Bu meczuplar kitaplaşmalı!

Zeki Bulduk'un Müstesna Güzeller bölümümüzde yazmaya başladığı meczuplar kitaplaşsa fena nı olur?!

Bu meczuplar kitaplaşmalı!

Bazılarına deli deriz; oysa onların bizi delirtecek kadar masum olmalarını hazmedemeyiz. Bu nasıl bir deliliktir?

Dilini kes, gözünü kör et, elini çek; işte sana huzur!

Bu dünyanın kahrına nasıl direnç gösterebilir insan?

Ne deyim sana Zeki Bulduk? Aslında bu yazı bu ilk cümleyle biten bir yazı.

Deliyi sevmek… Metinler o kadar sahici o kadar samimi ve yakıcı ki bir yandan yazara imrenirken bir yandan yerinde olmak isterken öte yandan aman yok bu kadar meczup ağrısını kaldırmaya yüreğim yetmez diyorsunuz. Fotoğraflara bakarken bile içinizden bir şeyler kopup gidiyor. Hasan’ın hikâyesini okumadan daha “bu adam âşık olmuş dedim” sonra öğrendim ki öyle olmuş… Etrafınıza dikkatli bakın Tuncay gibi gülen birini görme şansı olanlar bir elin parmaklarını geçer mi bilmiyorum. Hilmi Oflaz Söztut’un fotoğrafını görünce bu entelektüel bir meczup dedim, hikâye beni yine yanıltmadı. Tok Karnına Aç Doyuran Yazılamaz. Bu ifade yazara mı Söztut’a mı ait bilmiyorum ama konakta yaşarken de çay simit ve sigaradan başka paylaşacak bir şeyi kalmadığında vakur bir duruşu olan bu dava adamı mı meczup yoksa biz mi meczubuz.

Sokak

Psikopat başka meczub başka!

Meczupluk başkadır cinnet başkadır. Yazar bu ayrıntıyı birkaç kez tekrar eder kitapta. Deli başkadır psikopat başka. Bir deli sizi hayata bağlar psikopatsa hayattan soğutur. Ve cinnet daha başka bir şeydir. Cinnet biraz İlhami Çiçek’tir. Zeki Bulduk İlhami Çiçek intihar etmedi, başına gelen bir kazaydı falan demek yerine şunları söylemeyi tercih ediyor : “Satranç Derslerinden kendime hamleler olarak yukarıdaki satırları çıkardım. Bu satırları alırken, bakın işte, intihar etmedi! Kavganın tam ortasındaydı! gibi düşüncelerim olmadı. Takdir de, ecir de, bağışlayıcılıkta, yüreğimizi avucunda tutanın elindedir! Ama, İlhami Çiçek en sıkı sözleri bir sıcak ekmek gibi, bir yağlı kurşun gibi,bir geri çevrilmez dua gibi avuçlarımıza bıraktı da gitti, demek istedim.”

Aslında sözün tamamı deliye söylenir derler ya öyle değil. Sözün tamamı ahmağa söylenir. Şimdi ben ne söylesem eksik kalacak. Zeki Bulduk'un meczuplar ile ilglili yazılarını görmeyenler için hatta belki yanıltıcı da olacak. Merhamet’in nasıl bir şey olduğunu yeniden ve meczupların halinden, sözünden, hayatından, öğrenmek için Merhamet sizi bekliyor.

 

Kalender Yıldız içlendi yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2011, 12:12
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26