Bir Tık'la Dünyadan Herhangi Bir Şehrin Radyosunu Dinleyebilirsiniz

Türk edebiyatı yabancı dillerde... Arşivler önemli, yok etmeyelim... Yörünge dergisi yayın hayatına yeniden başladı... Kabataş’ın 'martı'sı Devrim Erbil’in tablosunda... Oğlu Aliya’yı anlatacak... Dünya ülkelerini müzikleriyle tanımak... TRT Kültür değil; TRT 2 yakında yayında.. M. Murtaza Özeren bu haftanın önemli bazı kültürel olaylarını derledi.

Bir Tık'la Dünyadan Herhangi Bir Şehrin Radyosunu Dinleyebilirsiniz

Türk edebiyatı yabancı dillerde

Bu hafta Frankfurt Kitap Fuarı haftasıydı. Yayıncılarımızn ekseriyeti bu fuara katılım için hafta başından itibaren Frankfurt’a gittiler. Bu fuarın önemi, yabancı yayınlarla olan aşinalığı artırmanın yanı sıra Türkçe yayınlanan eserlerin tanıtılmasında yatıyor. Esas mühim olan husus da bu. Yoksa en nihayetinde Türkçeye her ay yüzlerce yeni yabancı eser tercüme edilip yayınlanıyor.

Türkçe eserlerin tanıtımını yapan kuruluşlardan biri Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi (YATEDAM). Bu yapı sayesinde bugüne dek çeşitli uluslararası fuarlarda Türkçe kitapların tanıtımı yapılmış. Nitekim Abu Dabi’de yapılan tanıtım sonrasında, Ürdün’de Rasim Özdenören’in Gül Yetiştiren Adam’ı Arapçaya tercüme edilip yayınlandı. Yasin Aktay’ın ve Sibel Eraslan’ın da birer kitabı Arapçaya tercüme edildi bu şekilde.

Umarız diğer büyük yazar ve şairlerimizin eserlerinin de yabancı dile tercüme edilip yayınlanması mümkün olur. Bu yolda mesai harcayanlara da hassaten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Arşivler önemli, yok etmeyelim

Daha önceden de bu mecradan zikretmiştik. Arşivler önemli, yok etmeyelim, kıymayalım arşivlere diye. Ersin Çelik de bu hafta Gerçek Hayat’ta arşiv meselesine değinmiş. Çelik siyasi açıdan bakarak; Zaman, Taraf ve Bugün’ün arşivlerinin “15 Temmuz’a kadar uzanan süreçte yaşananların en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için şart” olarak görüyor. Biz de bu kapatılan gazete ve dergilerde son on yılda edebiyat, kültür ve sanata dair pek çok kıymetli yazı, röportaj ve haberin bulunduğunu, bunların arşivlerinin mutlaka ulaşılabilir olması gerektiğini söylemiş idik. İnşallah şu puslu ortam dağıldığında arşivden zarar gelmeyeceği fark edilir ve bu kaynaklara erişim bir şekilde sağlanır.

Yörünge dergisi yayın hayatına yeniden başladı

1990 yılında çıkmaya başlayan ve 28 Şubat döneminde kapanmak mecburiyetinde kalan haftalık haber dergisi Yörünge yayın hayatına yeniden başladı. Mehmet Ali Büyükkara’dan aldık haberini. Dergiye bayilerden ulaşılabilir. Yolu açık olsun. (Yörünge dergisi ve dergiyi çıkaran Resul Tosun’a dair eski bir Dünya Bizim haberini de şuraya iliştirelim.)

Kabataş’ın “martı”sı Devrim Erbil’in tablosunda

Twitter’da Celâleddin Çelik’ten gördük. Kabataş’ın kondurulan martısı, ünlü ressam Devrim Erbil’in yeni bir İstanbul tablosunda resmedilmiş. Çelik diyor ki, “biz projeyi eleştirirken martı devrim hoca eliyle sanat tarihine geçmiş”. Bir bu eksikti, tam oldu.

Malum İstanbul’da sahillerinde halka rağmen halk için yapılan düzenlemeler: Üsküdar’da Şemsipaşa Camii’ni denizden koparma çalışmaları, Kabataş’a martı kondurma çabaları, Eminönü sahiline seyredilecek manzara harikaymış gibi granit oturaklar yerleştirilmesi, Çamlıca’ya devasa beton bir değnek dikilmesi, an’ı kurtarıcı, estetik bilinçten uzak eğlenceler. Eğlence diyorum çünkü bu saydıklarımı yapan “koca koca” şehir planlamacıları ve mimarlar şehir dokusundan, tarihinden bihaber. Ama bu cahillikleri kendi tercihleri. Bu dandik uygulamalarla kazanacakları paralar daha tatlı ve sıcak geliyor, hakikatin soğuk yüzünden. Tabii bu meselenin belediye ayağı başka bir âlem. Üsküdar gibi bir ilçe “minnoş” bir logo kullanarak hoş görünmeye çalışıyor. Dücane Cündioğlu’ndan duymuştum. Gün gelecek bu yapıların yıkılması ile oy istenecek diyordu bir konuşmasında. Türkiye, Penelope’nin kasnağı…

Oğlu Aliya’yı anlatacak

Alija Izetbegović’e dair çok güzel bir etkinlik yapılacak yarın. Alija’nın oğlu Bakir Izetbegović “Bosna Sancak Kültür Günleri” için İstanbul’da olacak. 15 Ekim Pazar günü saat 15.00’te, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi, Ord. Prof. Dr. Nihad Sayar Konferans salonunda “Babam Alija Izetbegović” başlıklı bir konferans verecek. Duyurulur.

Dünya ülkelerini müzikleriyle tanımak

Mevlana İdris, Twitter hesabından bir amme hizmetinde bulunmuş. Biz de size duyuralım. Dünyanın herhangi bir şehrinde çalan radyoya erişimi Radio.Garden üzerinden sağlayabiliyorsunuz. Yani ne dinleyeceğiniz size bağlı, hem de dünya sathında. Dünya ülkelerini müzikleriyle tanımak için de çok güzel bir fırsat…

"TRT Kültür" değil, "TRT 2"... Yakında...

İsmail Kılıçarslan, Yeni Şafak'ta daha bugün taze çıkan yazısında TRT'nin yeni kanalını yazmış. TRT'nin bir kültür kanalı kuracağını biliyorduk, hatta geçtiğimiz günlerde bir haberimize konu etmiştik: //www.dunyabizim.com/samed-karagoz/26926/televizyonda-ne-tur-kultur-programlari-izlemek-istiyoruz

İşte İsmail Kılıçarslan da kanalın genel yayın yönetmeni Samed Karagöz ile görüşmüş, "nasıl olacak bu kanal, içerikte neler var" diye sormuş. Bizim yukarda linkini verdiğimiz haberimizde televizyonda görülmek istenen kültür programları listemize bakın, bir de Karagöz'ün söylediklerine... Hemen hemen örtüşüyor sanırım içerik... İnsanların taleplerinin göz ardı edilmediğini, çoklukla dikkate alındığını da söyleyebiliriz. Ne diyelim, teşekkür ederiz, kolay gelsin, hayırlı olsun.

 

M. Murtaza Özeren

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 13:37

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26