Bu yol Kudüs'e çıkar

Gazze'ye Özgürlük Konvoyundan haberler, görüşler almaya devam ediyoruz. Konvoy geçtiği heryerde coşku ile karşılanıyor.

Bu yol Kudüs'e çıkar

İsrail'in Gazze'deki ambargosunu geçersiz kılmak ve Filistin halkına destek vermek amacıyla Gazze'ye gitmek üzere Londra'dan yola çıkan Özgürlük Konvoyunu www.dunyabizim.com olarak takipteyiz. İstanbul, Adapazarı ve Ankara’dan sonra bugün de Konya’ya uğrayan konvoya Avrupa’dan katılanlarla konuştuk.  

Schwaiz ailesi
Schwaiz ailesi

İngiltere’nin Başkenti Londra’dan özgürlük konvoyuna katılan Schwaiz ailesi; “Uzun süredir yollardayız. Yorgunduk, üşümüştük, hastalanmıştık fakat Türkiye’deki inanılmaz ilgi bizi yeniden ayağa kaldırdı” dediler. İsrail’in Gazze’de işlediği soykırım karşısında vicdan sahibi olan hiçbir insanın sessiz kalamayacağını belirten Schwaiz ailesinin fertleri; “Gazze’de insanlığın vicdanı katledildi. Bu asırda böyle bir katliamın yapılmasından daha kötü olan ise bu katliama hiç kimsenin ses çıkartmamasıdır. Biz bu sessizlik karşısında sesimizi yükseltmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu nedenle Konvoy ile yol çıktık” diye konuştular. 

9782
Jamaikalı Akil

İngiltere’nin Manchester şehrinden konvoya katılan Jamaikalı Akil de “Jamaika asıllıyım ama burada ümmet konuşuyor. Ümmet ayağa kalkmış, bunu Türkiye’de çok iyi gördüm. İnşallah bir gün hep beraber özgür Kudüs’te buluşuruz” dedi.  

İngiltere’nin Bristol şehrinden katılan Amr Hatip
İngiltere’nin Bristol şehrinden katılan Amr Hatip

Konvoy’a yine İngiltere’nin Bristol şehrinden katılan Amr Hatip ise; “Bu yol Kudüs’e çıkar” dedi. Gazze Konvoyunun Ümmetin direnişi anlamında bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Hatip; “Bu devasa bir olaydır. Zalimlerin karşısında sesini yükselten, eğilmeyen ve mücadele eden bir ümmetin göstergesidir bu konvoy. İnşallah Gazze ile başlayan bu ayaklanma bizi Kudüs’ün özgürlüğüne kadar götürecek” diye konuştu.  

Konya
Konya
9785
Ankara
Ankara
Ankara

Bu arada hatırlatakta fayda var; Özgürlük Konvoyu (Viva Palestina); İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan, Amerika, Türkiye ve Arap ülkelerinden katılan araçlardan oluşuyor. Konvoyun başlangıç noktası Londra'ydı. Londra'dan yola çıkan konvoy şimdi Anadolu yollarında. 80 araçlık konvoya Türkiye'den de 70 araç katıldı. Amerika'dan deniz yoluyla gelen 47 araç da Mersin limanında konvoya katılacak. Konvoy’un Türkiye’de 250 araca ulaşması bekleniyor. Konvoya Arap ülkelerinden de katılım olacak. Bugün Adana’ya ulaşması ve yarın da Gaziantep ve Kilis’ten Suriye’ye geçmesi beklenen konvoy, Suriye’den sonra Ürdün, Mısır ve Gazze’de olacak. Konvoy, İsrail saldırılarının yıl dönümü olan 27 Aralık tarihinde Gazze'ye girip, Gazze'de insan hakları yürüyüşü ve miting yapmayı hedefliyor. Konvoyun amacı Filistin halkına destek olmak ve aylardır uygulanan ambargoyu delmek. Konvoyla götürülen bütün araçlar Gazze halkına bağışlanacak. Konvoyda ambulanslar, binek araçları, minibüsler, otobüsler ve TIR’lar bulunuyor. Konvoy araçlarıyla birlikte tıbbi malzeme ve ilaç da götürülüyor. 

 

M. Mustafa Uzun Gazze’ye Özgürlük Konvoyu ile Gazze’ye doğru yol alıyor ve gördüklerini, konuştuklarını yazıyor.

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2009 Cumartesi 15:14 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2009, 08:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma
Esma - 12 yıl Önce

Türkiye'deki son konak yerleri olan Gaziantep'dende uğuladık konvoyu muhteşem bir çoşku ve hayranlık dolu bakışlarla Suriye'ye varmış bulunuyorlar bu sabah itibariyle...

m. mustafa uzun
m. mustafa uzun - 12 yıl Önce

Gaziantep'ten dualarla uğurlandık gül yüzlü kardeşlerimiz, büyüklerimiz tarafından...

Ve Halep'te, sınır'da tekbirlerle karşılandık.

Aynı his, aynı aşk ve aynı dil ile...

Ama tabi sınırın Suriye tarafında daha bir heyecan, daha bir kalabalık ve evet daha bir mazlumiyet vardı...

...

hatice islamoğlu
hatice islamoğlu - 12 yıl Önce

herkesin yapabileceği birşeylerin olması ne kadar güzel.

vâreste
vâreste - 12 yıl Önce

bedendeki bu canı satıverdik Allaha
saf olduk Allah için, koyulduk bu yola
birleşti ellerimiz, uzandı çağlara...

Rabbim yolunuzu açık etsin, Gazze'nin kapılarını açsın...

banner26