Burda kitaplar pahalı değil!

Kitaplar pahalı diye lüks tüketim olarak görenler bu haberi okuduktan sonra nasıl bir bahane üretecekler acaba?

Burda kitaplar pahalı değil!

1-2 TL’YE KİTAPLAR!

Hepimiz kitapların pahalı olmasından şikayetçiyizdir. Bu yüzden sahaflara gider, bütçemize uygun kitapları seçeriz. Ancak... Son zamanlarda sahaflar da ticari kaygılar dolayısıyla fiyatları arttırınca, kitap okuyucusu için sıkıntılı zamanlar başlamış oldu. Özellikle öğrenci kesimi bu sıkıntılı durumlar dolayısıyla, köşe bucak ucuz kitapların peşine düştü. İnternetten olsun, hanlardan olsun bu böyle sürüp gitti. Evet, sevgili okuyucu. Bu sıkıntıları sıralayıp, birbirimizi üzmenin manası yok. Biliyorum. Bu yüzden, internet camiasında "spam" kuşkusu oluşturacak haberi duyurmanın vaktidir. 

Geçenlerde, internette ucuz kitap reyonlarında dolaşırken, bir yazı dikkatimi çekti. 

"Bir ve iki liraya binlerce kitap" 

İçimdeki fesat amca ile bu işe inanmadık tabiki. Yine de, bir bakmak gerektiğini hissederek, malum sayfanın en nadide bağlantı sekmesine tıkladık. Evet, sahafın adı ve fotoğrafı vardı. Detaylı bir adres tarifi ve ağız suyu akıtacak övgüler. 

 

Bu sahafa nasıl giderim? 

Bu haberden sonra, kesinlikle oraya gitmem gerektiğine karar verdim. Beşiktaş iskelesinden, Üsküdar'a keyifli bir yolculuk ve yol sorununun başlangıcı. Vapurdan indikten sonra, muhakkak adresi sormak gerekiyor. Parola kelimelerle adım adım ilerliyoruz. 

-Çetinkaya

-Çavuşdere Cad.

-simitçi amca

-azıcık endişe 

Malum sahafı gördükten sonra, dışarıda bir liralık kitaplara bakıyormuş gibi yapıp veyahut gerçekten bakarak ve onları satın alarak işe başlamanızı tavsiye ederim. Sanki orayı internetten duymamış da tevafuk üzere görüyormuş gibi davranarak. Bunu neden yapmak gerektiğini sorarsanız, yanıt vermemeliyim.  

Beyoğlu Sahaf FuarıDükkandan içeri girdiğinizde, mis gibi kitap kokusunu içinize çekiyorsunuz. Ve başlıyorsunuz kitap taramasına. Abarttıkları kadar varmış diyebilirsiniz, mazur görebilir, dua da bekleyebilirim. Dükkan dedim, kızabilirsiniz, çünkü adamın kitaplardan anlamadığını anlamakta gecikmeyeceksiniz. Siz değerli, birinci baskı kitapların iki liradan satıldığını görünce, garip bir duyguya kapılacaksınız. Neden böyle ucuza sattığı hakkında, çeşitli söylentiler çıkmıyor değil. Kimisi 'kültür hizmeti', kimisi ' kitaptan anlamıyor', kimisi de(ben yani) ' mecburiyetten ' diyor. 

Kitaptan anlamıyor mu? 

Kitaptan anlamadığını zannederseniz erken karar vericisiniz derim. Bu sahafın en büyük avantajı, çevredeki bütün hurdacı, kağıt toplayıcı ve bu işle ilgilenen amcalardan sürekli kilo ile kitap almasıdır. Dükkanın sürekli dolmasından dolayı, elindeki ürünleri bir an önce satmak istiyor. Böylece ucuza ulaşabiliyorsunuz kitaplara. Eeee peki bu adam nasıl kar ediyor diye soracak olursanız, orası da kolay sevgili okuyucu. İnternet üzerinden birçok site üzerinden değerli elyazmaları ve çok çok değerli kitapları satmasından ötürü gereği kadar kar edebiliyor. 

Sahaf KebikeçKırkambar nerede?  

Peki bu sahaf nedir, necidir, nerededir aziz okuyucu? 

Adres; Kırkambar Kitabevi, Hayrettin Çavuş mah. Çavuşdere Cad. No:50/2 Üsküdar/İstanbul

Tel:02163420170 GSM:05353834167 

Vapurdan indikten sonra, yapılacaklar; 

- Çetinkaya mağazası bulunacak.

- Çavuşdere cad. sorulacak.

- Cadde dediğine bakmayın, garip bir yer, o yüzden sahafı görmeden geçebilirsiniz sık sık kitabevini sorunuz simitçi amcalara. 

 

R.Sercan Somuncu, bir sahafın izini sürdü!

GYY'nin notu: Sahafların işinin kolay olduğunun zannedilmesine katılamıyoruz.

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2009 Perşembe 08:04 Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2010, 08:37
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 11 yıl Önce

Ramazan Sercan kardeşim, gene güzel bir iş çıkarmışsın. Allah razı olsun. Bu güzel haberden dolayı tebrik ediyorum seni. Buradan gyy notunu tasvib etmediğimi de belirtmek istiyorum ayrıca...

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Kaç kere dedim İstanbul'daki sahafların haberini yapmayın diye. İçimiz gidiyor ulaşamıyoruz. Malum mesafe uzak pat deyip gelemiyoruz. Yanıp kavruluyoruz.

ay
ay - 11 yıl Önce

içimiz gidiyor böyle yerleri görmek ve istanbul olmasını duyunca

Müzeyyen Mete
Müzeyyen Mete - 11 yıl Önce

Ankaralıyım İstanbullular adına sevindim

baran elmas
baran elmas - 11 yıl Önce

tek birşey söyleyecem dünyada hiç birşey kitap oaumak kadar güzel olamaz

ekinci
ekinci - 11 yıl Önce

kırkambar sahaf'a 3 hafta önce gittim. kitapların çoğu tükenmiş ve fiyatları da o ölçüde artmış. yani geç kalınmış, geçmiş olsun. üzülmeyin gidemediğinize..

SÜMEYYE MAÇKA
SÜMEYYE MAÇKA - 9 yıl Önce

HEPSİ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ BİNLERCE KİTAP YENİ ÇIKMIŞ KİTAPLARIN HARİCİNDE HER TÜRDEN KİTABI RAHATLIKLA BULABİLECEĞİNİZ NADİDE BİR YER.FİYATLAR GERÇEKTEN ÇOK İYİ HİÇ BU KADAR UCUZ VE BU KADAR ÇOK KİTABI BİR ARADA GÖRMEMİŞ OLMA İHTİMALİNİZ ÇOK YÜKSEK.BENİM GİBİ BİR KAÇ KİTAP ALMAK İÇİN GİDİP 25 KİTAPLA GERİ DÖNMENİZ OLAĞAN BİR DURUMDUR.KİTAP SEVERLERİN MUTLAKA EN AZINDAN BİR KERE ZİYARET GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM...

Yeşim Sünnetçioğlu
Yeşim Sünnetçioğlu - 9 yıl Önce

Dün akşam buradaydım. Bir an kendimi kaybettim ,bu da yetmezmiş gibi buranın üst katını da gösterdiler . önüm arkam sağım solum kitap doluydu ..oradan kaç kitapla ayrıldığımı söyleyerek kitap görgüsüzlüğü yapmak isterdim aslında :)Aman Allah'ım,buraya bayıldım,bayıldım.


banner26