Bir takke bulamadım gün akşam oldu

Geçenlerde başıma koymak için bir takke aramaya koyuldum. Hem de takkenin memleketi diyebileceğimiz bir semt olan Fatih'in Çarşamba'sında…

Bir takke bulamadım gün akşam oldu

 

Geçen, geride kalan, geçmiş olanlara hasretimiz sebebiyle "ah nerde eski..." diye çok hayıflanırız. Bu hayıflanmanın en meşhuru hepimizin malumu olduğu üzre "ah nerde eski bayramlar"dır. Ben de uzun zamandır "ah nerde eski takkeler" diyorum.

Hz.Peygamber Efendimiz'in sünnetini kendimize rehber edindiğimiz için başımız açık namaz kılmaktan imtina ederiz. Her ne kadar Efendimiz, bugün kullandığımız şekilde bir takke kullanmış olmasa da, namaz esnasında başı her zaman örtülü imiş. Buna binaen Müslümanlar, Efendimiz aleyhisselamın bu halini örnek alarak ait bulundukları yörenin örfüne göre başlarını örtmüşlerdir.

Nereden apardıklarını araştırmadım, fakat bize yabancı olduğunu kesinkes bildiğim “saygı için başı açma” bizde yoktur. Misal olarak arz etmek gerekirse, tekkelerin tevhidhanesine ve şeyh efendilerin huzuruna baş açık girilmez. Okul günleri pazartesi ve cuma ayinlerinde ayazda başı açılan cumhuriyet çocukları baş açmayı saygı ifadesi bilirler. Öyle olmadığını en yakın zamanda öğrenirler umarım.

Fatih'in Çarşamba'sında takke bulamadım

Günlük hayatta başını örterek gezen maalesef çok az. Burada hanımefendilerden bahsetmiyoruz. Ümmetin erkek fertleri, sokakta, çarşı, pazarda baş örtmek şöyle dursun, namaza dahi açık baş duruyoruz. Annelerimizin takke dikmeyi unutmalarının üzerinden de epey zaman geçti. Maalesef, namaza başımız örtülü durmamız için takke üretenler de bize hiç yardım etmiyorlar.

Geçenlerde başıma koymak için bir takke aramaya koyuldum. Hem de takkenin memleketi diyebileceğimiz bir semt olan Fatih'in Çarşamba'sında. Yaklaşık bir saat gezmeme rağmen eli boş döndüm. Galiba bir şey ticari meta olarak görülmeye başlayınca adileşiyor. Satılan takkelerin birçoğu naylondu ve ortalama bir insan kafasına girmeyecek kadar küçüktüler. Hangisini denedimse başımın tepesinde kaldı. Müslümanca hassasiyetlerle takmak niyetinde olduğum takkeler, beni daha çok Yahudiye benzetti.

Bunun yanı sıra, takkelerin birçoğunun üretimi Çin'de yapılmış ve hepsi plastiğe yakın naylon ürünlerdi. Canım ziyadesiyle sıkıldı. Takkecilere, yaptıkları işi doğru düzgün yapmadıkları için söylendim. Annelere de böylesi ince işleri bilmeyenlere bıraktıkları için sitem ettim. Takke mevzuunu da kapattım. Kapşonu Hz.Peygamber'in başına attığı örtüye daha çok benziyor diye canıma yakın buldum, kapşonla namaz kılmaya karar verdim.

Bu kararıma rağmen, güzel takkelerin nerede olduğunu bilip de söylemeyende hatırım kalır.

 

Ahmed Sadreddin yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 13:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Sahin
Abdullah Sahin - 6 yıl Önce

Kiymetli abim/kardesim.Benim ufak bir takke koleksiyonum var.Gittigim her memleketten takke alirim.Sana da guzel bir takke borcum olsun.Shnnrgs@gmail.com benim mail adresim.Bana buradan ulasabilirsin.

Ahmet gazali
Ahmet gazali - 6 yıl Önce

İsmail ağa camisinin karşısındaki yasin yayın evini sol tarafınıza alıp,yöneldiğinizde ilk pasajda osmanlı takkecisini bulabilirsiniz :)

Ahmet Selçuk
Ahmet Selçuk - 6 yıl Önce

Sultanahmet'te Özbek takkeleri satılıyor her yerde onlardan alabilirsiniz, gayet güzel. 20- 30 TL den başlıyor fiyatları. Ben arasta pazardan almıştım Sultanahmet Cami'nin arkasındadır.ibnulhaysem@gmail.com

banner19

banner13