Bunlar artist mi, niyetleri ne?

Zarif Haykırışlar'ı düzenleyen gençleri anlamaya çalışanlardan çok onları boğmaya çalışanların gürültüsü çıkıyor.

Bunlar artist mi, niyetleri ne?

Zarif Haykırışlar'ı biliyorsunuz. Her ay başka adam kalmamış gibi(!) Cahit Zarifoğlu'nu gündemlerine alıyorlar. Belki onlara siz bile kızdınız. Bunlara mı kaldı Zarifoğlu okumak dediniz. Bunların derdi kız tavlamak dediniz. Günaha girmekten çekinmediniz. Belki aralarında gerçekten kötü niyetlileri de var.

Biz ise seviyoruz bu genç arkadaşları. 20 milyon gençten 700'ünün orda burda Zarifoğlu okumasını çok görmüyoruz!
Niyetlerinin kötü olanlarının kalbini yarıp bakamıyoruz!
Zarifoğlu'nun popülerleşeceğinden mi korkuluyor? İzin verir mi Zarifoğlu şiiri buna, be hey düşüncesiz, aşırı tedirgin entel kardeşler?! Kolay mı bu?

Haremlik selamlığa uyulmuyormuş?! Fotoğraflardan hüküm çıkarmak kolaycılık tabii. Ama uzaktan yargılamak yerine bir de katılsa karalama derdindekiler etkinliklerde kendiliğinden bir haremlik selamlığın uygulandığını görüverecekler.

Bırakın da gençler sevdiklerini Zarifoğlu'nun dizeleriyle etkilemek istesinler? En kötü bunu yapabilirler! Bütün kızlar da zaten bekliyordu, "bir genç çıksa da bize Zarifoğlu'ndan bir dize söylese, vurulsak ona(!)"  (dunyabizim.com)

Atasoy Müftüoğlu - Yavuz Selim Güneş
Atasoy Müftüoğlu - Yavuz Selim Güneş

Temmuz ayında üstad Cahit Zarifoğlu’nu yılda bir defa vefat gününde değil, her ay şiirleri ve fikirleriyle gündemde tutmak, gönlümüze düşürmek maksadıyla vefat günü olan ayın 7’sinde başlamıştı Zarif Haykırışlar. Temmuz ayından beri her ay bazen bir parkta, bazen bir cami avlusunda, bazen bir okul kütüphanesinde olmak üzere genç aktivistlerin yaptıkları tek şey beraberce toplanıp kâh Afganistan Çağıltısından kâh Anılar defterinden eşsiz şiirlerini okumak üstadın. Amaç ise Zarifoğlu’nu hatırlatmak, böyle bir şair vardı demek ve gündemde tutmak.

7 Güzel Adamla devam edecek

Bu şuurla tertip ettikleri organizasyon şu an her ay ülkenin pek çok yerinde tertip edildiği gibi Romanya, Avusturya ve Makedonya da kervana atılanlar arasında. Gelecek aylarda ‘ben de varım’ diyenlerin arasına ABD ve birçok ülkeden öncülerin olduğu müjdesini alıyoruz. Ayrıca programın Yedi Güzel Adam Okumaları kapsamıyla Zarifoğlu’nun yanı sıra Aleaddin ve Rasim Özdenören, Erdem Beyazıt ve Akif İnan’la genişletilmesi de, röportajdan altını çizdiklerimiz arasında. 

Her ay gittikçe genişleyen ve organizasyon yönüyle bir harekâta dönüşen Zarif Haykırışlar programının genç öncüsü Yavuz Selim Güneş’e tüm merak edilenleri sorduk ve geniş cevaplar aldık. Gelin devamını ondan dinleyelim. 

Cahit Zarifoğlu’nu neden sevdiniz? 

Cahit Zarifoğlu’nu bir ümmet dertlisi olduğu için sevdik. Her nefes alış verişinde ümmet diyordu. Afganistan’a, Filistin’e ve dünyanın her noktasındaki Müslümanlara duyarsız kalmadığı için sevdik. Bize insanca ve artistçe bir aczini bir an aklından çıkarmayan, 47 yıllık bir örnek hayat bıraktığı için sevdik. Âşık olmasını sevdik. Bakışını, sigara içişini, yakışıklı oluşunu... İyi bir insan oluşunu sevdik. Evet, iyi. Dedikodu yapmayan, mal mülk sevdası olmayan, içi ümmet için yanan dervişane bir şair, fikir ve dava adamı olduğu için Cahit Zarifoğlu’nu çok sevdik, güzel kardeşim. 

Zarif Haykırışlar hangi düşünce, temenni ve beklentinin hareketi? 

Zarif Haykırışlar, Cahit Zarifoğlu’nun o eşsiz şiiriyle ve kişiliğiyle daha çok insanı tanıştırabilmek. Düşüncemizde, temennimiz de, beklentimiz de budur. Anma programları da yapıyoruz. Ama belli bir mekânda yaptığımız anma programları, şiir akşamları gibi etkinliklere yalnızca meraklıları geliyor. Anma programları, bir şahsiyeti tanımaktan ziyade anlama noktasında daha önemli bir yerde duruyor. Ama Zarif Haykırışları biz, sokakta başlattık. Sokağa inmek gerek, meydanlara dolmak gerek. İnsanların, kalabalıkların içinde şiir haykırmak gerek. 

Ne zaman, nerede, hangi şehirlerde toplanıyorsunuz? 

Her ayın 7’sinde, birçok şehirde toplanıyoruz. Her şehir kendi programını yapıyor. Biz bir yere gitmiyoruz. Her şehirden öncüler var.

Bize www.facebook.com/cahitzarifoglu veya zarifce@gmail.com aracılığıyla kendi şehrinde de olmasını isteyen öncüler çıkıyor. Biz kimseye, sen de yap demiyoruz. Kendiliğinden oluşsun istiyoruz. Bugüne kadar sayımlarımıza göre tahmini 700’den fazla kişi katıldı programlara. Bunun büyük çoğunluğu genç. Romanya, Avusturya, Makedonya, İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Bursa, Sakarya, Adana, Kahramanmaraş, Sivas, Çorum, Tokat, Eskişehir, Samsun, Adıyaman, Bolu, Kayseri, Konya, Kütahya, Gaziantep, Mersin bugüne kadar programların gerçekleştiği yerler. Genel olarak programlarda Cihat Karaman, İsmail Kaplan, Cengizhan Konuş gibi kıymetli arkadaşlarımızın/abilerimizin büyük yardımları oluyoruz. 

Neden 7’sinde? 

Cahit Zarifoğlu 7 Haziran 1987’de vefat etti. Buradaki 7’den hareketle her ayın  7’si. Zarif Haykırışlar’da 1. yılından (Temmuz 2011) itibaren Yedi Güzel Adam okunacak. Buradan da bir 7 mânası daha gelmiş oldu. Etkinliğin ismi yine aynı kalacak. Yine meydanlarda, camilerde, sokaklarda, meydanlarda, kampüslerde olmaya devam edeceğiz. Bu sefer Akif İnan’la, Rasim ve Alaeddin Özdenören’le, Erdem Bayazıt’la… 

Proje özgün mü yoksa benzeri bir uygulamanın Cahit Zarifoğlu şiirlerine uyarlanışı mı? 

Abdüssamed’ler (Bilgili) İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde yılda bir defa Zarifoğlu şiirlerini okuyorlardı bu tarzda. Biz oraya katıldık birkaç arkadaşla. Fikrin çıkış noktası orasıdır. Dedik ki bu çok güzel. Bunu her aya yayalım. Her ayın 7’sinde yapalım. Böylelikle Cahit Zarifoğlu’nu da sadece 7 Haziran’da hatırlamaktan kurtarmış oluruz bir nebze. İsmini de Mustafa ile (Çetinkaya) konuşurken bulduk. Hay, Haykır, Haykırmak, Zarifoğlu, Zarif, Zarifçe, Haykırmak, Zarif Haykırmak… Hah! Zarif Haykırışlar! Böyle. 

Betül Zarifoğlu - Yavuz Selim Güneş - Cihat Karaman
Betül Zarifoğlu - Yavuz Selim Güneş - Cihat Karaman

Yalnızca düzenli şiir buluşmaları mı, yoksa başka etkinlikleriniz/çalışmalarınız da var mı? 

Olmaz mı…  Öncelikle sanal âlemde birçok değerli insanımızı diri tutma çabasındayız. Yedi Güzel Adam başta olmak üzere, Sezai Karakoç, Nurettin Topçu, Atasoy Müftüoğlu ve Aliya İzzetbegoviç ile ilgili çalışmalarımız bulunmakta. www.yediguzeladam.com u açtık bir süre önce. Şimdi yine şiirle ilgili bir site projemiz var. 

Bunların dışında Cahit Zarifoğlu ile ilgili bir yarışma başlattık. Akif İnan’ın bulunmayan şiir kitaplarıyla ilgili bir çalışmamız var. Yukarda zikrettiğimiz isimlerle ve Filistin ile ilgili rozet çalışmalarımız bulunuyor. Youtube, Vimeo, Dailymotion gibi video sitelerine bu isimlerle ilgili videoları yüklüyoruz. Bloglar açıyoruz. Google aramalarında düzgün sonuçlar çıksın istiyoruz. Müzisyen arkadaşlarımıza bu isimlerin şiirlerini öneriyoruz, beste yapmaları için. Genel olarak bu tür çalışmalar. Yusuf Goncagül, Cengizhan Konuş, İsmail Kaplan ve Cihat Karaman, bu projelerde de yardımlaştığımız kıymetli dostlarımız. 

Bu arada belki geç kalınmış bir soru. Neden belli bir kesimin tüm usta şairleri ve şiirleri okunmuyor da, yalnızca Cahit Zarifoğlu? 

Cahit Zarifoğlu, benim ilk adımım. Ben edebiyatı onunla sevdim. Düşünce dünyama ümmet bilincini ilk o attı. Genel çerçevede Müslümanları onunla tanıdım. Diğer önemli Müslüman şairleri, dava adamlarını  onunla tanıdım. O yüzden onu öncülemem normal. Cahit Zarifoğlu bizim için hep ilk adımdır. Mesela Cahit Zarifoğlu Fotoğraf Yarışması başladı. Mehmed Akif ile ilgili çalışmalar başlattık Aralıkta. Seneye Aliya olacak bu isim ya da Erdem Bayazıt ya da Akif İnan. Böyle bir şey. 

Takipçileriniz kimler ve hangi kitleye ulaşmak istiyorsunuz? 

“Takipçi” ve “kitle” laflarına karşıyım kardeşim. Biz kimiz ki bizi takip etsin millet. Beraber olduğumuz dostlarımız vardır bizim ve biz onları kitle olarak görmekten Allah’a sığınırız. Sorunun içeriğine geleyim. Biz, halka, gençliğe ulaşmak istiyoruz. Bazı arkadaşlarımız, fikir adamlarımızı tanımayan halka o fikir adamımızın fikirlerini aşılamaya çalışıyor. Bu yetmeyecek bir taktik… İnsanoğlu, tanıdığı varlığı anlar. İlk adım tanımak, sonra anlamak. Hedefimiz, beraber olduğumuz dostlarımızın –programlara katılan herkes- sayısını nitelikli bir şekilde artırmak… 

Gülhane
Gülhane

Bir yıla yaklaşan bu buluşmalarda aldığınız farklı  tepkilerden örnekler verir misiniz? 

İlk programımızın gerçekleştiği Gülhane’de bir hanımefendi bizi tebrik etmişti ve Cahit Zarifoğlu ismini not alıp gitmişti. Diğer programlarımızda da birçok defa, birileri yanımıza gelip ne yapıyoruz diye bakmıştı. Bunlar güzel şeyler. Bunlar, amacımıza ulaştığımızı gösteren şeyler. Hamdolsun. Diğer yandan birçok dernek, vakıf, platformdan çağrıldık, tebrikler aldık. Etkinlikler istikrarla devam edince, bazı önemli isimlerin dikkatini çektik. Basının dikkatini çektik. Birçok basın kuruluşu arayıp bizden bilgi aldı. Tabi burada önemli olan biz veya etkinlik değildir. Bunlar geçici şeyler. Önemli olan Cahit Zarifoğlu’nu ve diğer güzel adamları ne kadar gündemde tutabildiğimiz/insanlara tanıtabildiğimiz / sevdirebildiğimizdir. 

Geldiğiniz nokta size bu organizasyon da gelecek mi vâdediyor, karamsar mısınız? 

Tabii ki gelecek vadediyor. Her geçen ay başka şehirlerden haberler alıyoruz. Avrupa’dan, Amerika’dan, Asya’dan güzel haberler alıyoruz. Zarifoğlu’nun eserlerini farklı dillere çevirme teklifleri alıyoruz. Tabii bu teklifin muhatabı biz değiliz ama internette aktif olduğumuz için, insanlar bizi buluyor. 

O hâlde buluşmalar da farklılık / yenilenme ve daha büyük atılımlar olacak mı?   

Tabii ki. Zarif Haykırışlar 1. yılında Yedi Güzel Adam okumaları olacak. Mavera Gençlik Hareketi için Bismillah dedik. Haziran ayının her günü bir şehirde olacak şekilde bir organizeye girişebiliriz. Bu birçok şehirde programlara katılan arkadaşlarımızdan isteyenlerle Zarifoğlu şiirleri albümü gibi bir çalışma yapabiliriz. Tabii Zarifoğlu ilk adım. Bunun daha genel projesinde daha geniş bir yelpazede şiir katılımı olur. Dediğim gibi, Zarifoğlu hep ilk adım. Bir teşvik. 

Son olarak ben de Cahit Zarifoğlu okuru ve hayranıyım diyenlerle, ulaşmak istediğiniz ve size ulaşmak isteyenlerin yapması  gerekenler? 

Cahit Zarifoğlu diğer güzel insanlarla ilgili Facebook’taki sayfaları/grupları açılmasına vesile olduğumuz internet sitelerini takip etmelerini öneririz. zarifçe@gmail.com’a her türlü soru, şikâyet, öneri maillerini bekliyoruz. 

Hep diyorum, onların adının geçtiği bir yerde son noktayı koymaya hayâ ederiz.

Erdem Beyazıt’tan tüm önden giden gençlere armağan olsun: 

(...)

Onlar gittiler

Gelen zamandan bir haber gibiydiler. 

Ben şimdi bu yanda

İçilmiş bir and için bekleyenim

Kurulmuş  saat gibi. 

Onlar gittiler

Giderken bir muştu gibiydiler. 

Peki, teşekkür ederiz abi. Emeğinize sağlık. Allah devamını getirsin

 

 

Mehmet Bahadıroğlu konuştu

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2011, 12:44
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
.....
..... - 8 yıl Önce

http://www.youtube.com/watch?v=ucUujPhO7w4

artist kelimesini duyunca aklıma bu geliyor kusura bakmayın :)


bu arada evet bende resimlere bakınca haremlik selamlığa takılmıştım. özür dilerim sizden..eğer ki görüşme imkanınız var ise bu insanlarla topluca helallik alın lütfen...

Muhammet Çelik
Muhammet Çelik - 8 yıl Önce

dikkat edilecek bir şey var: bu eleştirileri yapanlar kafirler veya münafıklar veya gayrımüslimler değil Müslümanlar.. Dolayısıyla eleştiriler belki de rahmettir, rahmetten kaçmayalım...

fkgk
fkgk - 8 yıl Önce

velevki öyleolsun ben yinede bir kötülük göremiyorum.aksine bir gencin eşini seçerken cahit zarifoğlunu seven ve okuyan başka bir genci aday olarak görmesi bile onların kendilerini son derece iyi yetiştirmiş olduklarını gösterir.cümlesini tebrik ediyorum,helal olsun diyorum.

ahmet aydın
ahmet aydın - 8 yıl Önce

öncelikle arkadaşları tebrik ediyorum.. anlamaya çalışmak saygı değer bir uğraştır. ancak samimi bir şekilde kaygı duyan ve eleştiren arkadaşları kınamamak lazım zira günümüzde haremlik selamlık mefhmu aşınmış veya aşındırılmış.. genç müslüman zihinler bunun bilinciyle hareket etmeli dirler kanaatindeyim.. kanımca bu tür organizasyonların ayrı mekan veya zamanlarda yapılacak olması kimsenin düşünce iklimine zarar vermeyecektir.

banner19

banner13