Bursa neden tepki vermedi?!

Emir Kusturika'nın Bursa'ya gelişine neden o zaman bir tepki gelişmedi, duyarlı Bursa'dan bir açıklama geldi. dunyabizim ise farklı bir yöne dikkat çekiyor!

Bursa neden tepki vermedi?!

Bursa'da ikamet eden biri olarak bu can sıkıcı soruyu (neden Bursa bir tepki vermedi?) arkadaşlarla kendimize sorduk. Ve şöyle bir sonuca ulaştık. Bunun iki nedeni var; birincisi sinema sektörü ve aktörleri ile çok alakadar değiliz. İkincisi ve en önemlisi o adam Bursa’ya geldiğinde biz arkadaşlarımızla hep birlikte Mavi Marmara gündemine kilitlenmiştik. Basın açıklamaları, protestolar, yürüyüşler, kamuoyu çalışmaları vs… Bu uğraşlar bizim bu olaya ilgisiz kalmamamıza sebebiyet verdi. Mazeret olarak kabul edilebilir mi bilmiyorum ama vaziyet bundan ibaret.Bursa

Belediye sponsor olmuş

Eğer o zaman bilebilme şansımız olsaydı hiç kuşkusuz bir yolunu bulur, 15-20 kişi de olsa toplanır, gereken cevabımızı verirdik. Bursa'da kaygılı Müslümanların varlığını bilenler bunu muhakkak yapacağımızı da bilirler. Geçen gün bu herifi Bursa’ya kimler getirmiş diye ufaktan bir araştırma yaptığımızda, büyükşehir belediyesinin getirmediğini, Kültür Sanat Vakfı adında bir kurumun getirdiğini öğrendik. Ama büyükşehir belediyesinin de ona sponsorluk yaptığı ortaya çıktı. Belediyede ilgili yerlere bu durumdan rahatsızlığımızı bildirerek hassasiyetlerimizi gözetmesini söyledik.

Bursa’ya neden tepki vermedik?” haberinin ardından okuyucuların aklında Bursa'ya dair olumsuz izlenimler kalsın istemiyoruz. Elhamdulillah Bursa'da ikamet eden Müslümanlar olarak, değerlerimize karşı yapılan en ufak bir saygısızlığa karşı duyarsız kalmadığımızı ve her şart altında buna cevap vereceğimizi bilmelerini isteriz. Emir Kusturica olayı bir ihmal, evet ama aynı zamanda bir istisnadır. Bunun böyle olduğunu Bursa’daki kaygılı Müslümanların varlığından haberdar olanlar bilir.

Abdurrahman Yıldırım bildirdi

GYY'nin notu: Bu olayla -görebilen için- şu ortaya çıktı ki, içimizden birileri sinema ile çokça hemhal olmasına rağmen Kusturica'nın Bursa'ya gelişine tepki vermemiştir. Bu tepki vermeyişlerini, o arkadaşlarımızın duyarlılıklarını yitirip kirliliğe alışmalarına bağlıyoruz!

Kusturica'nın Bursa'ya gelişine tepki vermesi gerekenler öncelikle Bursalılar değildir; belediye yetkilileridir, Kültür Sanat Vakfı’dır, sinema ilgilileridir. Herkes sinema gündemini takip etmek zorunda değil. Bunu dunyabizim.com'un sinemayı sevmeyen, sinema denilen sanata (!) -sektöre!- tepkili yöneticisi olarak özellikle vurgulamak isterim!

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2010, 17:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hacer kor
hacer kor - 10 yıl Önce

Bursa’ya neden tepki vermedik sorusundan Bursa’nın Müslüman halkının neden tepki vermediği eleştirisi çıkmaz. Ben kimseye bir şeyi eleştirecekleri ya da tepki koyacakları vakit bunun temel dayanağının Müslümanlık olmasının gerektiğinin dayatmasını yapamam. Niyetlerin bileni Allah’tır. Ortada birilerinin birilerini samimi bulmadığının söylemi var bunu aktarmışız.

hacer kor
hacer kor - 10 yıl Önce

Tepkileri verenleri sıralarken ya da niye verilmedi derken bunun sadece Müslümanları baz alması gerekmiyor. Evrensel değerlerden dem vuranlar, insan hakları savunucuları, savaş karşıtları ilahir var da var. Burada tartışma sanatın neye karşın öncelendiği meselesi. Herkes bu noktada neyi öncelediğini ortaya koymaya çalışıyor; burası da dünya Kustirica’lar da olacak Aliya’lar da.

Kakir Kunduraciyan
Kakir Kunduraciyan - 10 yıl Önce

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?i=24434&y=HakanAlbayrak

http://www.milligazete.com.tr/makale/bursali-kusturica-179270.htm

banner19

banner13

banner26