Birer tasarım güzeliydi her bir bültenleri

Ülkemizde yayıncılık macerası hem dergiler, hem de yayınevi bültenleri üzerinden takip edilebilir görünüyor. Yusuf Turan Günaydın, İz Yayıncılık’ın bültenleri üzerinden bu maceraya giriş yaptı..

Birer tasarım güzeliydi her bir bültenleri

 

Yılardır saklıyorum İz Yayıncılık’ın bültenlerini. Kimi zaman kayboluyorlar, sonra bir şekilde ortaya çıkıyorlar. Ne ben onlardan kopabiliyorum, ne de onlar benden… Fakat hepsini değil, ancak bulabildiğim kadarını saklayabilmişim ve bu sebeple de ciltleterek kitaplaştıramamışım.

Birer tasarım güzeli

İz Yayıncılık, ilk faaliyete başladığında hem kapak kompozisyonları, hem de sayfa düzeniyle belirgin bir farklılık ve kalite getirmişti yayıncılığımıza. Elhak aynı tutumunu yine sürdürüyor. Fakat o ilk kitapların ayrı bir yeri olduğunu da teslim etmek gerekiyor. Tabii İz’in ilk döneminden beri yayınladığı bültenleri için de aynı şey söz konusudur.İz Yayıncılık bültenleri, İzlenim

En eski örneklerinden elimde ne yazık ki sadece iki bülten var: 1991 yılının 3. sayısı ve 1992’nin 4. sayısı… Bu iki sayı boyut olarak birbirinden farklıdır. 1991/3. sayı tabloid boy ve 1992/4. sayı bildiğimiz dergi boyunda basılmıştır. İkincisi daha bir dergi görünümünde ve biraz da İzlenimdergisinin bir ön provası niteliğinde görünüyor… Zaten bu ilk dönemde bültenin adı da İzlenim’dir (İlk sayısı 15 Aralık 1992-15 Ocak 1993). Kullanılan kâğıt, o dönemden sonra bir daha kullanıldığına şahit olmadığım faklı bir cins kâğıttır.

Bülten İzlenim’in sadece reklâm için çıkmadığı her hâlinden bellidir. Fakat tabii bir dergi de değildir sonuçta… Gerçi İz Yayıncılık’ın İzlenim dergisi tecrübesinden itibaren hep bir dergi projesi olmuş gözükmektedir. Bunu Kitap Postasıdergisiyle de göstermiştir. Ama dergi yayınlamadığı dönemlerde bültenlerini âdeta bir dergi havasında yayınlamaya başlamıştı.

Yayıncılık tartışmaları tarihimiz

İz Yayıncılık bültenleri, İzlenim1992’nin 4. sayısında “Editörden” başlıklı bir sunuştan sonra ilk sayfadan, İz Yayıncılık’ın bir kitabının tanıtımı değil, “Yayınevleri ‘Niteliğe’ Yöneliyor” başlıklı, o yılların yayıncılık meselelerinden izdüşümler yansıtan bir yazı girilmiştir. 1992/4. sayının tam ortasında yer alan “Özel Bölüm” ise o tarihlerde İz Yayıncılık’tan Devletin Unsurları ve Kuvvetler Dengesi: Sosyal Denge Modeli II adlı bir eseri yayınlanan Süleyman Akdemir’e Kerim Aytekin ve Prof. Dr. Mehmet Erdoğan tarafından yöneltilen eleştiri yazılarından oluşmaktadır. Doğrusu bir yayınevinin yayınladığı bir eserle ilgili eleştiri yazılarına bülteninde yer vermesi büyük açık yürekliliktir. Bu tartışma sayfaları, ‘yayıncılık tartışmaları tarihimiz’ açısından da dikkat çekicidir.

İzzet Akyol, Davut Dursun, İsmail Ergül, İlhan Kutluer, Serpil Çelik, Yusuf Özbek, Kürşat Demirci, Kerim Aytekin, Süleyman Akdemir, Prof. Dr. Mehmet Erdoğan (o zamanlar Dr.), Metin Karabaşoğlu’nun kitap yazıları ve röportajları yayınlanmış. Röportajların bir kısmını İlhan Kutluer hazırlamış, bir kısmı ise imzasız yayınlanmış bültenlerde. Kutluer Hoca, Mustafa Tahralı, Ersin Gürdoğan (1991/3.sayı) ile konuşmuş. Yine Vecdi Akyüz, Abdülkerim Özaydın ve Yusuf Özbek de (1992/4.sayı) İz Yayınclık’tan çıkan çalışmaları hakkında kendileriyle görüşülen zevâttır. Bunlara elbette elimizde olmayan ilk sayılar da görülerek daha birçok isim eklenebilir.İz Yayıncılık bültenleri, İzlenim

2004 ve sonrası İz bültenleri

Elimde olmamasına bakarak “bu tarihlerden 2004’e kadar İz Yayıncılık bülten yayınlamamıştır” diyebilir miyim? Diyemem elbette. Ama 1992/4. sayıdan sonra elimde bulunan ilk bülten “İz Yayıncılık Kitap Postası” ve “Kış 2004-2005” tarihini taşıyor. Bu bültende imzalı yazı yoktur ve fiyat katalogundan bir gömlek üstte görünmektedir.

İzBülten” adıyla yayınlanan dönem ise sayı 1’den başlatılmış, tabloid boya yakın bir ebatta basılan İz Yayıncılık bültenlerinin dönemidir. Elimde bulunan 2. sayısı Aralık 2005 tarihini taşıyor. Bu tarihlendirme ve sayı numarası İzBülten’e daha bir dergi havası katmıştır. İzBülten’in kaçıncı sayı olduğu belirtilmemiş bir nüshası da Ekim 2006’da ve aynı formatta yayınlanmıştır. Yazılar imzasızdır ama daha doyurucu görünmektedir. Üstelik o zamanlar Kitap Postası dergisinin Asım Gültekin editörlüğünde İz Yayıncılık bünyesinde çıktığı dönemdir ve Aralık 2005 tarihli 2. sayıda “Kitap Postası’nda Aralık” başlıklı imzasız bir yazı da yer almaktadır.

Aradan bir yıl geçtikten sonra Mart 2007’de de bir İzBülten geçmiş elime… Bu kez öncekiler gibi kuşe kâğıda değil, o dönemde çokça kullanılan ikinci hamur enso kâğıda basılı ve tam tabloid boy bülten dönemi başlamış görünmektedir. Bu bültenlerde ilk yılların havasını andıran bir çaba söz konusu gibidir. Yazar haberleri (“Mustafa el-A’zami İstanbul’daydı”); İz Yayıncılık’ın bazı eserleri hakkında yayıncılarla anketler (Kur’an Tarihi hakkında Recep Şentürk ve Mesut Zeybek’le) ve Erol Özbilgen’le Ali Akyurt’un bir röportajının yer aldığı Mart 2007 sayısı bir bülten için doyurucu sayılabilecek özellikler göstermektedir. Gerçi çok geçmeden (Nisan 2007 sayısıyla) İzBülten sadece bir reklâm bültenine dönüşmüş olsa da eski hâlinden izler taşımaktadır.

İz Yayıncılık bültenleri, İzlenim“Nitelikli Kitaplar” bülteni

2008’de elime herhangi bir İzBülten geçmemiş. Eylül 2009 tarihli İzBülten ise bu kez birinci hamur kâğıda ve sırf bir tanıtım broşürü olarak karşımızdadır. Görebildiğim son İz Yayıncılık bülteni ise “Nitelikli Kitaplar” başlığını taşıyan Yaz 2012 tarihli bültendir. Alt başlığı ise “İz Yayıncılık Tanıtım Bülteni”dir. Bu bülten 2012 süreli yayınlarında İz Yayıncılık kitapları hakkında yazılmış yazıları ve İz yazarlarıyla gerçekleştirilmiş röportajları ihtiva etmesiyle diğerlerinden ayrılıyor. Aslında bu hiç de yabana atılacak bir derleme değildir. Bu sayede İz Yayıncılık’tan çıkmış kitaplar hakkında yayınlanmış ama bütün süreli yayınları takip edemediğimiz için gözümüzden kaçmış tanıtım-eleştiri yazılarını topluca bulabileceğimiz bir kaynak oluşabilir zamanla.

Bültenler üzerinden yayıncılık tarihimizi

İz Yayıncılık bültenleri üzerinden takip etmeye çalıştığımız bülten yayıncılığının hiç de kolay bir iş olmadığını söyleyebiliriz. Günümüzde düpedüz dergi formatında yayınlanan birçok bülten var elbette ama bunlar bir kısım kurumların bültenleridir. Bu sebeple yayınevi bültenlerini onlardan ayırmak gerekiyor.

İz Yayıncılık’ın ilk bültenlerinden itibaren bütün sayılarını elimde bulunduruyor olsaydım, kendimi şanslı addedecektim. Çünkü bu sayede yayınladığı birbirinden güzel eserlerle kültür-fikir dünyamıza önemli eserler kazandırıp duran İz Yayıncılık’ın yayın macerasını daha yakından takip etme imkânına kavuşabilirdim.

Ülkemizde yayıncılık macerası hem dergiler, hem de yayınevi bültenleri üzerinden takip edilebilir görünüyor.

 

Yusuf Turan Günaydın yazdı

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 10:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13