Bizim için bir onurdu

Benim Adım Rachel Corrie tiyatrosu vesilesiyle Rachel'in ailesi Türkiye'deydi.

Bizim için bir onurdu

My Name is Rachel Corrie” adlı oyunla ilgili birçok haberi okuduktan sonra Benim Adım Rachel Corrie adıyla Türkiye’de sahneleneceğini duymak güzel bir haberdi. Rachel’ın annesi Cindy ve babası Craig Corrie’nin oyunun galası için Türkiye’ye geleceğini duymak da öyle… Lakin zamanlama benim için gerçekten kötüydü!

Cuma akşamı Rachel Corrie’yle ilgili Vicdan Gecesi etkinliklerinden tanıştığımız Said Ercan’dan hiç beklemediğim bir anda telefon geldi. Cindy hanımın yanında olduğunu ve telefonu ona verdiğini söyledi. Belli ki kalabalık bir ortamdaydı. Birbirimizi zor duyuyorduk. İki gün daha İstanbul’da olacaklarını öğrenince kendileriyle görüşmek istediğimi söyledim. Öyle olunca Said Ercan, sağ olsun, bu kez telefonu oyunun yapımcısı Fatih Bolcan beye uzattı. Pazar sabahı Atv Avrupa kanalında bir programa katılacaklarını, oraya gelebilirsem görüşebileceğimi söylediğinde “İnşallah” deyip telefonu sevinçle kapadım.

Rachel Corrie bizim için vicdani örnekliğiyle sembolik bir isimdi. Ve ondan sonra ailesinin bu örnekliği yaşatmak için aynı mücadeleyi sürdürdüğünü biliyorduk. Tokat’ta TOKAD kurulduğu günden bugüne Rachel Corrie’yle ilgili anma etkinlikleri düzenliyorduk. Aileyle net üzerinden yazışmalarımız olmuştu. Şimdi yüz yüze görüşebilecektik…

Corrie ailesi
Corrie ailesi

Uzun zamandır beklediğim buluşma

Cindy ve Craig Corrie ile karşılaşınca sıcak ve samimi tavırlarından Rachel’ın o insancıllığının nereden geldiğini de görmüş oldum. Buluştuğumuzda kendilerine Benim Adım Rachel Corrie’nin oyuncusu Setenay Yener ve Fatih Bolcan eşlik ediyordu.

Rachel’ın bizim için ne anlam ifade ettiğini anlattım. Daha önceki etkinliklerden oluşan bir fotoğraf albümü hazırlamıştım. Dünyanın her yerinde Rachel’ı ve onun çabalarını duyan birilerinin olmasının mücadelelerine devam edebilmelerinde kendilerini cesaretlendirdiğini ifade ettiler. Özellikle gençlere Rachel’ı hatırlatmış olmamızı umut verici buldular. Bu arada görüşmenin bir anısı olmak üzere TOKAD adına kendilerine bir Onur Belgesi ve Tasfiye Dergisi’nin son sayısını takdim ettik.

23902
Corrie ailesi

Bana eşlik eden arkadaşlarımdan Rüştü Hacıoğlu, “Siz de bizim annemiz, babamızsınız” derken İrfan Sincar ise “O insanlığın içindeki vicdanı gün yüzüne çıkaran sembollerden biri oldu” şeklinde anlattı hislerini.

Rachel Corrie davası

Corrie ailesi, Rachel’ın ölümünden sonra hayatlarının nasıl değiştiğini anlattılar. Hâlâ İsrail’de devam etmekte olan mahkeme süreci hakkında bilgi verdiler. Kazanmanın ya da kaybetmenin Rachel’ı geri getirmeyeceğini biliyorlardı. Ve sadece katil buldozeri süren askerlerin mahkemeye çıkarılmasının yeterli olmadığını da… İşgalcilerden adalet gelmeyeceğini de… Ama öldürülmeleri dosya konusu dahi yapılmayan binlerce masum insan adına bu davanın sembolik bir değer taşımasını ümit ediyorlardı. Ayrıca dava sürdükçe Rachel Corrie, Gazze ve işgalin devam ettiği de kamuoyuna hatırlatılmış oluyordu. Mahkemede olan bitenleri işitmek gerçekten can sıkıcıydı. Ailenin tüm yaşadıklarına rağmen boyun eğmemeleri ise bizim için başka bir örneklik olmuştu.

Cindy Corrie, Hüda Kaya
Cindy Corrie, Hüda Kaya

O gün Cindy ve Craig Corrie ile akşama Rachel belgeselinin gösterimi vesilesiyle yine karşılaştık. Bu kez yanımızda Tasfiye Dergisi’nden Özhan Uçan da bize eşlik ediyordu. Birlikte izlediğimiz belgeselde, Rachel’ın arkadaşlarının tanıklıkları ne kadar anlamlı ve duygusal ise, İsrail işgal gücü askerlerinin ve doktorlarının anlattıkları o kadar sinir bozucuydu. Tüm dünyanın gözlerinin içine baka baka masum insanları katledebilen bu savaş makinesinin civatalarından yalandan başka ne duyabilirsiniz ki?

Corrie ailesi
Corrie ailesi

Nurulhak Kaya’yı tanır mısınız?

Belgesel gösteriminden sonra söyleşide soru soranlardan biri de Hüda Kaya idi. Cindy Corrie’ye “Acınızı çok iyi anlıyorum. Ben de Rachel’ın ölümünden birkaç ay sonra kızımı kaybettim” diye seslendiğinde, Siyonist zihniyetin aslında kendi yerelimizdeki izdüşümlerini de çağrıştırıyordu…

Söyleşiden sonra Cindy Corrie’ye Hüda Hanım ve kızlarının 28 Şubat sürecinde yaşadıklarını anlatınca şaşırdı. Ve bu kez iki annenin kucaklaşması başka bir anlam da kazanmıştı.

Rachel ve Nurulhak, dünyanın farklı coğrafyalarında vicdan ortak paydasında buluşabileceğimiz nice insanın bulunduğunu hatırlatmış oldu.

Böylesi kızlar yetiştirmiş tüm annelerimizin ellerinden hürmetle öpmek gerekiyor.

 

Beytullah Emrah Önce bildirdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2011, 18:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hatice islamoğlu erdem
hatice islamoğlu erdem - 9 yıl Önce

takvadan önce ki hidayete nail olanların ameli imanla müşerref olanların amelinden daha mı makbul dersiniz?
Rabbim vicdanlarını susturanlardan değil,vicdanı ile imanını birlikte konuşturanlardan eylesin bizi.
Nurulhak ve Rachel gibi vicdan öncüleri örnek olsun zamanın gençlerine.

banner19

banner26