Bu nasıl bir oyun?

Uzun nasihatlere, cilalı sözlere başvurmadan aileyi televizyonun karşısından kaldırmayı başarıyor.

Bu nasıl bir oyun?

Usta bir ismin, Kâmil Yeşil’in, altıncı öykü kitabı Yankısının Peşinde Eylül 2010’da Profil Yayıncılık tarafından okurlara sunuldu. Kâmil Yeşil ismini öykü ile ilgilenen, okuyan-yazan hemen herkes bilir, duyar. Türk Edebiyatı, Dergâh, İkindi Yağmuru, Kırklar, Kayıtlar, Hece, Panel, Kaşgar gibi dergilerde öykülerini okuduk.

Öykü içinde oyun

Toplumsal olaylara bigâne kalınamayacağını, öykücünün hayatın içinde/içinden olduğunu önceleyen bir düşünce ile yazılmış öyküler. Bir öykü bir oyuna dönüşebilir mi? Hem de eğitici-öğretici bir oyuna… Kamil Yeşil son kitabı Yankısının Peşinde içindeki bir öykü ile ailelere güzel bir teklifte bulunuyor aynı zamanda. Oyuna geçelim:

Kamil Yeşil, Yankısının PeşindeBeş kişilik bir aile oyunu: Bu öykü, aslında bir teklif sunuyor ailelere. Televizyon karşısında vakti katleden, dizilere mahpus bir hayattan gerçek anlamda ‘aile’ olmaya menfez açıyor.

Bir oyunla yapıyor hem de bunu. Uzun nasihatlerle, cilalı sözlerle değil. Va’z u nasihate şerbetli olan, ninni niyetine hocaları dinleyen cemaatimiz için, onları rikkate getirecek, ne oluyor yahu dedirtecek bir taravetle yapıyor bunu.

Hangi Peygamber?

Bir akşam ailenin tüm bireyleri televizyon karşısındaki yerini almışken aniden elektrik kesilir. Dizi de güme gitmiştir. Ne yapılsa ki? İşte; evin direği, tespih tanelerini bir arada tutanı, ailenin ‘imamesi’ baba bir oyun oynayalım der. Babanın bir kelime söylemesiyle başlıyor oyun. Çocuklar söylenen bu kelimenin hangi peygamberi anımsattığını bulacak.

Yazarın amacı bir oyun-eğlence öyküsü yazmak değil elbette… İçine düştüğümüz bu görsel tuzaktan uzaklaşmak adına ilk adımı atıyor. Gerisini ailenin her bireyinin üzerine bırakıyor.

Harika bir oyun gerçekten!

 

 

Yılmaz Yılmaz tavsiye etti bu oyunu.

Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2011 Pazartesi 15:45 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 15:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26