Bu Afrikalı ne güzel dua ediyor!

Ali Baba Yakubu güzel dua eden Nijeryalı bir müslüman. Şiir de yazıyor. Kendisine 'welfarist' diyor.

Bu Afrikalı ne güzel dua ediyor!

Ali Baba Yakubu, Nijerya’da Jos Üniversitesi’nden mezun. Devlet memurluğu yapıyor. Dikkat çeken yanı İngilizce şiirler, dualar yazıyor olması. Nijerya’dan ve dünyanın birçok yerinden takipçisi olan Ali Baba, bazen bu ilgiden de rahatsız olduğunu söylüyor.

Afrikalı ‘welfarist’

Ali Baba’ya politik görüşünü sorduğumuzda ‘welfarist’ (refahçı) olduğunu söylüyor. Afrika’da bu görüşe sahip insanların sayısı oldukça fazla. Ali Baba ‘welfarizm’i kısaca ekonomik ve hukukî alanlarda daha fazla bağımsızlığı savunan bir görüş olarak tanımlıyor.Ali Baba Yakubu

Güney Afrika’da düzenlenmekte olan Dünya Kupası da Ali Baba’nın son zamanlarda çokça ilgilendiği konulardan biri. Nijerya Milli Takımı’ndaki soy ismi Yakubu olan oyunculardan biri Ali Baba’nın uzaktan akrabasıymış. Ancak Ali Baba akrabasından ziyade Nijerya Milli Takımı kalecisine güveniyor. Nijerya kalecisi Enyeama’nın maç başındaki duası meşhur.

‘Facebook’ta irşad yapan sufi

‘Facebook’ dünyada kullanıcısı en fazla olan sosyal paylaşım sitesi. Bu siteyi faydalı şekilde kullanmak oldukça zor görünse de Ali Baba Yakubu, ‘facebook’u faydalı kullandığını düşünenlerden biri.

Profilinde günlük paylaştığı duaları ve şiirleri, takipçileri kendi dillerine çevirerek profillerinde paylaşıyorlar. Bu sayede Ali Baba’nın duaları, düşünceleri, şiirleri dünyanın her yerinde okunmuş oluyor. Bir kitap yazsa bu kadar okunur mu? Gerçekten tartışılabilecek bir konu.

Ali Baba'ya kendisine ait ‘blog’dan da ulaşmak mümkün: http://www.alibyvisions.blogspot.com/ Bu sitede daha çok şiirlerine yer veriyor.

Ali Baba YakubuAli Baba sufilik yönünü pek vurgulamıyor olsa da Rufailikle ilgilendiği bazı yazdıklarından belli oluyor. Nedenini bilmediğimiz bir şekilde beslendiği kaynakları ifşa etmiyor. Ali Baba birkaç kez HüdaTv isimli bir kanalda televizyon programlarına da katılmış. Oradaki programda da kendisinin beslendiği kaynakları açıklamaktan ziyade yazdıklarını anlatmayı yeğliyor.

Ali Baba’nın sözleri ve dualarından birkaç çeviri

'En büyük düşmanın kendinsin, kendinle savaşını sürdürmelisin, eğer bu savaşta başarısız olursan kendini israf etmiş olursun.'

'Kanımızın sahibi bizi güldürmek için ruhumuzu kurtar,

Kemiklerimizin sahibi bizi cennetine al,

Ruhumuzun sahibi bizi doğru yola ilet,

Hayatımızın sahibi gururumuzu, tamahımızı, nefsimizi öldür.'

'İmanının güzelliğini dilinle söyleme; o senin ruhundan ışısın. İçindeki imanın parıltısı dünyadaki elçiliğinle ve büyük ayrılış köprüsünde (sırat köprüsü) belli olur.'

Ali Baba Yakubu

Sami Yaylalı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 00:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26