Bülent Akyürek ona çok kızgın!

Bülent Akyürek'in üzerinde çalıştığı kitaplardan daha önce bahsetmiştik. Kitapların isimleri de belliydi. Derken Hayri Kırbaşoğlu sahneye çıktı ve..

Bülent Akyürek ona çok kızgın!

Evvelden daha çok Vadi Kitabevi’nin önünde, son vakitlerdeyse Mekan Kıraatevi’nde sık sık görürüm Bülent Akyürek’i. Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır, Bülent Akyürek

Çevresine üç-beş arkadaş toparlanır ve muhabbete başlarız. 90’lara romanlarıyla yaptığı hızlı girişi, bunlar sebebiyle yaşadıkları, yazarlar, dostları, dönüşümleri derken Bülent Abi, gelecek vakitlerde yayımlamayı düşündüğü kitapların projelerinden de bahseder.

Daha önce duyurmuştuk

Ben de Bülent Akyürek’in Fincan Yayınları’na geçtiğini duyurduğum haberde bunlardan ikisini şu satırlarla duyurmuştum: “Bülent Akyürek şu anda on dokuz kitap birden yazıyor imiş –tam sayı bu evet!-. Bunlar arasında, klişe ve toplum gereksinimi farkıyla öne çıkan iki eser de önümüzdeki aylarda bitirilip Fincan Yayınları’ndan yayımlanacak: Öğle Namazına Nasıl Kalkılır? ve Ahir Zaman İlmihali.”

Ahir Zaman İlmihali, N. Hayri KırbaşoğluHer yerde bahsetmişti kitabının adından

Sonraki vakitler içerisinde bu kitaplardan Öğle Namazına Nasıl Kalkılır? yayımlandı ve diğer kitapları gibi ilgiyle okundu, tartışıldı. İsmini andığım ve üzerinde en sıkı çalışmayı sürdürdüğü kitap olan Ahir Zaman İlmihali ise kapsamlı bir çalışmaydı, bu kitabı oluştururken kullanacağı torba torba notları, bilgileri, kaynakları çok kez elinde gördüm. Defaatle içeriğinden konuştuk, bazı noktalarda fikirlerimi paylaştım. Bu kitabın adını haberimde bir ben telaffuz etmiş değilim, söyleşilerinde ve kitaplarının biyografi kısmında da bu Ahir Zaman İlmihali ismi geçti onlarca kez.

Ahir zaman alameti mi?

Bülent Akyürek bu çalışmasını nihayete erdirmiş değil; kitabı, ahir zamanın getirisi olan meselelere çözüm önerileri sunacak olan ve dediğim gibi uzun soluklu, yorucu bir proje. Gelin görün ki bu ay içerisinde aynı ismi taşıyan bir kitap yayımlanınca şaşırdım. M. Hayri Kırbaşoğlu

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı’nda görevini sürdüren Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Ahir Zaman İlmihali adıyla bir kitap yayımladı. OTTO’nun ‘YayınEvi’ serisinden çıkan ve son vakitlerde en çok satan kitaplardan olan kitabın adı da bir ahir zaman alameti midir, Bülent Akyürek bu ‘isim hakkı’ konusunda dava açma yolunu mu izleyecektir, Bülent Akyürek’in üç yıllık çalışması ne olacaktır, gibi soruların cevaplarını merak ediyorum doğrusu.

 

 

 

M. Fatih Kutan dikkatinizi celbetti

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2010 Cumartesi 15:36 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sabri ünal
sabri ünal - 12 yıl Önce

ahir zaman ilmihalinin ahir zamanla ilgisi yok... sonuç olarak bir ilmihal kitabı... daha oturaklı bir isim tercih edilebilirdi... lakin ahir zaman ilmihali ismi olsa olsa bülent akyüreke yakışırdı...

hayri beyi kınıyoruz :)

çaktırmayın ama, duyumlarıma göre ahir zaman ilmihali şu an 5000 den fazla satmış ;)

Zahid Arhavili
Zahid Arhavili - 12 yıl Önce

Varsın aynı olsun kitapların isimleri, ne olacak..?

Hem eserler anılırken müessirlerin isimleri de anılmak zorunda kalınır. Bu da ayrı bir güzellik olsa gerek...

Mesela: -Ahir Zaman İlmihali' ni okudun mu? -Kimden? -Bülent Abiden tabii...

Böyle...

Fatih Demir
Fatih Demir - 12 yıl Önce

Bu kızgınlığın hiçbir anlamı yok. Şu açıktır ki iman ve düşünce dünyamıza katkısı Kırbaşoğlu hoca'nın çok daha fazladır. Sayın Akyürek burda ilme saygı göstermekten başka bir şey yapamaz.

Ahmet
Ahmet - 12 yıl Önce

Kırbaşoğlu madem ilim adamı, intihalin nereden başladığını da bilmeliydi. Bülent Akyürek buna saygı göstermek zorunda değil. Oh ne âlâ, olur mu öyle şey.

alp
alp - 12 yıl Önce

eğer gerçekten tesadüf değilse çok ayıpladım...

enes yıldız
enes yıldız - 12 yıl Önce

Gerçek bir haberci çıkıp da bunu Hayri Hoca'ya sordu mu acaba ? Sorduysa Hoca'nın yanıtı nedir ? Benim okuduğum Hayri Kırbaşoğlu böyle bir intihal yapacak biri değil, Bülent Bey'in kolayca suçlamaması gerekiyor. Siz elbette tarafsız vermişsiniz haberi. Kötü bir niyet aramamalı. Dünya Bülent Akyürek'ten ibaret değil...

adil
adil - 12 yıl Önce

bülent abi daha orjinal bi ad bulur kitaba bence; bulmalı da!!!

yunus çiftçi
yunus çiftçi - 12 yıl Önce

İyi de Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu'nun işi gücü yok da Bülent Akyürek’in çıkarmadığı kitabının ismini mi çalacak? Bu iki ismin bir yakınlığı var mı? Oturup konuşmuşlar mı çıkaracakları kitaplardan? Kitap isimlerinden haberdar mıymışlar? Hem sözcükler kimsenin tekelinde değildir. Aynı ismi, aynı sözcüğü bir başka yazar düşünemez mi? Lütfen zan(n)etmeyelim!


banner26