Cafcaf'ın çizgileştirdiği hikayeler hangileri?

Cafcaf mizah dergisi sadece mizah yapmıyor, edebiyatseverler için hikâyeleri çizgileştiriyor, farklı bir tecrübe yaşatıyor. Ayşegül Sena Kara bugüne kadar Cafcaf'ta hangi hikayeler çizildi, onları araştırdı.

Cafcaf'ın çizgileştirdiği hikayeler hangileri?

 

 

Seviyeli mizah düsturuyla 7 yıl önce yola çıkan Cafcaf Mizah Dergisi, yolculuğunu sürdürüyor. Cafcaf bizim kaygılarımızı taşıyor, gündem belirliyor, iyiye, güzele, hayırlı olana yönlendiriyor. Yeri geldi hadis okumaya çağırdı gençleri, yeri geldi Mesnevi'den bir hikâyeyi kapağına taşıdı. Takipçilerine Müslümanların meselelerini, dertlerini, dert etmemiz gereken konuları duyurdu. Bir mizah dergisinden beklenenden çok fazlası bunlar. Çünkü Cafcaf, Müslümanca kaygıları olan mizahçıların çıkardığı tek mizah dergisi.

Her türlü güç şartlara rağmen çıkıyor çıkmasına da Cafcaf, önemli olan takipçilerinin de aynı duyarlılıkla bayinin yolunu unutmaması. Eminim benim gibi birçok kişiyi de bağımlı hale getirmeyi başardı. Öyle ki, ay sonu geldiği halde hala bayiye uğramadığımı fark ettiğim zamanlar bir suçluluk duygusu kaplar içimi. Hemen ilk fırsatta bir bayinin yolunu tutarım ve yine bir Cafcaf'a kavuşma mutluluğunu yaşatırım kendime.

Mizahtan fazlası var bu dergide

Cafcaf sadece mizah yapmıyor. Edebiyattan, kültür sanattan, kitaptan, şiirden, ilim irfan sahibi adamlarımızdan da bahsediyor, bir merak uyandırmaya çalışıyor. Cahit Zarifoğlu'nun ismini duymayan genç kalmasın diye “yad” ediyor onu mesela. Edebiyat alanında ürün vermiş birçok değerli isimin Cafcaf'ta köşesi var. Cafcaf'ta tanıdığımız, her macerasını sabırsızlıkla beklediğimiz, büyük bir haz alarak okuduğumuz Ömer Faruk Dönmez'in daha sonra kitap haline gelen “Hamza öyküsü bunların başında gelir. Yine bir öykücü olan Güray Süngü'nün ironik yazıları, mizah yanında edebiyat da isteyen okurlar için hala devam ediyor.

Ahmet Mercan, Ahmet Turan Alkan, Bülent Akyürek, Bünyamin Yılmaz, Gökhan Özcan, Ulvi Alacakaptan, İbrahim Demirci, Suavi Kemal Yazgıç dergide kalem oynatan edebiyat ve sanat erbabından bazıları.

Cafcaf'ın çizgileştirdiği hikâyeler hangileri?

Bu yazının asıl konusu olan araştırma ise şu: Peki Cafcaf hangi hikâyecilerin hikayelerini çizgi hikayeleştirdi? Bunun için eski sayıları taramak gerekecek. Taramadan evvel aklıma geleni söyleyeyim: Unutamadığım o nefis çizimiyle beraber Abdullah Harmancı'nın hedefi tam on ikiden vuran “Seni Ne İhtiyarlattı?” adlı öyküsü. 49. sayıda yer alan bu çizgide Cafcaf, hem asıl hikâyeye yönlendirme yapıyor, hem de bu can alıcı soruyla muhatap olduğumuzda vereceğimiz cevapları düşündürüyor.

Eski sayıları tararken eski günler ve yaşanmışlıklar da göz önüne geliyor tabi. Şöyle oluyor genelde: "Aa bu karikatüre şu arkadaşla gülmüştük, aramızda espri konusu olmuştu; şu yazıyı okuduğumda çok beğenmiştim, şu sayıda da o zamanın gündemini başarılı bir şekilde ele almışlar…" gibi iç sesleri eşliğinde hedefe varmaya çalışıyorum.

Kişisel gelişimi ateşe verin gitsin!

52. sayı edebi anlamda muhteşem bir geçit olmuş. Şair, yazar onlarca ismin adı geçiyor. Tarık Tufan'ın, “Ve Sen Kuş Olur Gidersin” adlı romanından bir bölüme denk geliyorum. Kitabı okuyan hemen hemen herkesin hatırlayacağı, en etkileyici sahnelerden birini iki sayfalık bir öykü ile çizgileştirmiş Cafcaf. Kahramanın, ofisteki tüm çalışanlar öğle yemeğinde iken, masalarda duran modern zamanların adeta kutsal kitabı olan kişisel gelişim kitaplarını ateşe verdiği bölüm. Kitabı okumuş dahi olsak çizginin verdiği keyif bir başka.

Yine aynı sayıda bir başka hikâyeden alınan çizgi ise, Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikâye’sinde anlattığı Bulgaryalı Ali'nin destanı. Tevafuka bakın ki, o da bir önceki hikâyedekine benzer olarak ateşe veriyor ortalığı. Bu sefer yanan ise sinema. Sinemalara girmeden önce Cafcaf'a girmiş Uzun Hikaye.

Yunus Emre'nin “Çıktım Erik Dalına” şiiri, Ahmet Örs'ün İlim Yayma'nın Penceresi adlı hikâye kitabından bir bölüm, Mehmet Sait Çakar'ın Yordam Dergisi’nden alınan bir hikâyesi ve Yıldız Ramazanoğlu'nun İçimden Geçen Şehirler kitabından İsfahan'ın anlatıldığı bir çizgi uyarlama bu sayıda hikâyeleri çizgi ile okumanın keyfini yaşatmış.

Daha nice hikâyelere…

53. sayıda Yıldız Ramazanoğlu'nun Angelika isimli hikâye kitabından bir bölüm ve Müştehir Karakaya'nın Birnokta Dergisi’ndeki hikâyesi çizgileştirilmiş.

55. sayıda Cafcaf, Mitat Enç'in Uzun Çarşının Uluları kitabında anlattığı bir karakteri tanıtıyor. Kuyucu Kör Hafız adlı çizgi öykü masal tadında hoş bir lezzet bırakıyor okuyanda.

Ahmet Turan Alkan, Kamil Yeşil, Gökhan Özcan ve Aykut Ertuğrul'un da çizgi hikâyeleştirilen öyküleri, anlatımları var. 37. sayıda Gökhan Özcan'ın Rüyaları Çalınan Çocuklar'ı, 48. sayıda Aykut Ertuğrul'un Çekiç'i, 51. sayıda Mehmet Efe'nin Hiçbir Şeye Katılmıyorum Hiçbir Şeye kitabından bir bölüm çizgileştirilmiş.

Son bir kaç sayıdır Lâdikli Ahmet Ağa, Malik Eşter, Salih Baba gibi veli zatların hayatları çizgi hikâyeleştiriliyor ve kitapların da ismi verilerek devamı için kitaba yönlendiriliyor. Bunlar gibi büyük insanların hayatları ve şimdiye kadar değinilmeyen nice hikâyelerin de Cafcaf'ta çizgileştirilmesini istiyorum ben de.

 

Ayşegül Sena Kara elindeki Cafcafları taradı

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2013 Pazartesi 10:54 Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2013, 16:32
YORUM EKLE

banner19

banner36