Bu kitabı okuyan uçuyor nedense?!

‘Uçuş Denemeleri’ kitabı, İbrahim Tenekeci’nin gökyüzüne uçma merakının göstergesi gibidir.

Bu kitabı okuyan uçuyor nedense?!

 

Uçuş Denemeleri kitabı, İbrahim Tenekeci’nin gökyüzüne uçma merakının göstergesi gibidir. O, sözleri derlerken zihninde şiirsellikten asla ödün vermeden insanı düşündüren, düşündürürken bekleten, bekletirken de yüreğine cümleler bırakabilen bir kelime ustasıdır.

Kitabının adı neden Uçuş Denemeleri olabilir?

Uçuş Denemeleri, şairin son düzlükte bıraktığı ve içinde kendi hikâyesinin barındığı bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Kitaptaki şairâne sözler, Tenekeci’nin başka kitaplarında kimi zaman bir şiirinin başlangıcı olarak beliriyor, kimi zaman ise son sözü oluyor. Kitabın adına Uçuş Denemeleri denmesi, şairin yüksek sesli cümlelerinden olsa gerek.İbrahim Tenekeci, Uçuş Denemeleri

Kitap, şairin bir nevi günlük hayatta karşılaştığı olaylara şairâne bir bakışı gibi. Karşılaştığı, gördüğü, düşündüğü, aklına gelen her şeyi kaleme almış şair. Dikkat çekmiş, güldürmüş, düşündürmüş, mutlu etmiş, hüzün sokağına sürüklemiş, itiraf etmiş… Olaylar karşısında şair olan kişinin bakışının basit bir bakış olmayacağını göstermiş ve baktığı tarafı, yüreğinin geçirdiği yollarda edindiği bakışlarla yansıtmış. İsmi ile müsemma cümleleri peş peşe sıralarken, okuyucuyu da yaptığı uçuş denemelerinin içine sürüklemeyi başarmış.

Kitabın “Giriş”inden “Eski Defterler’den” adlı bölüme kadar, bazı kavramların şairin zihninde uyandırdığı hallerini görürüz. Şair, kavramların karşılığını zihninde harmanlayıp bize sunmuştur. Bu harmanlayış, o kavramları farklı düşünmemize yardımcı olurken zihnin başka âlemlere uçuşunu da gerçekleştirir. Bu uçuşa şair; “Rabbim sen olmasan, kimin aklına gelirim ben” dizeleriyle başlar.

“Eski Defterler’den” bölümünde, şairin bazı şiirlerinin başlangıcı ve sonu olan dizeleri görüyoruz, bu dizeler şairin başka kitaplarının içinde de karşımıza çıkıyor. Yine kitabın bütününde olduğu gibi bu bölümde de okuyucuyu içsel muhasebeye sevk eden bir hava bulunuyor. Şair yer yer cümleler halinde, yer yer paragraflar halinde, her konu ile ilgili düşüncesini cesur bir şekilde dile getiriyor.

Tenekeci’nin samimiyeti, okuyucuyla arasındaki bağı daha da güçlendiriyor

İbrahim TenekeciKitaptaki son bölüm olarak karşımıza çıkan “Başka Yerler” bölümü, şairin gezdiği gördüğü yerler üzerine “diyesi geldiği” ama “diyemedim” diye içinden geçirdiği cümlelerden oluşmuş. Bu bölümde en çok “diyemedim” sözleri şiiri çağırıyor. Kitabın genelinde olduğu gibi burada da şairin samimiyeti, okuyucuyla arasındaki bağı daha da güçlendiriyor. Okuyucunun içinden olduğunu, onlar gibi olduğunu daha çok hissettirdiği bir bölüm bu bölüm.

Şair herkesten bir parça yansıtmayı, okuyana bir şeyler katmayı ve kendisiyle beraber okuyucusunu da uçurmayı başarmış Uçuş Denemeleri’yle. Tenekeci’nin benliğini sıyırmışlığı, yer yer yaptığı itirafları, kelimeleri seçişteki isabetli tercihi, dilindeki fark edilen samimiyeti, anlatımındaki kuvvetlilik, kitabı okuyanlar için hayatlarında bir silkeleniş, olaylara ve yeryüzündeki her canlıya yabancı kalmama düşüncesini de beraberinde getiriyor.

Her konuyla ilgili birçok şey söyleyen şair zihnimizde güzergâhı belirsiz uçuşları gerçekleştirmiştir; bu sebeple derli toplu, belirli bir konu üzerinde dönen bir anlatımı ve tanıtımı tercih etmemiş. Kitap bittiğinde görülecektir ki, bu kitap, okuyucuyu, yaşamını gözden geçirmeye sevk eden bir anlatıma sahiptir. Ve bu anlatım şekliyle insanî vasıflarımızı dürtmekten de geri kalmaz.

 

Müberra Patlak yazdı

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2012 Salı 19:25 Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:48
YORUM EKLE

banner19

banner36