Bir 'kitap şehri'miz olsa ne güzel olurdu!

Bültenler ‘Başbakan ve bakanlar kitap şehrinin açılışını yaptı’ diye haber geçse... Yok yok, kitaba ilgisiz siyasiler açmamalı böyle güzel bir şehri..

Bir 'kitap şehri'miz olsa ne güzel olurdu!

 

“Şehirler ancak ve ancak sanayiyle gelişir. Başka yolu yok bu işin!” gibi bir anlayış hâkim büyüğümüzden küçüğümüze, diplomatından çiftçisine kadar birçok kişide. Küçük bir şehirde yaşıyor olmama rağmen, birkaç ay geçmiyor ki duymayalım “bugün bilmem ne fabrikasının temel atma törenine bilmem hangi bakan gelmiş.”kitap

Evet, sanayi önemli bir alan bir ülkenin gelişmesi açısından. Bu inkâr edilemez. Türkiye de sanayi için hammadde, enerji, iş gücü vs. bakımından verimsiz bir ülke değil. Bunu da biliyoruz. Hatta sanayileşmeye karşı olduğum falan da yok.

Benim karşı olduğum şey güzelim ülkemizdeki her şehrin gelişmişlik düzeyinin ölçüsünün “sanayi” olması. Endüstrileşme noktasında gelişme göstermiş şehirlerde kalabalık, hava kirliliği, trafik yoğunluğu, yüksek yüksek binalar ve tüm bunların sebep olduğu keşmekeşin insanı ezdiğini, sıktığını görmemek için gözlerimizi kapatsak bile kulaklarımızla duyuyoruz. Bu kargaşanın içinde bulunan hemen herkes, bu durumdan dert yanarken iş dolayısıyla bu işkenceye dayanmak zorunda olduğunu düşünüyor.

Sakin şehirler “kitap şehri” olsun

Hayır, böyle olmamalı. Her şehir bu hale getirilmemeli bence. İlla sanayi diye tutturmanın ne âlemi var. Birkaç sakin il de kitap şehri haline getirilerek geliştirilse fena mı olur? Bence muhteşem ötesi olur. Kocaman kocaman kütüphaneler oluşturulsa. Kongre merkezleri  kurulsa. Özellikle uluslararası paneller, seminerler, konferanslar, oluşturulan bu kitap şehrinde boy gösterse.

kitapSanayiden çokça bahsedip de, “bu durum bu şehre para getirir mi” diye sormamak olmaz şimdi. Elbette ki böyle bir düzenlemenin maddi getirisi de olacaktır. Şöyle ki, öğrencisinden akademisyenine, okumaya düşkün olanından gezmeyi seven insanına kadar birçok insan görmek için can atar böyle bir şehri.

Böylece hem ülkemizdeki küçük ve sakin şehirlerin güzelim asude havası, dinlendiriciliği bozulmamış olur. Hem de ülkemiz, kurulan bu kitap şehriyle büyük bir prestij kazanabilir. Günümüzde zaten insanlar kalabalık şehirlerin sebep olduğu bunalımdan kurtulmak için gürültüden, kalabalıktan uzak, kafa dinleyecek yerlere gitmek için can atar durumda. Bu haldeki insanlar da bu mütevazı kitap şehriyle kısa bir süre de olsa kendisini huzurlu hissetse ne de güzel olur.

 

Zeynep Doğan yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 15:14
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
captured
captured - 7 yıl Önce

Yazınız çok hoş ve keşke böyle bir kütüphane bizde olsa, sadece İSAM da görmüştüm bukadar güzel bir kütüphane...

banner19

banner13