Büyük bir dergi arşivi ilgilileri bekliyor

Yedi İklim’in bürosu Maltepe’den Üsküdar’a taşınmış. Ali Haydar Haksal’ın yaklaşık 50.000 kitabı da orada sergilenecek.

Büyük bir dergi arşivi ilgilileri bekliyor

 

Yedi İklim dergisinin büro-kütüphanesi, Maltepe’den Üsküdar’a taşındı. İçerisindeki çalışmalar tamamlandıktan sonra misafirlerine açılacak olan mekânda, hummalı hazırlıklar devam ediyor.

Doğrusu, Maltepe’deki büroya gitmek derginin okur ve yazarları için zor oluyordu. Üsküdar ise hem şehrin merkezî noktalarından biri, hem de pek çok edebiyatçının yaşadığı bir ilçe; bu anlamda derginin Üsküdar’a taşınması herkes için bir avantaj.

Bölge halkı için çalışma sahası teşkil edecek olan mekân, diğer taraftan da İstanbul’un kültür hazineleri arasına girecek. Üstelik Üsküdar Belediyesi’nin, şimdiki yerinden Yedi İklim’in yeni mekânının bulunduğu çevreye taşınacak olması bir diğer ayrıntı.Yedi İklim dergisi merkezi Üsküdar Ali Haydar Haksal

Yeni mekânda geniş bir dergi arşivi de yer alacak

Evet, geçtiğimiz günlerde Yedi İklim’in yeni büro-kütüphanesini ziyaret ettik, bu ziyaretimizde de birçok sürprizle karşılaştık. Ziyaretimizde, dergiyi 25 yıldır çıkaran Ali Haydar Haksal ve dergi yazarları Zafer Acar, Yeprem Türk, Aykut Nasip Kelebek ve Abdullah İlhan’la karşılaştık. Dergi ekibi, sabırla kolilerdeki kitapları tasnif ederek raflarına yerleştiriyordu.  Ali Haydar Haksal kütüphanesiyle ilgili önemli anekdotlar aktarırken, dergi yazarları da bir yandan çalışıp diğer yandan karşılaştıkları kimi ilginç kitap ve dergileri inceliyorlardı. Oldukça samimi bir çalışma ortamı vardı yani.

Yeri gelmişken, Yedi İklim’in yeni büro-kütüphanesinin içeriğinden de biraz bahsedelim. Bir binanın zemin katına açılmış olan mekânda, Ali Haydar Haksal’ın yaklaşık 50.000 kitabı sergilenecek ve kimi mükerrer kitaplar da satışa sunulacak. Bu mekânda Yedi İklim’in bütün sayılarının yanı sıra, Sebilür-Reşad, Sırat-ı Müstakim, Büyük Doğu, Diriliş, Yeni Dergi, Papirüs, Edebiyat, Mavera, Hareket, Deneme, Yönelişler, Aylık Dergi, Kaşgar ve daha birçok derginin arşivi de yer alacak.

Üstelik sadece edebiyat değil, tarih, sosyoloji, kültür alanlarında çıkmış pek çok derginin yer alacak olması, dergicilik tarihimizi merak edenlere eşsiz bir imkân yaratacak. Öte yandan, büroyu ziyaret edişimizde, kimi şair-yazarların imzalı kitaplarıyla da karşılaştık. Özel bir bölümde yer alan bu kitaplarda kimlerin imzalı kitabı yoktu ki: Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Muhip Dıranas, Sezai Karakoç, Behçet Necatigil, Tomris Uyar, İsmet Özel ve daha nice şair yazar…

Yedi İklim’in merkezî bir yere taşınması, son yılların önemli kültürel gelişmelerinden biridir ve camiamız için bir fırsattır.

 

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2012, 16:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih Dagli
Salih Dagli - 7 yıl Önce

İyi de güzel kardeşim, Üsküdar'ın neresine? Adresini de yazsaydınız ya

ahmet
ahmet - 7 yıl Önce

osman kardeş üsküdar'ın neresinde adres?

banner19

banner13