Boğaziçi'nde kafa dengi var mıdır?

Boğaziçi Üniversitesi, yıllardır Türkiye'nin en başarılı öğrencilerinin birinci tercihi olma geleneğini sürdürüyor.

Boğaziçi'nde kafa dengi var mıdır?

Boğaziçi Üniversitesi, bir taraftan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için yaptırdığı tarihî Boğaziçi ÜniversitesiRumeli Hisarı’na komşuluk yaparken, diğer taraftan Amerikalı misyoner Cryus Hamlin’in ABD’nin kendi toprakları dışında açtığı ilk okul olan Robert Koleji’nin de mirasını taşıyor.

Böyle bir konuma sahip olan Boğaziçi Üniversitesi’ne her yıl Anadolu’nun dört bir yanından yüzlerce öğrenci geliyor. Boğaziçi’ni tercih etmeyi düşünen birçok öğrencinin zihninde üniversitenin ortamına uyum sağlayıp sağlayamayacakları sorusu yer alıyor. Zira Boğaziçi, Robert Kolej’den gelen geleneğin oluşturduğu bir algıyla “elitlerin okulu” olarak biliniyor. Öğrencilerin düşüncelerine bakılırsa bu algının doğru olduğunu söylemek pek de mümkün gözükmüyor. “Okulu ile insanlara hava atmak gibi bir zaafa tutulurum” kaygınız varsa siz zaten kimi seçkin okullularda görülen bu hastalığı aşmaya başlamışsınızdır demek. Çekinmenize gerek yok.

Boğaziçi Üniversitesi
(+)

Boğaziçili gençlere sorduk: Boğaziçi’nin ortamına alışmak zor geldi mi?

Samet Kapısız (Uluslararası Ticaret ve Turizm İşletmeciliği Çift Anadal Programı 3. sınıf öğrencisi): “Çok fazla yalnızlık çekmedim”

Boğaziçi Üniversitesi'ne Ankara'dan geldim. İlk defa İstanbul'a geliyordum ve üniversite hakkında çok fazla bilgiye sahip değildim. İnternette gördüğüm fotoğraflar, bende üniversitenin çok farklı dünya algısına sahip öğrenciler tarafından tercih edildiği havasını uyandırmıştı. Açıkçası “burada nasıl yaşarım” diye heyecanla karışık tedirginlik duyuyordum. Fakat burada tanıştığım arkadaş kitlesinin, okula uyum sağlamamda büyük etkisi oldu. Çok fazla yalnızlık çekmememi sağladı.

Ayrıca camide cemaatle kıldığımız namazlarımız, her daim kardeşlik bağlarımızın pekişmesine vesile oluyor. Farklı düşünce yapısına sahip insanların bir arada okuduğu bu okulda, aynı hassasiyetleri taşıdığımız arkadaşlarla beraber yaptığımız faaliyetler, manevi anlamda gelişimimize de katkı sağlıyor. Kısacası bu okul, bizden bir ortamı da içinde barındırıyor.”

Boğaziçi Üniversitesi
(+)

Enes Berat Gürler (Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi): “Kendi ortamımızı rahatlıkla oluşturabiliyoruz”

“Üniversite tercih döneminde, müslümanca kaygılara sahip bir öğrenci için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de elbette okul ortamıdır. Ben de bu gibi bazı çekincelerden ötürü tercihlerimin arasına bu okulu koyarken "acaba?"lar yaşamıştım. Gerçi çevremdeki insanlar bu okulda da müspet bir ortamın varlığından bahsettilerse de beni bu konuda çok da ikna edememişlerdi. İnternette Boğaziçi Üniversitesi ortamı hakkında dolaşan onca muhabbet varken, birkaç masum ağızdan duyduğum sözlere inanmamıştım.

Fakat kararımı verip okula geldiğim zaman gördüm ki, bana söylenenlerin doğruluk payı da varmış. Zira okula ilk geldiğimde gördüm ki -başka üniversitelerdekilerin aksine- başörtülü arkadaşlar kampüse giriyor. Bunun yanı sıra, tanıştığım birçok arkadaşla aynı hassasiyetleri güttüğümüzün farkına daha ilk günden varıyordum. Gün içinde camiye doğru adımlarken tanışmanın ve bilişmenin verdiği heyecanla okula daha farklı bakmaya başlamıştım. Zamanla burada kendi ortamınızı oluşturarak, okulun genel ortamından sıyrılabiliyorsunuz. Hocalarla aynı fikirlere sahip olmasanız da düşüncelerinizi özgür bir şekilde dillendirip gerekli saygıyı görebiliyorsunuz.

Hayatımızın önemli bir dönemini teşkil edecek olan üniversite sürecini doğru bir kararla rayına oturtmak zorundayız. Bu hususta Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum.”

Boğaziçi, öğrencilerin birinci tercihi

Üniversite sınavının SAY-2 puan türünde ilk 1000’e giren öğrencilerin 159’unun tercihi Boğaziçi olmuş. EA-2 puanına göre ilk 1000’e girenlerin 347’si, SÖZ-2 puanına göre 178’i Boğaziçi Üniversitesi’ni seçmiş. Yabancı Dil puanında ise ilk 250’nin 164’ünün tercihi Boğaziçi.

21 Temmuz’da başlayan Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Günleri Programı da 29 Temmuz’a kadar devam ediyor. Öğrenci ve öğrenci ailelerine, üniversite ve bölümler hakkında geniş bilgi veriliyor. Boğaziçi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için okulun resmi sitesi (www.boun.edu.tr) ziyaret edilebilir.

 

Mustafa Celep haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2010 Cumartesi 18:26 Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 20:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmethd
mehmethd - 11 yıl Önce

berat, çok yakışıklı çıkmışsın kardeşim. dikkat et boğaziçi'nde havalar pek iyi esmiyor. nereden geldiğinizi unutmayın! selamlar..

banner26