Bugünün şiiri Allah'ı anmıyor

Yedi İklim'in Kasım-2009 tarihli sayısında genç şaire sesleniş var: Şiirinde Allah lafzını ihmal etme! Zafer Acar önemli şeyler söylüyor.

Bugünün şiiri Allah'ı anmıyor

Yedi İklim’de yayımladığı şiirlerin yanında polemik ve poetik yazılar da kaleme alan Zafer Acar derginin son sayısında günümüzde Müslüman şairlerin şiirinden yola çıkarak onların Allah lafzını şiirlerinde kullanmadıkları tespitinde bulunuyor. Bunu yaparken de inançsız kesimin yazdığı şiirden, Cumhuriyet’in getirdiği laiklik ideolojisinden, Tanzimat’la beraber ortaya çıkan din karşıtı aydın tipinden bahsediyor.  

Yedi İklimCumhuriyet şiiri boyunca kimlerin Allah adını anarak şiir yazdığından da bahseden Zafer Acar, şiirin elit tabakaların değil “din gibi hakiki fakirin ekmediği” olduğunu söylüyor. 

“Genç Şaire Açık Mektup: Şiirde Allah” başlıklı bu yazı edebiyat ortamımızda tartışılacağa benziyor. Genç bir şairin, genç şaire seslenerek mektup kaleme getirmesi belki günümüzde şiir ortamına yenice dâhil olanları rahatsız etmiş olabilir. Ama yine de şiirden Allah lafzının ne derece uzaklaştığını düşünmelerine vesile olacaktır.  

Zafer Acar’a göre inançsız kesim Tanrı’yı reddettiğinden inananlar ise dinci, fundamentalist olarak algılanma korkusundan dolayı bu duruma düşüyorlar. Bu iki tarafı da topluma yabancılaştırıyor.  

Mesela Fazıl Hüsnü Dağlarca Çocuk ve Allah adında bir şiir kitabı yayımlayarak “Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki laik karmaşaya karşı bir kahramanlık” sergilemiştir. Yine bu yıllarda Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Cahit Sıtkı, Ziya Osman Saba günümüz şairlerine göre daha inançlı olarak gösteriliyor bu yazıda. Acar, bu şairlerle günümüz şairlerinin şiirlerinin karşılaştırılmasının sonucunda hangi tarafın daha inançlı olduğunu göreceğimizi ifade ediyor. 

Arif Ay’ın Hece’de yayımladığı “Bağdat’a Dönen Şiirler”ini de mutlulukla okuduğunu söylüyor.  

Zafer AcarBu yazıyı  da okuyanların aklına geleceği soruyu Zafer Acar yazısında kendisine yöneltiyor ve diyor ki: “Şairler, şiirsel duruşlarını illa ki somut bir şekilde göstermeleri gerekir mi, gibi bir soru aklınıza gelebilir. Ben kesinlikle evet diyeceğim, çünkü şiir; soyutu somutlama sanatıdır, er meydanıdır, korkak adamların bu meydanda işi yoktur. Bizim ata şairlerimiz, münacaatlar, naatlar, mevlitler yazmışlardır; onların takipçisiyiz diyenlerin kitaplarında, üzülerek söylüyorum, bu medeniyetin kokusunu bile almakta zorlanıyoruz.” 

Zafer Acar’ın bu yazısının yanında dergide birçok önemli şiir ve metinle karşılaşıyoruz.  

Cevdet Karal, Nurettin Durman, Orhan Özekinci, Mustafa Burak Sezer’in şiirlerini, Ali Haydar Haksal, Osman Koca, Mustafa Uçurum’un hikayelerini, Adem Polat’ın Gelenekteki Varoluş adıyla bir sempozyum metninden derlediği Sezai Karakoç hakkındaki oylumlu yazısını, İsmail Demirel’in kurban üzerine kaleme aldığı denemesini de bu sayıda okumanız mümkün.  

Yakup Öztürk haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2009 Çarşamba 20:20 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.özçelik
m.özçelik - 11 yıl Önce

Zafer Acar'ı bu durarlığından dolayı kutluyorum. Dilerim bu haklı yakınma karşısında herkes bu duyarlılığı paylaşır.

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 11 yıl Önce

bugünün şiirinin Allah'ı anmamasından dagha vahim olanı Allah'ı andığını söyleyen şiirin anmaması.Ne yazık

Anıl Arslan
Anıl Arslan - 11 yıl Önce

güzel yazıydı zafer acar'ın. orhan özekinci şiirinden büyük haz aldım. gülümserken çok düşündüm şiir üzerine... genç bir arkadaşımız, iyi çalışıyor.
nurettin durman hocanın şiirinde de mevlana tadı aldım... tanıdığım iki isim hakkında yorum yapmadan geçemedim

Anıl Arslan
Anıl Arslan - 11 yıl Önce

Ayrıca Zafer Acar'a en güzel cevabı, bu sayıda yazdığı şair arkadaşı verecektir. "AHİR ZAMAN RİSALESİ" söze gerek yok..

Cevat Akkanat
Cevat Akkanat - 11 yıl Önce

Allah'ı anmayan, yani ki tanımayan şuur sahibi olabilir mi? Şuur sahibi olmayan şair olabilir mi? Zafer Acar güzel bir konuya temas etmiş.
"Meşale'ye Övgü" adlı şiirimin (Hüzn ü Aşk, LikaKitaplğı, Bursa, 31 Aralık 2004, s. 37-38) son dörtlüğü ile destekliyorum:
"zamanın elidir hüzne meyleden
alevdir içime ansızın girsin
tükensin müziğim kesilsin dilim
âşığım Allahım ışığım kalsın" (2002)

banner26