Büfe, saydığım gazetelere yok dedi hep!

Bu yazı, bir semtin bakkalında istediğim gazeteleri bulamamanın verdiği sinirle yazıyorum bunları size...

Büfe, saydığım gazetelere yok dedi hep!

 

İnsanın ne zaman, neyi yazacağı belli olmuyor. Ne yazsak diye düşünür durursun, bir de bakmışsın ki ufacık görünen bir olay yazının konusu oluverir. Az evvel yeni iş yerimin bulunduğu semtteki gazete bayisine uğradım. Hangi gazeteyi sorsam “yok” çektiler!

-Millî Gazete var mı?

-yok!

-Yeni Asya var mı?

-yok!

- Zaman var mı?

- yok!

Anlayacağınız, bu haber, bir semtin bakkalında istediğim gazeteleri bulamamanın verdiği sinirle yazıldı. Ben çok sinir oldum, sizi de çok sinir ettiysem kusuruma bakın!

Hayret ediyorum

Hayret ediyorum; hemen önünde caaanım dinî kitaplar ve /veya âlimlerin kitapları durup da, Aristo, Sokrat felsefesi yapanlara, her konuşmasına feylosofların o ulu ve yüce sözleriyle alıntılar yapanlara… (Ama sorsan İslâm’ın 5 şartını sayamaz! Asla ve kat’a küçümseme değil bu. )

Hayret ediyorum; Hz.Mevlâna’nın her yıl bir moda akımı hâle getirilmesine, Hz.Mevlana ve hayatı üzerinden, hiçbir ilmî değeri olmayan sarımsak tadında kitaplar çıkartılmasına, evliyâullahın üzerinden ticaret yapılmasına! (Sevgide ticaret olmaz. Sevgi ticarî değildir. İnsan sevdiğinin pazara düşmesini hazmedemez ki!)

Hayret ediyorum; tekkeye, dergâha gitmekle kendini “oldum” sanan, kendine hemen “sufî”, “mevlevî”, “derviş” etiketlerini yapıştıranlara! (Hâlbuki kendini “fâkir” bile göremeyen, o sıfatı kendine yakıştırmayan nice âlimler, nice has veliler dururken, etiketçiler 3-5 ayda kendilerini derviş ilân ediyorlar!)

Hayret ediyorum; Müslüman olup da heyecanlı olmayanlara… İslâm deyince, kalbi güüüüm güüm atmayanlara. (kalp dediğin gümbürdemeli yâ hû! )

Hayret ediyorum; Muhammedsiz Müslümanlara, Alisiz Alevilere…

Hayret ediyorum; Allah için sevmeyip Allah için buğzetmeyenlere… Nefsiyle sevinip, nefsiyle kızanlara…

Hayret ediyorum; tasavvufla İslâm’ı birbirinden gayrı görenlere, gösterenlere, tasavvuf denilince kükreyenlere, o güzelim Allah dostlarına, muhabbet fedailerine iftira atarak bizim canımızı incitenlere…

Hayret ediyorum; namaz kılıyor, Kur’an okuyor diye kibrinden yanından geçilmeyip edebten bîhaber olanlara…

Hayret ediyorum; yalan söyleyerek üzerine yayılan kötü koku sebebiyle melekleri kendilerinden uzaklaştıranlara… (Melekler adına sinir olmak bana mı kaldı diye sormadan edemiyorum kendime…)

Hayret ediyorum; parayla, kadınla, eğlenceyle, içkiyle yaşamın tadını çıkarttıklarını sananlara; içkisi, zinası, diskosu olmayan insanların “yaşamadıklarını” düşünenlere, onları “seninki de hayat mı be?” diye küçümseyenlere…

Hayret ediyorum; siyah olan bir şeye kendisinin “beyaz” deyip, “siyah” diyen biri çıktığı zaman siyah diyeni kötüleyenlere…

Hayret ediyorum; iş yerlerinde belirli şahsiyetlerin fotoğraflarının çerçevelettirilip asılmasına, âlimlerin, evliyaların fotoğraflarının konulmamasına… (Burası lâik bir ülkeydi değil mi, nasıl unuttum?!)

Hayret ediyorum; devleti dini, dini devleti bellemeyenlere…

Hayret ediyorum; dinden, Allah’tan, Peygamber’den bahsetmenin yasak ve suç(!) olduğu her yere…

Hayret ediyorum; Peygamber Efendimiz’den bahsedilirken, babasının oğluymuş gibi edepsiz, hürmetsiz konuşanlara…

Hayret ediyorum; Müslümanlara doya doya İslam’ı yaşatmayanlara… (Ezanımıza, camilerimize göz koyanlara, başörtüsüyle çalışılmaya izin verilmeyen her kuruma…)

Hayret ediyorum; “daha gençsin, namazı ilerde kılarsın” diyerek namazı bir “dönem aktivitesi” olarak görenlere…

Hayret ediyorum;  başı örtülüye öcü gibi bakılmasına, başörtüsü olmayan her kadının ahlâk yoksunu görülmesine…

Hayret ediyorum; bulabildiğimde bakkaldan Millî Gazete, Milât, Yeni Asya, Zaman alırken bakkal sahibinin yüzüme alık alık bakmasına, bana kendimi terörist gibi hissettirmesine!

Hayret ediyorum; bu gazeteleri elit semtlerin gazete bayilerinde ve büyük marketlerde bulamamaya…

Hayret ediyorum işte!

Var mı diyeceğiniz?

 

Firuze Alpay ayar oldu, dellendi

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 14:37
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak Kalın
Burak Kalın - 7 yıl Önce

Alın benden de o kadar Zeynep Hanımcığım. Bu ülkede akli sağlığımızı muhafaza etmek dahi başlı başına bir mesai.

ZEYNEP
ZEYNEP - 7 yıl Önce

yeşim hanım yazdıklarınıza katılmamak mumkun degıl ! gercekten bu ülkede hayret edılecek o kadar sey varkı bu yazdıklarınız gıbı bir cok sey ınsanı gercekten kızdırıyor Şaşkınlık veren bır ülkede yasayınca ben hayret etmekten vazgectım Bence sızde hayret etmeyın burası türkiye ve şaşılacak cokk sey var ne yazıkkı !

ayşe gül
ayşe gül - 7 yıl Önce

hâlâ var mı böyle dinozorluk yani?

Yavuz Akengin
Yavuz Akengin - 7 yıl Önce

Büfe'den sorduğum gazete için dayak yiyecektim neredeyse geçmişte bir gün, puslu bir Elazığ sabahında! Büfe deyip geçmemek lazım...

haziranzede
haziranzede - 7 yıl Önce

çok güzel bir yazı.Hala böyle insanları olması bizi dinimizden dolayı yadırgamaları tabi ki kötü.Ama size ondan daha kötüsünü söyleyeyim ki zeynep hanımda zöylemiş.Dİn kardeşinin alimleri kötülemesi efendimiz sav salavat getiriyorum diye beni aşağılamasıdır.1400 yıldır herkesı aptal yanlış görüp kendini iyi gösterme ahmaklığıdır.

banner19

banner13