Bismillahirrahmanirrahim nedir?

Yıllarını gençlere ve çocuklara adayan Ahmet Mercan'a Besmele'yi sorduk. Gençler için besmeleyi anlattı Ahmet Mercan.

Bismillahirrahmanirrahim nedir?

I

Hayatın anahtarı.

BesmeleTamamlanmış niyetin harekete dönüş anında ayan olan. Ayan olurken, işin yapılış amacını bütün berraklığıyla, çekincesiz ortaya koyan şifre.

Besmele; ebenin eline düşerken…

Besmele; imanın sükunetinde tabuta yerleştirilirken….

Ve besmele, ömür denen çığlıkla sükunet arası. Bütün işlerin, hayırla başlaması, hayırla yürümesi ve hayırla tamamlanmasının ses dilinden başlayan ifadesi.

Besmele, müminin her işinin başlangıcı. O bir anahtar. Yapılacak işte Allah(c.c)’ın rızasını, yardımını talep eden bir dilekçe. İşe, şer / kötülük karışmasın diye alınan tedbir.

II

Besmele, deruni bir aidiyetin hatırlatıcısıdır.

BesmeleMümin besmele çekmeden bir işe başlıyorsa, orada Allah’ın rızasına muhaliflik şüphesi var demektir. Besmele zamanın, mekânın; nimetin farkında olma halini izah eder. Her Müslümanın elinde, şahsi ve mahşeri her kapıyı açmada kullanılan; kullanıldıkça dalga dalga, huzuru hayata taşıyan sesten işaret fişeği.

Besmele; her an, ne’yi, ne için yaptığımızı kendimize hatırlatan “bilinç”tir.

Rahman ve Rahim olanın adıyla ve onun adına yapılan işlerin şerle ilişkisi olamaz. O’nun adıyla başlayan ve tamamlanan işlerin bereketi ve ecri, kulun ahiret siciline, mükafat olarak yansıyacağı bilinir.

Diri oluşumuzun, dünyayı fitneden arındırmamız gerektiğinin ve Salih amelle iştigal etmemizin gereğini hatırlatan besmeledir.

Ümmetin hayır anahtarı.

Salih eylemlerin değişmeyen şifresi.

 

 

Ahmet Mercan “başlangıç”ın “b”sini haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2011, 21:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26