Cağaloğlu Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Cağaloğlu kan kaybetmeye devam ediyor; Kitabevi de kapanıyor. MEB Kitapları yeniden yayında... Şeyh Hamdullah’ın Kur’an-ı Kerim’inin tıpkıbasımı yapıldı. Peki kimlere 'ücretsiz' dağıtılacak? Vadi Yayınları yeniden (mi)...Haftanın öne çıkan kültürel olaylarını M. Murtaza Özeren derledi.

Cağaloğlu Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Cağaloğlu kan kaybetmeye devam ediyor

Kitabevi de Cağaloğlu’nda mağazasını kapanan kitapçılar kervanına katılıyor. Geçen senelerde Diriliş yazıhanesi, yakınlarda İz Yayıncılık Cağaloğlu’nu terk etti, şimdi ise Kitabevi. Açıkçası söyleyecek pek söz de yok bu mevzuda. Ne söylesek zaten zikredilmiş ve malum ifadeleri söylemiş olacağız. Ancak yine de buruk indirim haberini paylaşalım: Kapanış dolayısı ile bütün kitaplar %50 indirimli.

MEB Kitapları yeniden…

Milli Eğitim Bakanlığı, yayın faaliyetine yeniden başlamış. Halihazırda elinde telifini elinde bulundurduğu yüzlerce eseri tekrar basma kararı alan Milli Eğitim Bakanlığı, 2023’e kadar 2023 kitap basmayı hedefliyor. Bu dizi için basılan ilk on sekiz kitap TÜYAP’ta okuyucuya sunulmuş. Bunlar içerisinde, Ziya Gökalp’ten “Altın Işık”, Nizami’den “Leyla İle Mecnun”, Nihat Sami Banarlı’nın “Resimli Türk Edebiyatı Tarihi” mevcut. Bakanlığın bu eserleri yeniden tedavüle sokması şüphesiz çok iyi bir gelişme ancak bu eserlere erişim, diğer devlet kurumlarının bastıkları kitaplara erişim kadar zor olmaz inşallah. Yani devletin soğuk, tok satıcı tavrından uzaklaşılır.

Şeyh Hamdullah’ın Kur’an-ı Kerim’inin tıpkıbasımı yapıldı. Peki kimlere “ücretsiz” dağıtılacak?

Şeyh Hamdullah’ın 500 sene evvel II. Bayezıd’a mahsus olarak yazdığı Kur’an-ı Kerim’in Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nca tıpkıbasımı yapıldı. Topkapı Sarayı Müzesi’nde muhafaza edilen bu sanat harikası Mushaf-ı Şerif, Muhittin Serin’in kaleme aldığı bir kitapçıkla birlikte özel kutusunda bin adet basılmış. Buraya kadar pek mesele yok. Zaten bu eserin dudak uçuklatacak bir fiyata satışa sunulduğunu da tahmin etmişsinizdir. Benim vurgulamak istediğim husus, kitabın, ilim ve kültür âleminin önde gelen yazarlarına, şairlerine, ilim adamlarına ücretsiz dağıtılacak olması!

Bu son yazdığımıza sanırım siz de inanamadınız. Zaten latife yaptık efendim; hem böyle “devlet” nerede görülmüş. Bu eser saydığımız kişilere değil, milletvekillerine ücretsiz olarak “dağıtılacak”.

Buna benzer bir şekilde PTT, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Divan-ı Kebir’inin Konya’daki en eski Farsça nüshasını çok güzel bir şekilde tıpkıbasım olarak yayınlamış ve milletvekillerine dağıtmıştı. Bu belki bir prestij meselesi olarak görülmekte fakat ehline emaneti teslim etmek hususunda büyük bir yanlış içerisinde olunduğu ortada. Yani bu değerli eserler, konunun ehillerine dağıtılsa daha güzel ve prestijli bir iş yapılmış olmaz mı?

Vadi Yayınları yeniden (mi)

Vadi Yayınları kapanıyor, yayın hayatına ara verdi, devredildi derken yeniden faaliyete geçtiğine dair bir işaret gördük; umarız doğru yorumlamışızdır. Ebubekir Kurban’ın Twitter’da verdiği habere göre “güzel kitaplar/yolda”. “Vadi” etiketi ile Neşe Kutlutaş’ın Companero Rosita / Perulu Komünist Bir Gerillanın Gerçek Hayat Hikayesi kitabı yakında kitapçı raflarında olacak gibi duruyor. O vakit yeniden merhaba…

Etkinlikler

Cumartesi ve Pazartesi birçok etkinlik mevcut. Saadettin Ökten, İsmail Kara, Derviş Zaim, Emin Işık konuşmacılardan; “Yaman Dede”, “Şehir ve Medeniyet”, “Geç Osmanlı’da Adab-ı Muaşeret”, “Erken Modern Osmanlı İmparatorluğu'nda Âlimler ve Sultanlar” ise konuşulacak mevzulardan sadece birkaçı. Etkinlik Takvimi’ne bakmayı atlamamanızı salık veririz.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 26 Kasım 2016 Cumartesi 09:50 Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 10:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serpico
Serpico - 5 yıl Önce

Ne söylesek söylenmiş olacak demiş Murtaza bey ama yayınevi sahibinin "bakanlıktan destek görmediğimiz için kapatıyoruz" beyanı var, yanılmıyorsam. Sekülerlere yaranmak için akıtılan hadsiz hesapsız bütçeler kesilmezken bu gayet manidar bir beyan olsa gerek.

Alperen Gençosmanoğlu
Alperen Gençosmanoğlu - 5 yıl Önce

Vadi hakkındaki duyum doğrudur. Yine yakın zamanda S. Sayyid'in Recalling the Caliphate kitabını yayınlayacak olmaları haberini de ben vermiş olayım. Cağaloğlu'ndaki dönüşüm, kitapçıların birbir eksilmesi meselesi arizi bir mesele değil tabi ki ancak tekkeyi bekleyenlere de bir selam etmek gerekir diye düşünüuyorum. İz çıktı da yerine otel açılmadı, Pınar Yayınları-Açılım Kitap nöbeti devraldı.

eğitim ve kültür
eğitim ve kültür - 5 yıl Önce

meb'in hamlesini gayet olumlu buluyorum. ancak aynı hamleyi kültür bakanlığından da bekliyorum. turizme endekslenmiş bir kültür anlayışı, Kitap'la aramızı açtı. kitap'la yeniden buluşmanın yolu yeniden yineden kitaplar basmak olsa gerek. kitap sevdalısı, entelektüel bakanımız sayın nabi avcı beyefendiden talebimizdir...

banner26