Böyle dede kazanmak ne güzel!

Rabia Gülcan 80'lik bir dedemizi anlatıyor bizlere. Kur'an'ından kopmayan İbrahim Dede'yi..

Böyle dede kazanmak ne güzel!
İbrahim Dede
İbrahim Dede    (+)

Bu adam benim dedem

Evlenmenin insana kazandırdıklarından biri de kişinin yeni akrabalar edinmesidir. Doğup büyüdüklerini görmediğiniz yeğenler, sizi sonradan tanıyan büyükler.  

Benim de sonradan kazandığım akrabalardan biri, 80 yaşındaki dedem. Önce fotoğrafını gördüm onun. Fotoğrafı bile kendisini “favori akraba” olarak ilan etmeye yetmişti. Meğer o zaten herkesin favorisi imiş. 

Tatil vesilesiyle yeni memlekete “el öpmeye” gitmeye karar verdik. Böylelikle İbrahim dede ile de yüz yüze tanışabilecektim. Birbirimize gönderdiğimiz selamlardan sonra onunla sohbet etmek, tanışmak arzum iyice çoğalmıştı. 

Kur’an her şeyden önce gelir

Nihayet bir gün evine gittik. İçeri girdiğimizde O’nun da bulunduğu odanın kapısı açılır açılmaz İbrahim dede ile karşılaştık. Oldukça loş olan odada, pencereden giren güneşi kendisine lamba yapmış, duvara sırtını vermiş, büyük rahlesinde, büyük boy Kur’an’ı Kerim’i okuyordu. Dolayısı ile ilk anda sadece Kur’an okuyan yaşlı bir insan görüyordu gözlerimiz. Sayfasını bitirdi, sadakallahu’l azim dedi ve bize hoş geldiniz dedi, gözüm üzere geldiniz, şereflendirdiniz dedi. 
 

Her başa bir öpücük

Bir başka akşam, misafir olduğumuz eve geldi. Salonu dolduracak kadar kalabalıktık. Hepsi de İbrahim dedenin çocukları yahut torunları idi. Herkes ayağa kalktığında İbrahim dede sağdan başlayarak herkesi gezdi. Herkes onun eline uzanarak öperken, o da başını eğerek bizim başlarımızdan öptü.  

İbrahim Dede
(+)

Mavi gözlü  imam

İbrahim dede, mavi gözleri, beyaz sakalı ve sarığı ile heybetli bir duruşa sahip. Ezan okunur okunmaz evdeki cemaate imamlık yapan, torunları ve hanımı ile şakalaşabilen, evdeki misafir için, çarşıya çıkıp alış veren yapan biri. Ayrıca o akşam yemeğinde öğrendim ki, İbrahim dedem “hazır” tavuk yemiyor. Köylerden gelen tavuklardan alıp, kendisi kesiyor. Her sabah kaşığını eline alıp, yoğurtçuları geziyor. Kaymağını sıyırıp tadına baktığı yoğurtlardan, tatlı olanı evine getiriyor. 
 

Şeyh bayıltan şarkı

Evindeki sohbetimiz sırasında bize bir de hikâye anlattı: 

Bir şeyh varmış. Müritleri ile birlikte otururken, ziyaretlerine bir genç gelmiş. Genç  şeyhin elini öpecek vs. Genci şeyh efendiye tanıtmışlar. Şeyh gençten, kendilerine bir şarkı söylemesini rica etmiş. Müritler şaşırmış. Efendi şarkı istiyor, diye. Genç, bir şarkı söylemiş. Şarkı biter bitmez şeyh olduğu yere bayılmış. Bir müddet sonra müritlerin de müdahalesi ile kendine gelmiş. Kendine gelir gelmez tekrar gençten aynı şarkıyı söylemesini istemiş. Müritler bu hale iyice şaşırmışlar. Genç ise, gayet sakin. Aynı şarkıyı tekrar söylemiş. Şarkı biter bitmez şeyh efendi yine düşüp bayılmış. Bu defa ilkinden daha uzun bir süre baygın kalmış. Artık şeyh efendiye zarar gelebileceğinden endişe eden müritleri rica minnet genci dışarı çıkarmışlar. Şeyh kendine gelince, genci sormuş, kalbini kırdılarsa diye üzülmüş. 

Şarkı “lê lê güle, lê lê güle” diye başlıyor, “ey gül, ey gül!”. Sonrasında batıdan esen rüzgârdan, bir babanın saçlarına yağan kardan, gelip yuva kuran keklikten bahsediyor. Keklik yuva kurunca tanıdık birine bakıyor, adam da soruyor, keklik bile bir tanığa bakıyor, ben bu ağarmış saçlarla mezara girince kimi arayacağım?

 

Rabia Gülcan "lê güle" diye mırıldandı

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2010, 13:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhyeddin kardaş
muhyeddin kardaş - 9 yıl Önce

dede yüce ALLahtan sana sağlık esenlik gülüş bağış bereket hzur dolu yıllar temenni edeerim ALLah seni başımızdan eksiik etmmeye
SENİ SEVİYORUM DEDEEEE

tuba öksüz
tuba öksüz - 9 yıl Önce

benimde dedem vardı,geçen sene regaib kandilini de ifa ettikten sonra kavuştu mevlasına sessis sedasız...97 yaşında baki aleme uğurladığımız dedem günlük okuduğu bir cüz'le senede 12 hatim yapardı.ibrahim dedenin ömrü uzun olsun ,çok kuran'lar okusun inş..

SEVİM
SEVİM - 9 yıl Önce

iki dedemi de tanıyamadığım için gıpta ile okudum. ibrahim dedeye uzun ömür dilerim.

giryan green
giryan green - 9 yıl Önce

ALLAH U EKBER Rabbm bize de böle insanlarla hasr olmayı nasp eyle. AMİİN..

nk türkmen
nk türkmen - 9 yıl Önce

benim de böyle bir dedem olsun inş. o şefkat dolu yüzüyle benim de başımı öpse...Rabbim hayırlı ömür nasip etsin dedemize:)..(amin)

hasan demir
hasan demir - 9 yıl Önce

benimde öyle birdedem var beni çok seviyor bende onu

şin u zer
şin u zer - 9 yıl Önce

antony quin değil mi

banner19

banner13