılacak. Meraklılara duyurulur.

Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı

Kitapla açmışken havadislerimizi, kütüphanelere dair bir haber ile devam edelim. Beyoğlu bölgesinde bulunan dokuz araştırma kurumunun kütüphane veri tabanları bir araya getirilmiş. Sonuçta, BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı ismiyle bir platform oluşturulmuş. Bu platform sayesinde dokuz kütüphanenin kayıtlarına erişim sağlanabiliyor. Bu proje oldukça güzel. Buna benzer platformları resmi kurumların da oluşturması gerek. Ortak portaller sayesinde belirli bir bölgedeki kütüphaneler (resmi veya özel) ve araştırma salonlarının veri tabanlarına erişmek, araştırmacılar için çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Örnek olarak To-Kat (Toplu Katalog) alınabilir; tabii daha eksiksiz, kullanımı kolay ve şümullü bir şekilde yapılmalıdır bu. ABD’deki Kongre Kütüphanesi ile yarışabilecek bir kütüphanenin, en azından yakın gelecekte, ortaya çıkmayacağı aşikâr; ancak böyle bir çalışma hiç şüphesiz büyük bir yol kat etmeyi sağlayacaktır.

Sultanahmet Camii 3,5 sene restorasyona sokulacak

Sultanahmet Camii, bahardan itibaren üç buçuk sene sürecek olan bir restorasyona sokulacak imiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü, restorasyon öncesi hazırlıkların tamamlandığını ve caminin 30 seneden sonra böylesine kapsamlı bir restorasyona tâbi tutulacağını ifade etmiş. Bu havadisi şunun için veriyorum: Sultanahmet’in bir kısmının yahut tamamının bir süre kapalı olacak olması bizde bir esef doğuruyor mu? Bu restorasyon kararı Fatih, Eyüp veya Mihrimah camileri için verilseydi daha çok üzülürdük diye düşünüyorum. Sanki Sultanahmet (Blue Mosque) turistlere hasredilmiş bir yer gibi geliyor bana. Acaba Ayasofya’nın müze oluşu mu bulaşmış bu camiye? Zannımca, ecdada duyduğumuz saygı, Payitaht’ın merkezi Topkapı ve etrafını birinci derece turistik bölge olmaktan çıkardığımızda belli olacak.

“Çağrı” dizi oluyor

Netameli bir haber paylaşalım şimdi de: “Çağrı” dizi oluyormuş, şimdiden çıkacak tantanaya hazırlanın. Ay Yapım, 1976 tarihli “Çağrı” filmini dizi olarak hazırlamaya başlamış ve şu anda bir yandan teknik kısmı halledilmeye çalışılırken bir yandan da dizinin senaryosu yazılmakta. Önümüzdeki yeni sezonda yani sonbaharda yayınlanacağı tahmin edilen dizide kimlerin oynayacağına dair bir netlik olmasa da Hazreti Hamza’yı (aklınıza gelen o Antony Quinn imajını) Kenan İmirzalıoğlu oynayacak imiş. Yeniden belirtelim, kopacak “eleştiri” fırtınasına hazır olun.

Ve etkinlikler…

Önümüzdeki günler için etkinliklere bir göz atalım: İlk olarak, Cuma günü TYB İstanbul Şubesi’nde Ahmet Özhan, Muzaffer Ozak’a dair bir konuşma yapacak. “Sahaflar Şeyhi Muzaffer Ozak” serlevhalı etkinlik saat 18.30’da Sultanahmet’te.

Saat 19.30’da ise Üsküdar Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfında Taha Kılınç Kudüs üzerine konuşacak.

Ayrıca Cuma gününden itibaren üç gün sürecek olan Nakşibendilik Sempozyumu’nu da hatırlatalım.

Cumartesi günü BİSAV’daki “Vefatının 20. Yılında Bekir Sıdkı Sezgin” Sempozyumu ilgi çekici; ayrıca İLEM’de de Bilal Kemikli “Sevgiliye Adanmış Sözler” başlığı ile Osmanlı Edebiyatında Mevlitleri konuşacak.

Bir tiyatro oyununun da haberini verelim. Cumartesi saat 19.00’da Osman Nuri Toptaş’ın yazdığı “Hüdayi’nin Ziyafet Sofrası” isimli kitaptan mülhem “Ziyafet Sofrası” oyunu Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Oyun ücretsiz ve herkese açık.

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 10:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26