Bursa'da zaman hiç geçmesin istersin

Bursa'da üniversite okumaya gelenleri neler bekliyor? Hangi dernekler, vakıflar ne çalışmalar yürütüyorlar? Cevaplar Bursa rehberinde...

Bursa'da zaman hiç geçmesin istersin

 

Bursa hakkında ilk söylenebilecek şey, maneviyatı ve ruhu olan bir şehir olduğudur. Doğal güzellikleri, tarihî ve kültürel eserleriyle gezmeye doyulamayacak bir yer. Sırf bunun için bile Bursa'yı kazanan öğrenci şanslı sayılabilir. Tabi ki bir şehri güzel yapan oranın insanları ve paylaşılan, yaşanan duygular. Emin olun Bursa'da şehri anlamlandıracak birçok güzel insanla karşılaşacaksınız. Zaman geçtikçe Bursa size kendini sevdirecek, nefes alabildiğiniz bir şehir olacak.

Uludağ'ın heybetli duruşuyla sizi karşılamasından sonra, şehrin minareleri selamlar yeni gelen kişiyi. Ulu Cami, Emir Sultan Camii, Yeşil Cami, Yıldırım Camii, Murat Hüdavendigar Camii... İsimlerini nereden aldığını merak edenler için Osmanlı'ya başkentlik eden bu şehirde gezeceği, öğreneceği çok şey vardır öğrencinin. Külliyeleriyle, türbeleriyle saya saya bitirilemez Bursa.

Ulu Cami şehrin merkezindedir. Hayat onun etrafında akar sanki. Buluşma noktasıdır aynı zamanda. Dışarıdaki olanca gürültüye, trafiğe, yoran dünyaya karşın aynı nispette sakinleştiren, huzura kavuşturan atmosferi hiç bir şeye değişilmez.

Uludağ Üniversitesi,şehir içi metrosu ile ulaşımı kolaylaşsa da, Bursa merkeze uzak yazık ki. Ama onun da güzel yanı, yeşil Bursa'nın şanına yakışır şekilde ağaçların içinde olması belki de. Üniversite kampüsü oldukça geniş. Cami kampüsün ortasındadır. Burası ders aralarında ferahlama mekânı, farklı bölümlerde olsalar da 'aynı dili konuşan öğrencilerin' tanışıp kaynaşma yeridir.

Dernekler Bursa'da aktif çalışıyor

Bursa'daki dernek ve vakıflarda öğrencilere yönelik çalışmalar son yıllarda giderek artıyor. Eskiye nazaran şimdi Bursa'da üniversite okuyanlar daha kısmetli çünkü yapabilecekleri faaliyetler çok. Yeter ki, öğrencilerin hayatı sadece okuldan ibaret kalmasın, ilim ve hizmet aşkı ile geçirsinler bu verimli yıllarını.

İHH, yardım kampanyaları ve konferanslarla gençliğin buluştuğu sivil toplum kuruluşlarından biri. Farklı birimler tarafından farklı çalışmalar yürütülüyor. Gönüllü üniversite öğrencileri, yetim çocuklara dersler veriyor. El becerileri ve mutfak işlerine yönelik hayır çalışmaları yapılıyor. İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği , yurtdışından gelen öğrenciler için kurulan bir STK. UDEF çatısı altında farklı illerde de uzantıları bulunan bir dernek. Henüz 2 yıllık bir dernek olmasına rağmen yaptığı faaliyetler ve çalışmalarıyla bilhassa genç liseli ve üniversiteli kardeşlerin ilgisini çekiyor.

ALDER, Altınoluk camiasının çatısı altında hanımlara özel bir dernek. Çeşitli dallarda kurs, ders ve etkinlikleri mevcut. İlim Yayma Cemiyeti ve AGD de yıl boyu düzenledikleri konferanslar ve programlar ile çalışmalarına devam eden, öğrencilere barınma yeri sağlıyan derneklerden ikisi...

Somuncu Baba Vakfı, bünyesinde daha çok ilahiyat öğrencilerinin bulunduğu bir vakıf. Derslerinden faydalanılabilir. KURAV (Kur'an Araştırmaları Vakfı) ilahiyat hocalarının kurucusu olduğu, seminerlerinin takip edilmesi gereken vakıflardan. Özgürder, Aziz Avar Bey'in başkanlığında faaliyetlerini yürütüyor. Hanımlar ve beyler farklı yer ve zamanlarda okumalar, çalışmalar düzenliyor. Ördekli Kültür Merkezi'nde halka yönelik seminerler oluyor Bursa dışından yazarların katılımı ile. Kozahan Kitabevi'nde Aziz Ağabey ile tanışabilirsiniz. Çınarder, Mustafa İslamoğlu'nun derslerini takip edebileceğiniz bir yer.

Birlik Vakfı, Müslüman üniversite gençliğinin buluşma noktalarından biri. Hüdavendigar Cami yanındaki dernekte her ay çeşitli konularda akademisyen, siyasetçi ve alanında uzman kişiler misafir edilerek seminerler veriliyor. Bu programların sitemizde haberleri sık sık yapılıyor. Ayrıca vakfın üniversite öğrencilerine yönelik evleri de var. Ayrıca Bağlarbaşı-Esentepe metro istasyonunun orada Dünya Helal Gıda Birliği Derneği var ve küçük bir kafe marketi. O civarda yaşayanlar için burası da alternatif bir mekan. Son olarak, Dilruba Evleri var Yeşil Türbe'nin aşağı tarafında. Burası da ziyaret edilesi bir yer. Huzur evi, kadın sığınma evi ve yetimhane olarak farklı amaçlarla kullanılıyor.

Kitap evleri boldur Bursa'da

Bursa'da kitapevleri olarak şunları tavsiye edebiliriz: Ulu Cami karşısındaki Seriyye Kitabevi, Bursa'da kitap ve dergi arayanların ilk uğrak noktalarından. Zamanında, Cafcaf temsilcileri olarak satılması için Cafcaf verirdik. Bu çalışma devam ettirilebilir şimdi öğrenci olan arkadaşlarca.

Sönmez İşhanı’ndaki kitapçılar çarşısında Eser Sahaf var. Sami Abi ile tanış olup aradığınız kitaplara, eski dergilere ulaşmanız mümkün. Sönmez'in aşağısında Hüzmen Plaza'nın yanında Bilge Sahaf var bir de. Orada Hakan Albayrak'ın Ebu Zer kitabını bulmuştum bir tevafuk eseri.

Kitaplar eşliğinde hasbihal etmek istiyorsanız Ulu Cami'nin gölgesindeki Emirhan'a Gaye Kitabevi'ne adımlarınızı yöneltebilirsiniz. Sahibi Cahit Çollak, Bursa'da kültür sanatla uğraşan isimleri sayarken akla ilk gelenlerdendir. Selam verip içeri girmeniz yeterli olacaktır bu güzel insanla tanışmak için.

Oturup, dinlenmeye nereye gidelim?

Bursa, kültür merkezleri açısından son yıllarda atağa geçti. Belediye, tarihî yerleri restore ederek şehre kazandırıyor. Ördekli Kültür Merkezi, Haraçcıoğlu Medresesi, Karabaş Veli Tekkesi, TYB Bursa Şubesi'nin faaliyetlerinin yürütüldüğü Seyyid Usul Kültür Merkezi bunlardan bir kaçı. Buralar ziyaret edilmeli, program akışları, aylık seminerleri takip edilmeli.

Arkadaşlarla sohbet etmek ve bir yandan da Bursa manzarası seyretmek için Tophane, Çekirge'de Hüdavendigar Camii bahçesi, bir diğer adıyla Hüda tepesi, Emir Sultan birebirdir. Kozahan bahçesi de okuldan arta kalan zamanlarda uğrak mekânlardan olabilir.

Heykel’de Kız Lisesi'nin ilerisinde Karabaş Veli Tekkesi var. Merkezden yürüme mesafesinde olan bu nadide mekân, ilk etapta biraz zor bulunabilir fakat aranması gereken yerlerden. Zaten alıştıktan sonra, yokuş da olsa tek nefeste seve seve çıkacaksınız o yolu. Orada her cumartesi sema töreni oluyor akşam belirli saatlerde. Tekke bahçesi, arkadaşlarınızla oturabileceğiniz sakin bir yer. Üstelik gelen herkese çay ikram ediliyor.

Nerede ne programı var?

Daha çok yeni olan İbrahim Paşa Kültür Merkezi, Bursa Kültür A.Ş'nin faaliyetlerini düzenlediği yer. Her ay il dışından bir yazar gelip seminer veriyor, şehrin kültürel atmosferine katkıda bulunuyor. Bursa'nın önemli simalarından şair ve düşünce adamı Metin Önal Mengüşoğlu'nu da burada ziyaret edebilirsiniz. Her hafta Çarşamba günleri yazar Cevat Akkanat ile hazırladıkları etkinliklerden istifade etmek de mümkün.

Uludağ İlahiyat Fakültesi'nde hoca olan, aynı zamanda Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, her pazar Ataevler'deki Şeyh Edebali Camii'nde sabah namazı kıldırıyor ve namazdan sonra hadis sohbetleri veriyor.

Bursa'nın güzel insanları ve yerleri bu kadarla bitirilemez elbette. Tanımak, yeni yerler ve güzel insanlar keşfetmek isteyenler için biz sadece bir kapı aralamış olduk.

 

Ayşegül Sena Kara Bursa'daki gözlemlerini aktardı

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 15:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bilgehan çelebi
bilgehan çelebi - 6 yıl Önce

heykel karşısı, ziraat bankası aralığında bursa kültür vakfı'na ait, vakıf kitabevi'de unutulmamalı. bediüzzaman'ın bursa'daki ilk talebesi ali çakmak ağabey cumartesi günleri ordadır, size papatya çayı ikram ederler. "al götür-oku getir" kampanyası ile binlerce kitaptan ücretsiz faydalanabilirsiniz. erkek arkadaşlar cumartesi akşamları risale-i nur eksenli sohbetlere katılabilir, hanım arkadaşları da moral kültür merkezi'ne yönlendirirler. selam verin, girin efendim.

ayşenur
ayşenur - 6 yıl Önce

ayrıca türkiye yazarlar birliğinde seyyid usul kültür merkezinde haftanın her günü bir etkinliğe katılınabilir... emir buhari kültür merkezi ise etkinlikleri kaçırılmaması gereken yerlerden sadece birisi :)

Bursalı
Bursalı - 6 yıl Önce

Emirhan'da Gaye Kitapevi'nin sahibi Cahit Çollak değil, Mehmet Ağabey'dir. Cahit Ağabey, Mehmet Ağabey'in yan komşudur :)))

banner19

banner13