Biriktirdiğin kitapları oku artık entel kardeş!

Kitaplığa sığmayıp, artık yerlere koyduğum kitapların önüne geçiyor ve bakıyorum. Bakıyorum, bakıyorum...

Biriktirdiğin kitapları oku artık entel kardeş!

 

Kitap almak, her aklı başında insan için, güzel görülecek bir haslettir. Ama bir de, kitap toplayıp, biriktirip, okumayanlar var. Onları ne yapacağız?

Ben de bu dertten muzdarip biri olarak, bu konuya bir açıklık getirelim…

Okunmayı bekleyen kitaplar

Kitaplığa sığmayıp artık yerlere koyduğum kitapların önüne geçiyor ve bakıyorum. Belki yarım saatim, bakmak ve incelemekle geçiyor. Ama başlamak için niyet ettiğim ve baştan sona okuduğum kitap sayısı, kitaplığın ancak üçte birini teşkil ediyordur toplasak.

Bu durum, okuyucular için bir hastalık boyutunda. Birçok kişide olduğunu müşahede ettim. Günlük hayatın karmaşası, hızı, kitap sayfalarında dalıp gitmeye hor bakan zaman anlayışı içerisinde, kısa vakitler devşiriyoruz, onlar da böylece ifsad olup gidiyor…

İyi okur da etkileniyor...

Ve daha ötesi de, kitap okumak için bol zamanı olanların da derdi olduğuna inanıyorum bu hastalık durumunun. İyi bir okuyucu olsak bile, emek verip okumak istesek bile, kısa yola başvurmak istiyoruz. Nefsimiz bizi oraya çekiyor. Yani büyük bir sayfa yekunu tutan romanı, araştırma kitabını okumak, bizim için artık çok zor.

“Piyasanın dili”, “bestseller” kültürü, gerçek ve kaymak okuyucuyu da etkilemeye başladı. Ne diyor o türden kitap tanıtımlarında? “Bu kitabı oku, hayatın değişecek!” Yani, “Ferrarisini Satan Bilge”, “The Secret” türü kitaplar bahsettiklerim. Reklam lazım değil ama, kitabın da bir izzeti var.

İşte o izzeti, gerçek okuyucu, kaymak okuyucu belirliyor ve belirleyecek. Kötü bir kitaba başlamak, kararsız kalıp okuyamamaktan bin kat daha iyidir…

Kitaba bir yerden başlamalı

Bütün memleketlerin ve bu memleketin, sosyal hayat dinamiklerini besleyen, doyuran, canlı tutan, bunun kavgasını veren, kültür hayatıdır. Kitap, bu hayatın ruhu. Dolayısıyla, bu ruhun nimetlerinden faydalanmak, canımıza bu ruhla can katmamız gerekiyor. Ama bu hakikat, inkar etmiyorum bizim kitaplar karşısına geçince aval aval bakmamızla bize sirayet etmez. Belki hikmetle, basiret ve muhabbet ile ve mukayeseci bir bakış ile bakmakla bu tüm söylediğim tehlikeler, sıkıcılıklardan kurtulabilir kimi özel bakış sahipleri..

Büyük sözler etmeye, lafı gevelemeye gerek yok. En çok ihtiyacın olanı, o anda hakikat namına kendine en yakın hissettiğin kitabı alıp okuyacaksın. Bunun çözümü budur. Her şeyin öyle değil mi? Niyet edecek ve yapacaksın. Kendimize kattıklarımız, duyularımızla, fiillerimizle yaptıklarımızdan ibarettir. İstediğin kadar düşün; netice, düşündüğünü hayatına aktarabilmekte. Marifet de bu zaten.

 

Taha Süren okumaya niyet etti

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öznur Koçer
Öznur Koçer - 12 yıl Önce

Yukarıdaki dert önemli tamam , ama bir de benim gibi olanlar var: Okumayı istediğim ve almayı düşündüğüm kitapların listesi her geçen gün kabarıyor. Her gün kitap okuduğum için, yani elimden kitap düşmediği için bana kitap dayanmıyor. Gücümün yettiğince üç beş kitap alıp hemen okuyorum. Bu arada listem biriktikçe birikiyor ve ben çok kitap alamıyorum. Kitaplar bana pahalı geliyor. Bu sorun daha büyük bir sorun sayılmaz mı?

berad
berad - 12 yıl Önce

Bence şöyle yapsa iyi. Evine kitap okumasını bilen ve seven birkaç genç davet edip onların beğendiklerini hediye etsin. çünkü gelişigüzel hediye edilen kitap da alan kişi tarafından biriktiriliyor, işin komik tarafı :)))

Ahmet Kara
Ahmet Kara - 12 yıl Önce

Bilge Karasu'nun "Ne Kitapsız Ne Kedisiz"ine bakıkabilir nesne-olarak-kitap meselesiyle ilgili olarak. Enis Batur'un da akıl yürütmeleri var yine. Tabii Müslüman değil bu abiler, sitenin mantığı düşünülünce, onları önermek ne kadar isabetli olur!?

fata morgana
fata morgana - 12 yıl Önce

kitaplığımdaki okunmayan kitap sayısını azaltmaya çok önceden niyet etmiştim ve bunu büyük oranda gerçekleştirdim hamdolsun,her okuyucunun başına gelen bir durum,yine de Allah düşürmesin :)

abdullah kibritçi
abdullah kibritçi - 12 yıl Önce

yazmak kadar olmasa da, kitap okumak da bir terbiyesizliktir.

saliha ugurlu
saliha ugurlu - 12 yıl Önce

Bir kitabı bitirmeden diğerini almamayı prensip haline getirdim ben. Şuan herşey yolunda :)

sena
sena - 12 yıl Önce

Evet bir de oturup tek ya da iki ya da üç seferde bitirmeye gayret edeceksin,bir yerlerde süründürdüğün kitaptan pek hayır gelmiyor.Anca öyle alıp alıp da biriktirdiklerimiz biter heralde.

muzaffer
muzaffer - 12 yıl Önce

niyet ettim Allah rızası için okumaya,not tutmaya...