banner17

Bu fuar başka yerde yok!

Duyduk duymadık demeyin, kitaplar çok ucuz! Ayrıca size bazı taktik önerilerimiz de olacak ucuz kitap alabilmeniz için.

Bu fuar başka yerde yok!

Her şey, üç yıl önce ilki Galata Kulesi'nin altında açılan Beyoğlu Sahaf Fuarı'nın iki yıl önce Taksim Gezi Parkı'na taşınmasıyla başladı. İstanbul'un her yerinden ulaşılması kolay olan bu geniş alanda barakalar kuruldu, çakıl döşenmiş koridorlar, yerden bir basamak yükseltilmiş standlar oluşturuldu. Yeni müşterilerle ve yeni sahaflarla tanışıldı. Birbirinden ilginç kitaplar, el yazması eserler, Osmanlıca matbu kitaplar, ansiklopediler, albümler, yerli ve yabancı dillerde her edebî türden birçok eser, çeşitli eski evrak, fotoğraflar, taş plaklar meraklılarına sunuldu.

Kitaplar elbette basım yılına, yeni basımlarının bulunup bulunmadığına, arayanlarının çokluğuna bağlı olarak değer kazanıyor ama fuarda 1, 3, 5 TL gibi uygun fiyatlara satılan kitapların olduğu birçok tezgaha, birçok kitap rafına rastlamak mümkün.

Beyoğlu Sahaf Fuarı
Beyoğlu Sahaf Fuarı
Beyoğlu Sahaf Fuarı
Beyoğlu Sahaf Fuarı
Gürkan Gergin, Beşir Ayvazoğlu, Mehmet Sait Çakar
Fotoğrafları büyütmek için üzerini tıklayınız

Sahafların ikinci adresi internet sayfaları

'Facebook' sayfama gelen bir etkinlik davetiyesine 'evet' diyerek katıldım, birçok arkadaşımı da yine 'facebook' sayfası yoluyla yönlendirdim bu etkinliğe. Öte yandan; malum, artık sahaflar birçok kitabı internet üzerinden pazarlıyorlar. Kargo şirketleri sanal dünyadan verilen siparişleri yetiştirmek için habire çalışıyorlar.

Geçen sene bu etkinliğin haberini dünyabizim için ben yapmıştım. Bu sene de iş başa düşer diye heyecanla çıktım yola. Alana geldiğimde bazı sahaflar standlarını düzenlemiş müşteri beklerlerken bazı sahaflarsa habire düzenleme yapıyorlardı. Tanıştığımız birçok sahaf bu sene işlerin iyi gideceğine inandıklarını söylüyorlardı. Hemen hepsi siftah satışlarını dünden yapmıştı. Herkesin yüzü gülüyordu. Bu olumlu havanın rüzgarından yararlanmak için kitap seçmeye koyuldum.

Festival başlıyoooor!

Tanesi 5 TL olan kitaplar için "üç tane alsam 10 TL versem olur mu?" yollu yaptığım pazarlık, sürekli resim çekip festivali haberleştirdiğim gerekçesiyle kabul gördü. Bu sıra hoparlörden festivalin açılış töreni için yapılan anonsu duydum. Aldığım kitapları poşetlere doldurup alana gittiğimde kimisi sandalyelere kurulmuş, kimisi ayakta, seçkin bir dinleyici grubunun arasındaydım. Uzun sakallı sahaf abiler, kravatlı belediye memurları gülümseyerek otururken haberciler habire koşturuyorlardı. Konuşmacının sesini alana yansıtan ses sistemi son derece harikaydı ve konuşmacılar, dinleyicileri gülümseten sempatik bir üslupla dile getirdiler sözlerini.

Konuşmada Beyazıt Sahaflar Çarşısı'nın bugün KPSS, LYS gibi sınavların test kitaplarının pazarlandığı bir yere dönüştüğünden üzüntüyle söz edildi. Beyoğlu belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu festivalle sahaf kültürünü koruduklarını, geçmişten geleceğe bir köprü olan kitapların tanınmasını ve ilgililere ulaştırılmasını sağladıklarını söyledi.

İstanbul'un çeşitli semtlerinden 60 sahaf

Festivalin koordinatörü olan sahaf Nedret İşli, Beyoğlu Belediye Başkanlığına teşekkür ederek başladığı konuşmasında, üç yıl önce sadece Taksim sahaflarının katılımıyla başlayan festivalin, bugün tüm İstanbul semtlerinden yaklaşık 60 sahafı kapsayacak bir kapasiteye ulaştığını söyledi.

Kısa süren açılış töreninden sonra standlar gezildi. Ben kaldığım yerden kitapları karıştırmaya, pazarlık yapıp satın almaya devam ettim. Haberciler, standları gezmeye gelenlere mikrofon uzatıp duruyorlardı. Festivalde bir kitap kurdu olan arkadaşım Gürkan Gergin'le karşılaştık. Ayaküstü söyleşirken Beşir Ayvazoğlu'nu yanıbaşımızda görünce selamladık. Türk Edebiyatı dergisini şiir politikası bakımından eleştirince küçük ama nazik bir çekişme çıktı Beşir Bey ile aramızda. Sonra birlikte fotoğraf çektirince sanırım barışmış olduk.

Müşterilerden ilginç sorular

"Pardon, referandumla ilgili kitap var mı?", "Hanefi Avcı'nın o kalın romanı var mı sizde?", "Kemal Kılıçdaroğlu'nu anlatan kitap var mı?" ve benzeri sorular duydum şu ilk günden. Bir standın içine girmiş, öndeki tezgahın arka sırasını karıştırırken bol makyajlı çok yaşlı bir teyze, beni sahaf sanarak Tarık Dursun'un kitaplarını sordu. Ben de sahaf arkadaş da bilemedik. Derken ben "Turan Dursun olmasın o?" dedim ve teyze beni hararetle onayladı. Bütün gıcıklığımla, "okunmuyor teyze artık o yazar." dedim. "Kimse okumazsa ben okurum, bir daha okuyacağım!" dedi çağdaş teyze. Saygıyla ve merhametle gülümsedim.

Bir kısmı işinize yarayacak tavsiyeler:

-Yanınızda bol miktarda bozuk paranız olsun.

-Sıkı bir okursanız, sağlam bir çantayla gitmenizi öneririm.

-O anki psikoloji ile okumayacağınız birçok kitabı satın almamak için hangi türde eserlere bakacağınıza önceden karar verin.

-Evinizde çok sevdiğiniz bir yazarın birkaç kitabı varsa ve henüz hepsini okumadıysanız, yeniden satın almamak için onları yazıp listeyi yanınıza alın.

-Okuduğunuz bir kitabın eski çevirilerini alıp okumanız, dili kullanabilme kapasitenizi, kelime hazinenizi geliştirebilir.

-Romanlar şiir kitaplarına bakılarak daha ucuz.

-Kitaplar sürekli yenileniyor, sahaf depolarından el arabalarıyla kitap akışı sürüyor.

-Şimdilik 19 Ekime kadar süreceği açıklanan (önceki yıllarda uzatılmıştı) festivalin ileriki günlerinde sahaflar arasında rekabet kızışacağı için fiyatlar bir hayli düşecek. Tanesi 1 TL'den satılacak kitaplar stokladıklarını söyledi birçok sahaf.

-Festivalde bu yıl Kürtçe kitaplar da var ve fiyatları piyasa değerinin çok altında.

-10-15 TL gibi makul fiyatlara Osmanlıca matbu kitaplar alabilirsiniz.

-Umduğunuz değil bulduğunuz sürpriz kitaplarla karşılaşmak olsun aklınızda.

-Pazarlık yapmaktan kaçınmayın. Yalnız gitmeyin. Arkadaşlarınızla seçtiğiniz kitapları toplu alırsanız daha fazla indirim imkânı elde edebilirsiniz.

 

Mehmet Sait Çakar yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 20:26
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 9 yıl Önce

Elinize sağlık. Çok güzel bir haber olmuş, bir an önce gitmeliyim bunları okuduktan sonra :)
Özellikle tavsiyeler bölümü orjinal. Teşekkürler.

mehmet etik
mehmet etik - 9 yıl Önce

teyzenin sorduğu belki gerçekten de turan dursun'dur.ama edebiyatımızda tarık dursun k. isminde bir yazarımız da vardır.biline!...
not:"k." kısaltması kakınç'a işaret eder.

orhan tepebaş
orhan tepebaş - 9 yıl Önce

M.Sait kardeşimi tebrik ederim samimi , güzel bir haber olmuş.Ne diyelim bize düşen taşra sıkıntısı.:)

...
... - 9 yıl Önce

En az üç arkadaşla gidin, muhabbet sarar kitaplar kaynarrrrrrrrrrr.

abide
abide - 9 yıl Önce

hep istanbul, hep istanbul. anakara bu konuda çok asosyal bi kent. ya da bizim haberimiz olmuyor fuarlardan. iyisi mi ankara ile de ilgilenin azıcık..

...
... - 9 yıl Önce

Gidelim görelim dedik de millet bişey bırakmamış ki. Gözlerim zaten paso yazı karakteri ile yazının puntosunu değiştire değiştire bihal oldu, adamlar 7 diyor ben:1 vereyim adam: bırak kardeşim bırakk. Neyse yinede fena değildi alacağımı aldım bu seneki tayfadan.

adiyat
adiyat - 8 yıl Önce

Sahafların hepsini bir arada bulmak görmek güzel yalnız bir tavsiye ya gündüz gözüyle şöyle 3-4 saatinizi verip tek tek kitapları elinize alarak fuarın tadını çıkarın. Ya da ne istediğinizi bilerek gidin. Belli zamandan sonra eskiler arasında tüm kitaplar aynı görünmeye başlıyor... :)

banner19

banner13

banner20