Bu diziler hangi ülkede çekiliyor?

“İmam Hatip” kelimesi ilk kez bir dizide telaffuz edildi ama keşke edilmeseydi.

Bu diziler hangi ülkede çekiliyor?

 

Biz yok bizim dizilerde

“Biz” zamiri kullanıldığı yer neresi olursa olsun bir sahiplenmeyi de beraberinde getiren bir çağrışıma sahiptir. Bu yüzden herkesin “biz”i farklıdır. Biz deriz ve bizim gibi olan herkesi içine alır bu sözümüz. Her ne kadar biz derken başkalarıyla araya kalın bir çizgi çekilmiş olsa da biz demek güçtür ve kabullenmenin ilk adımıdır.

Bir aralar televizyonda “Bizimkiler” adlı bir dizi oynamıştı. Belki de en uzun süreli dizilerden biriydi bu. Bu diziyle ilgili Metin Karabaşoğlu’nun “Camide Dans Var” kitabında çok yerinde bir tespiti vardı. “Bizimkiler dizisinde sarhoş, dolandırıcı, dedikoducu, çapkın, yalancı, katil gibi tipler yer alırken nedense bir tane namaz kılan, oruç tutan kişi yoktu…” diyordu Karabaşoğlu. Bizimkiler adlı bir dizi vardı ama nedense bizimkiler yoktu o dizide. Belki başkasınınkiler vardı ama bizimkiler o dizide yer bulmamıştı. Hiçbir dizide yer bulamadıkları gibi.

Kısa süre önce başlayan; “Dizilerde neden hiç türbanlı oyuncu yok.” tarzında bir tartışma vardı. Geldi geçti zaten. Yapımların, yönetmenlerin işine gelmiyor nedense türbanlı, namazında niyazında kişileri dizilerinde oynatmak. Dizilerde başı kapalılar sadece kapıcılar, sıradan kişiler. Kafa değişmeyince ardı ardına dizi çekilse de bir şey kâr etmiyor.

“İmam Hatipli”yse olmaz

Dizilerinde hayatı yansıttığını söylüyor bütün yönetmenler, yapımcılar. Onlar için hayat ya töreden geçiyor, ya da lüks yaşantıların arka sokaklarından. Zengin oğlan fakir kız klâsiğinden vaz geçemeyenler de cabası.

O kadar dizi çekilir oldu ki hepsini takip etmek Allah muhafaza insanı yoldan çıkarır, ayağını kaydırır, kalbini bile karartabilir. İnsan kendini ne kadar uzak tutarsa dizilerden o kadar kafası dinç olur, hanesi huzur bulur.Mahsun Kırmızıgül

Dizilere ancak kanal geçişlerinde bakan biri olarak algıda seçicilikten olsa gerek bir sahne dikkatimi çekince bir süre bakayım dedim. Okul müdiresinin odası. Giyiminden köyden geldiği belli olan bir kız, yanında bir büyüğü, kızı okula yazdırmak istiyor. Dizi Mahzun Kırmızıgül’ün Hayat Devam Ediyor dizisi. Okul, özel okul. Parası bol adam kızı özel bir okula yazdırmak istiyor. Okulun müdiresi kızın kıyafetine, başındaki yazmaya falan bakıp; “Kızımız İmam Hatip’ten geliyorsa nakil almamız mümkün değil.” diyor. Bu sahne bir milat olabilir. Bir dizide İmam Hatip ifadesinin geçtiği ilk sahne olarak anılabilir bu sahne. Fakat pek de hayırla yâd edilecek bir durum değildir ne yazık ki. Nerden gelirse gelsin okuluna kaydetmeyi düşünen idarecinin ilk sorusu çok da manidardır. Her yerden olur İmam Hatipse olmaz. Bu sahneyle Mahzun Kırmızıgül ne yapmak istemiş tam da anlamak mümkün değil ama ortada olan bir şey var ki İmam Hatip’ten ürken bir güruh hâlen mevcut.

Toplumu kucaklamak isteyenlerin amaçlarını az çok tahmin edebildiğimizden, dizilerinde türbanlıya ya da İmam Hatipliye yer vermiyorlar diye hayıflanmak da yersizdir. Çünkü bizim halimizden ancak biz anlarız. Ağyâr ancak böyle anlatır bizi. Gölge etmesinler yeter. Çünkü günün birinde dizilerinde yer verecekleri türbanlı birisine bunların neler yaptıracağını düşünmek bile istemiyorum.

 

Mustafa Uçurum, yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2011, 21:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre ŞENER
Emre ŞENER - 7 yıl Önce

Belkide İmam Hatip'li olduğu için okula alınmayan kız hırs yapacak başka okula gideek ve çok başarılı olacak, bi yerlere gelecek ondan sonra da bi yerleri yerlebir edecek kim bilir, daha dizinin devamı gelmedi :)

beytullah emrah
beytullah emrah - 7 yıl Önce

mustafa kardeşim, açıkçası bahsettiğin tür dizilerde "türbanlı"ya yer verilmediği için sevinçliyiz. ama yazında ifade ettiğin "türbanlılar"ın kim olduğunu da merak etmedim değil... bu kavram ne zaman bizim kendi dilimize de girdi acaba? bunu da merak ettim doğrusu.

semazen
semazen - 7 yıl Önce

türbanlı kelimesi dilimize sizin gibiler ortaya çıkmadan önce girdi

banner19

banner13