banner17

Bu sergi Şifahiye'nin gölgesinde!

Sivas'ı kültür ve sanat adına parlak bir gelecek bekliyor. Bunun işaret fişeğini Kutlu Doğum haftası münasebetiyle gördük.

Bu sergi Şifahiye'nin gölgesinde!

Nisan ayının gelişiyle yurt ve dünya çapında Peygamberimiz (s.a.v.)’i daha yakından tanımaya yönelik faaliyetler hız kazandı. Anadolu’nun bağrı Sivas’ta da Kutlu Doğum haftası münasebetiyle bir ilke imza atan Sivas Müftülüğü, şehrin gözde mekânlarından Şifahiye Medresesi arkasında ‘Kutlu Doğum Kitap Fuarı’ ile ‘Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi’ düzenledi. Kutlu Doğum Aşı’nın da ikram edildiği etkinliğe Sivas halkının ilgisi oldukça fazlaydı.

Sivas - Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi
Sivas - Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi
Sivas - Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi
Sivas - Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi
Sivas - Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Sivas’ta kültür hayatının geleceği parlak

Kitapların oldukça uygun fiyata satıldığı fuar dar kapsamlı olsa da kitapseverleri kendine çekmeyi başardı. Fuarın yanında ziyaretçilerin beğenisine sunulan Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi ise doğrusu görülmeye değerdi.

Sergideki eserlerin bir hanımın elinden çıkmış olması ise, Sivas’taki kültür ve sanat ortamının geleceği açısından umut verici bir gelişmeydi.

Elinde kâh kamış kâh fırça

Hat, Ebru ve Tezhip Sergisi’ndeki eserlerin sahibi Fatmagül Saklavcı, 1969 Ankara doğumlu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri TED Koleji’nde tamamlamış. Üniversite tahsilini müteakip geldiği Sivas’ta bir müddet İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra sanatsal çalışmalara yoğunlaşmış. Dört çocuk annesi olan Fatmagül Hanım, yaklaşık beş senedir hat, tezhip, ebru ve resim sanatlarıyla uğraşıyor.

Bir tabloya birden fazla sanatı sığdırabilecek kadar mahirâne çalışan Fatmagül Hanım’a, geleneksel sanatlarla tanışıklığının nasıl başladığını sorduğumuzda, “Hepsine birden başladım” diyor heyecanla, “kâh kamış, kâh fırça buluyorum elimde.”

Bu sanatlara rağbet var

Sergide dört ayrı daldan -hat, tezhip, ebru, resim- çalışmalar var. Rika, sülüs, nesih ve talik tarzdaki hat çalışmaları serginin en gözdeleri. Kur’an-ı Kerim ve dua kitaplarını yazmada kullanılan nesih yazı tarzı da onun kalemine en çok yakışanı sanki.

Halen Sivas Belediyesi Hanımlar Kültür Merkezi’nde ve çeşitli kadın derneklerinde hat, Sultan Murat Eğitim Kurumları’nda ebru dersleri veren Fatmagül Saklavcı, hat sanatına en çok genç kızların rağbet ettiğini söylüyor.

Fatmagül Hanım’a Sivas halkının sergiye olan ilgisini sorduğumuzda, gözlerinin ışıltısından memnuniyetini anlamak zor olmuyor.

Kültürel ve sanatsal faaliyetlerin sadece İstanbul ve birkaç büyük şehirle sınırlı olduğunu düşünenler için bu sergi, oldukça önemli bir cevap niteliğinde. 

 

 

 

Zeynep Şahin Sivas’tan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 21:36
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20