Çad'da Ramazan nasıl yaşanır, İmam Hissein yazdı

Çad'da aileler, bayramın ilk ve ikinci günlerinde gelen ziyaretleri karşılamak için evlerinde beklerler. Üçüncü günden itibaren ebeveynlerinin ve akrabalarının ziyaretine giderler. İmam Hissein yazdı.

Çad'da Ramazan nasıl yaşanır, İmam Hissein yazdı

Çad Cumhuriyeti, Afrika'nın kalbinde bulunan müslüman bir ülkedir. Kuzeyinde Libya, doğusunda Sudan, güneyinde Orta Afrika cümhuriyeti ve batısında Nijer ve güney batısında ise Nijerya ve Kamerun ülkeleri bulunmaktadır. Ülke nüfusunun %90’ını oluşturan müslümanlar halkın çoğunluğunu teşkil etmektedir. Müslümanlar daha çok ülkenin kuzey, doğu ve orta bölgelerinde yaşamaktadırlar. Ülkenin güneyinde ise yerel dinlere mensup guruplar bulunmaktadır.

Ülkenin İslam dini ile tanışması Xl. yüzyılın başlarında oldu. Çad gölü ve çevresine hakim olan Hume veya Umme Hilmi (ö. 1097) ile oğlu Dünerne'nin Müslümanlığı kabul etmesi, İslam dininin bölgeye yayılmasında büyük bir rol oynamıştır. Bölgenin Kahire ve Trablusgarp'tan Batı Afrika'ya uzanan ticaret yollarının üzerinde bulunması, ticaret için gelen müslüman Arap tüccarların bölgeye İslam'ı yaymalarını kolaylaştırmıştır. Bugün Çad Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Bagirmi, Veday, Kanim, Bornu ve Fitri gibi bölgelerde çeşitli müslüman sultanlıklar kurularak bölgede İslam'ın yerleşmesinde etkili olmuştur. Farklı kabile ve aşiretlere mensup Çadlı müslümanlar kendi içinde değişik örf ve adetlere sahiptirler. Bazı müslüman kabileler bir reisin hakimiyeti altında kalırken bazıları ise bir otoritenin altında kalmaksızın yaşamlarını sürdürmektedirler.

Genç ve yaşlılar camilere yönelirler

Ramazan ayı, bir müslüman ülkesi olan Çad Cumhuriyeti için özel bir anlam taşımaktadır. Çad’da Ramazan'da yapılan bazı faaliyetler de birçok İslam ülkelerine benzese de, Ramazan'a hazırlanma konusunda farklıdır. Çadlı müslümanlar Ramazan'ı güzel geçirmek için sadece maddi hazrlıklara değil, aynı zamanda manevi hazırlıklara da başlarlar. Örneğin, Receb ve Şaban aylarında Ramazan'a manevi hazırlık olarak oruç tutulur. Bazıları bu iki ayın tamamını oruçla geçirirken bazıları ise Receb ayının belli günlerinde oruç tutar. Bu şekilde insanlar Ramazan'a manevi anlamda hazır olmuş olurlar.

Ramazan'a maddi hazırlık olarak, her aile bu ay boyunca ihtiyaç duyacağı malzemeleri erkenden temin eder. Böylece bu ay için hem kendi ihtiyaçlarını karşılar, hem de ihtiyaç sahibi fakir ve fukaralarla iftar yemeğini paylaşır.

Ramazan ayı gelmeden önce camilere yeni halılar serilir ve camiler süslenir. Aynı zamanda her camiye, Ramazan boyunca ders ve vaaz verecek hocalar tahsis edilir. Bu vaazlar genelde Ramazan'ın önemi ve fazileti ile ilgili olur. Son zamanlarda adet olarak Ramazan ayından birkaç gün önce evli olmayanlar bu zamanda evlenmeyi tercih eder. Zira çiftler bu hayır ve bereket mevsiminde hayırlı bir hayata başlamayı fırsat bilirler. Ayrıca Çadlı müslüman çocuklar Ramazan ayından birkaç gün önce yollarda temsili camiler yaparak Ramazan ayı boyunca orda Kur'an okur ve namaz kılarlar. Genç ve yaşlılar ise camilere yönelirler. Orada insanlar birbiriyle kaynaşıp dertleşirler. Zenginler fakirlere yardım eder. Küsenler barışır.

İftar maideleri fakir ve muhtaçlara sunulur

Ramazan ayında iftarlar, şehirlerde genellikle evlerde komşularla birlikte yapılırken, köylerde ise yollarda yapılır. Evlerde yapılan iftarlarda her aile kendi iftar yemeğini getirek tek bir maidenin etrafında oruçlarını açarlar. İftar sofralarında Ramazan ayına özel yapılan yemek ve içeceklere yer verilir. Yemekler diğer günlere kıyasla daha çeşitli olur. Hemen hemen her evin sofrasında Ataron suyu denilen içecek ile etli çorba çeşitlerine rastalamak mümkündür.

Sokaklarda ve mescitlerde yapılan iftarlar ise genelde vakıflar ile yardım kuruluşları tarafından düzenlenir. İftar maideleri fakir ve muhtaçlara sunulur.

Bu ayda teravih namazını kılmak için kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuk herkes camiye gitmeye özen gösterir. Teravih namazı, büyük camilerde hatimle kılınırken, küçük camilerde ise normal kılınır ve namazdan sonra da toplu dua yapılır. Özellikle Çad'ın başkenti Nd’jamena (Nicamena)'da bulunan en büyük cami olan Cami-i Kebir'de teravih namazını kılmak için farkli şehirleden insanlar akın eder. Teravih namazlarından sonra ise sahura kadar camiler ilahiler ve zikirlerle şenlenir. Sahur maidesinde sütlaç tarzı yiyecek ve süt gibi içecekler ile hafif yemekler yenir.

Bayramdan önce herkes bayram elbiselerini diktirir

Ramazan ayının son on gününde insanlar Kadir gecesi için itikafa girerler, gece namazına kalkarlar ve Kur'an, tefsir, fıkıh gibi ilmî halkalara katılırlar.

Eid el-fıtr (Ramazan bayramı) her Çadlı için özel bir heyecan uyandırır. Bayramdan birkaç gün önce yaşlı, genç ve çocuk herkes bayram elbiselerini diktirirler. Bu elbiseler genelde yöresel elbiseler olur. Çünkü bu elbiseler bayramın üç günü boyunca giyilir. Böylelikle herkes bayram sevincini yaşamış olur.

Ayrıca Ramazan bayramı için özel kek ve şekerler de hazırlanır. Bu kekler bayram süresince misafir ve ziyaretçilere ikram edilir. Aileler, bayramın ilk ve ikinci günlerinde gelen ziyaretleri karşılamak için evlerinde beklerler. Bayramın üçüncü gününden itibaren aileler ebeveynlerinin ve akrabalarının ziyaretine giderler.

İmam Hissein yazdı

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2015 Çarşamba 12:56 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 12:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26