Burada başka öyküler var!

Onların, yani gelenlerin, gidenlerin ve kalanların öyküleri bunlar. Yani bizim.. BİSAV, onların hikâyesini aktarıyor: 'Gelenler', 'Gidenler' ve 'Kalanlar'.

Burada başka öyküler var!

İki türlü tarih yaşar: Biri kayıt altına alınan tarih, diğeri kaybolup giden ve bilinmeyen ve belki de asla bilinmeyecek olan tarih... Hiç bir tarih kitabında yazmayan o tarihtir unutulan. Ya Rıfkı Bey’in ismini duymamışız, ya da Naile Nine'nin yaşadıklarını unutmaya başlamışızdır.

Sözlü Tarih ProjesiGittikçe buğulaşan güzel yüzleri seçemeyecek kadar da şu modern kaosa ayak uyduruyoruz. Unutmaya mahkûm ediyoruz kendimizi. Her insanın savaştığı, yara aldığı, yenildiği ve dirildiği öyküsü var. Ve unutuyoruz öykülerimizi...

Bilim Ve Sanat Vakfı öykülerin peşinden gidiyor

BİSAV bünyesindeki Türkiye Araştırmaları Merkezi “Sözlü Tarih Projesi”ni gerçekleştirdi. Bu projeyle oluşturulan atölye ilk semeresini verecek: 8 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan “Gelenler... Gidenler... Kalanlar...” ihtisas sempozyumunda hepimiz bu emeğin neticelerini göreceğiz.

Oturum Asırlık Bir Ömür: Hasan Işık Sinevizyon Gösterimi ile saat 10.30’da başlayacak. Önce Mustafa Özel ve Kazım Baycar, “Neden Sözlü Tarih?” diye soracak.

I. Oturum: Anadolu’nun Yeni Sakinleri...  11.15’te başlayacak

1. oturum olan “Anadolu’nun Yeni Sakinleri”nde; Elif Konar, “Buhara’dan Sibirya’ya, Sibirya’dan Konya’ya Uzanan Yol: Naci İdil”; Selma Yılmaz, “Biz göçmen değil muhaciriz: Eyüp Uçak’ın Başarı Öyküsü”; Zeynep Akgün, “Ne dinimize karışan oldu ne de bayramımıza: Yunanistan Göçmeni Cemile Hanım’ın Anlattıkları” ve Rahime Demir, “Kartal’da Küçük Bir Evin Sessiz Sakini: Zümrüt Düzgöz” başlıklı sunumlarıyla yer alacaklar. Bu ilk oturumun başkanı ise Abdülhamit Kırmızı…

II. Oturum: Bir Zamanlar Türkiye’de... 14.00’te başlayacak

“Bir Zamanlar Türkiye’de” sempozyumdaki ikinci oturumun başlığı ve bu oturumda; Meryem Babacan, “Gidenlerin Ardından: Garbis Horasancıyan’ın Anlattıkları”; Süleyman Kınlı, “Gitti, gara yerin gara toprak oldu: Tavaslı Naile Nine’nin Dünyasında Ölüm”; Bilal Emre Biral, “Sözlü Tanıklıklar Üzerinden Milli Mücadele’de Kütahya-Emet Mahallî Direnişi” ve Ayşe Celep, “Bir Berberin Aynasından 1960’lara Kadar Türkiye” başlıklarıyla birer sunum yapacaklar. Şevket Kamil Akar ise bu ikinci oturuma başkanlık yapacak.

III. Oturum: Evden Uzaklardaki Yaşamlar... 16.00’da başlayacak

Son oturumun başlığı “Evden Uzaklardaki Yaşamlar”… Bu oturumda da; Zeynep Bayrak, “Bir evimiz olsun diye gittik: Terzi Naciye Hanım’ın Ağzından Almanya’ya Göç’ün Öyküsü”; Sümeyye Doğan, “Aşkale’den Alamanya’ya Rıfkı Bey’in Hayatı”; Osman Çetin, “Dedemin Anlattıkları: Kafkasya’dan Sakarya’ya, Sakarya’dan Avusturya’ya”; Emel Öncel, “Cumhuriyet Döneminde Bir tabibe-i hazıka-yı mütedeyyine: Hümeyra Öktem”; Fatma Yıldırım, “Hac Yolunda Tıbbiyeli Bir İstanbul Hanımefendisi: Hümeyra Öktem” başlıklı sunumları olacak. Son oturumun başkanlığını ise Suat Mertoğlu üstlenecek.

Ayrıntılı bilgi: http://www.bisav.org.tr/

 

 

 

Hatice Algın “burada başka öyküler var” diyor

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 03:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13