Böyle kasetlerin oldu mu?

TV'ler, Ahmet Mercan'ın Giz Ajans'tan çıkardığı kasetler kadar olamadı.

Böyle kasetlerin oldu mu?

Bir dönem vardı ki, o dönemde bizler kitapevlerine uğradığımızda o kitapevlerinin kaset bölümleri olurdu. Yeni çıkanlar, şiir, ezgi, türkü, enstrümental bölümlerine göz atar ve yeniler içinde bize uyan bir şeyler çıktıysa onu kaset arşivimizin sonuna eklerdik. Sadece yeni çıkanlardan bir şeyler almakla kalmaz, kıyıda-köşede kalmış ve bir döneme damgasını vurmuş, birçok evin, zihnin içinde fikrin ve zikrin oluşumuna katkı sağlayan o güzelim kasetleri de ihmal etmezdik. Tabii ki bu dönem, ‘MP3 Player’lerin, ‘I Pod’ların, ‘I Phone’ların pek olmadığı, CD ve DVD satışlarının kasete oranla daha az tercih olduğu dönemlerdi. CD ve DVD’lerin pahalı geldiği ve o öğrencilik yıllarının vermiş olduğu nakit problemini de içine katarak söyleyecek olursak kasete bir kat daha sevgiyle baktığımız dönemlerdi.

Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Ahmet Mercan
Görselleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Ve ne güzel kasetler olurdu raflarda. Kitap raflarına oranla daha zarif ve naif olan kaset raflarını en ince dokunuşlarla ve sevgiyle okşar ve tek tek incelerdik. Elimize aldığımız kasetin içinde hangi parçaların veya anlatının olduğunu gözden geçirirdik. Ve bize sıcaklığını hissettiren o plastik kutucuğu açmak için acele etmez ve o kutucuğun yanına heyecanı da katarak evimizin yolunu tutardık. Evimizin kendimize ait o köşesi veya odasında kasetçalarımıza takar ve içimizde beklettiğimiz heyecanımızı acele etmeden yavaş yavaş dışarı bırakırken aynı zamanda kasetimizin de sonunu bulurduk. Bir de o kasetleri o dönemin teknoloji ürünü olan ‘walkman’lerimize takar, sırt üstü uzandığımız yatağımızda, gecenin ilerleyen saatlerine yelken açar ve kulaklık kulağımızdayken birçok defa uyuyakalırdık.

Biz onlarla hayata yeniden başlardık

Kimlerin kasetleri olmazdı ki o raflarda. Ömer Karaoğlu, Eşref Ziya, Hasan Sağındık, Mustafa Demirci, Mehmet Emin Ay, Mustafa Uysal, Taner Yüncüoğlu, Özhan Eren, İbrahim Sadri, Grup Yorum, Kardeş Türküler, Esat Kabaklı, Musa Eroğlu, Bedirhan Gökçe, Erkan Oğur, Yedi Karanfil ve burada ismini sayamadığım, birbirinden güzel sanatçıların kasetleri bize arz-ı endam eder ve biz de temaşa eylerdik. Kaset kapaklarına baktıkça o güzel sanatçı bir parçasıyla zihnimizde bize eşlik etmeye başlardı. Bu güzel insanlar hayatımızın sessizliğine ses katarlar ve yüreğimizdeki birçok duyguya tercüman olurlardı. Zihnimizde başlayan o güzel tınılar bizi rahat bırakmazdı. Evimizin her köşesine sirayet ederler ve biz onlarla hayata yeniden ve kendini yineleyerek başlardık.

İşte o dönemde kaset arşivimi süsleyen ve ayrı bir hazla dinlediğim saygıdeğer insan ve ağabeyimiz Ahmet Mercan’ın, Giz Ajans’tan çıkma, anlatı, tiyatro ve ezginin bir arada harmanlandığı o kasetleri gündem yapmak istedim.

Sevgili Ahmet Mercan Ağabeyimiz yazılarıyla gönül ve fikir dünyamıza çok fazla katkı sağladı. Selam Dergisi yazı işleri müdürlüğü yapmış ve Giz Ajans yayın yönetmenliğinde bulunmuştu. Umran, Özgür ve Bilge, Özgün İrade, Yedi İklim ve birçok farklı dergide yazıları yayımlanmıştı. Radyo programları yapmış ve radyofonik oyun tarzında çok sayıda oyun yazmış ve yönetmişti. Anlatı-tiyatro tarzında bir ‘Bilinç Seti’ için çaba harcamış ve birbirinden güzel çalışmalara imza atmıştı aynı zamanda. Ve daha birçok çalışma onun elinde birer ışığa dönüşmüş ve insanların-inanların yolunu aydınlatmıştı.

Birbirinden önemli kavramlar üzerine yeniden düşünmemizi sağladı

Ahmet Mercan, birbirinden önemli ve değerli kavramı gündem yapmış ve bizlerin istifadesine sunmuştu. ‘Mustazaf-Müstekbir’, ‘Allah Hizbi-Şeytan Hizbi’, ‘Zekât-Faiz’, ‘Tesettür-Moda’, ‘Tevhid-Şirk’, ‘Adalet-Zulüm’, ‘Âhiret-Dünya’, ‘Ma’ruf-Münker’, ‘Takva-Fücur’ gibi kavramları bizim için anlamlandırılması gereken kavramlar haline getirmiş ve içselleştirmemize katkı sağlayan kasetleri yayın hayatına kazandırmıştır. İşte bu kavramlar hakkında birkaç küçük not:

* Mustazaf olmayı müstekbir olmaya yeğlemek gerekir.

* Kur’an’ın ‘en büyük düşman’ olarak tarif ettiği şeytanın hizbinden olmamak için Allah’ın hizbine kendimizi adamamız gerekir.

* Biz eğer bereket umuyorsak bunun faizle değil, kesinkes mallarımızı zekâtla arındırarak olacağını bilmemiz gerekir.

* Bu modern toplumda örtülmesi gerekenleri setretmek gerekir. Değilse moda rüzgârının nerede ve ne zaman başımızı derde sokacağı belli olmaz.

* Bizi ‘bir’lemek ve tek olanı kabul etmek kurtaracak. İmanlarımıza şirki katık yapmamak kurtaracak yine bizi.

* Hakkı olana hakkını teslim etmemek zulümdür ve adalettir, zulmün karanlığını yenecek olan.

* Ma’ruf’un temsilcisi olmak ve Münker’in uzağında kalmak.

* Takva’nın en büyük düşmanı Fücur’dur.

Ahmet MercanGüzel insanlar güzel sesler

Bu güzelim kasetlere sesleriyle ruh katan o ‘Güzel Adamlar’ı unutmamak gerekir. Ömer Karaoğlu, Taner Yüncüoğlu, Tamer Duman, Mevlana İdris, Yener Turan bu güzel anlatı kasetlerine ses olmuşlar, yürek olmuşlar ve bizi enfes sesleriyle mest etmişlerdi.

Ahmet Mercan’ın bu anlatı kasetlerinin haricinde emek verip, göz nuru döktüğü radyofonik oyun ve bant tiyatrolarını da hatırlatalım. ‘İbrahim Ethem’, ‘Hz. Selman-ı Farisi’, ‘Hz. İkrime’, ‘Hz. Hubeyb’, ‘Hz. Dırar b. Ezver’, ‘İmam Rabbani’, ‘Hendek’, ‘Bediüzzaman’, ‘Kocakarı ile Ömer’, ‘İmamın Öldürülüşü’, ‘Türkistan Geceleri’ gibi birbirinden güzel ve kaliteli çalışmaları temin edip dinlemeniz size yeni bir ruh katacaktır.

Bu emek mahsulü ürünleri bize cömertçe sunan o ‘Güzel Adam’, Ahmet Mercan’a selam olsun.

 

İbrahim Afacan tekrar gündeme getirdi

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2010, 21:19
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeliha akkaya
zeliha akkaya - 9 yıl Önce

bu kasetlerin hepsi bnm evimde var..lakin artık kaset çalar yok:(

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 9 yıl Önce

Bu kasetler piyasada olmadığına göre telif hakkı da yoktur. Madem öyle elinde bu kasetlerden olan birileri bunları dijital ortama aktarsa biz de dinlesek.

TACETTİN NÜKTE
TACETTİN NÜKTE - 9 yıl Önce

KARDEŞİM BİZİ ESKİ(MEZ) GÜNLERE GÖTÜRDÜN.
BİZ BU KASETLERDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK.
KALPTEN ÇIKAN KALBE GELİR...
(BU ARADA İBRAHİM ETHEM,İMAM RABBANİ,İMAMIN ÖLDÜRÜLÜŞÜ,MALCOM X BANT TİYATROLARI VE DAHA NELER NELER)

Fatih PALA
Fatih PALA - 9 yıl Önce

Bu kasetlerin hemen hemen hepsi var arşivimde. Özellikle kasetten dinlemeyi tercih ediyorum. Kaset çaların kapağını "tak" diye açıp kaseti "cızt" diye yitip "pat" diye kapağını kapatıp "çat" diye play düğmesine basıp volümeyi yükseltip köşeye çekilip dinlemeye başlamanın hazzı çok farklı. B bölümü çalışmayan kaset çalarımızı daha yeni tamir ettirmiştim... Kaset dinlemeye devam yani. Dijitalleşen dünya bizi de dijitalleştiriyor mu ne! Yok kardeşim, kaset dinlemeye ve kasetten dinlemeye el

Abdullah Sabit
Abdullah Sabit - 9 yıl Önce

Selamun Aleykum

Bu kasetlerin nerdeyse tamamı (bilinç serisi, tiyatro kasetleri, patagonyanın sesi, insanlar ve soytarılar gibi mizah kasetleri...)
mp3 formatına çevrildi...

Radyolar zaman zaman yayınlıyorlar...

Ankara'da Radyo Denge, Radyo Hedef, Radyo Arifan,
İstanbul'da Özel Fm'de olduğunu biliyorum...

Radyolar kendi aralarında paket program, arşiv paylaşımında bulunduklarından Anadolu'daki birçok radyoda da mevcut bu eserler...

Sanırım bir kısmı internette de var...

tahir
tahir - 9 yıl Önce

dilinie ve yüreğine sağlık.
yazılarının zevkle takip ediyoruuz.

kardeşim selamlar olsun

serdal erol
serdal erol - 8 yıl Önce

Sevgili kardeşlerim eski eserleri şu sayfadan gönderiyorum

http://forum.filistinetkinlik.com/index.php?topic=27249.40

banner19

banner13