Bir kişi daha Müslüman oldu!

Adı Oner. Moğolistan'da zengin bir Budist hanım. O şimdi Hatice Onor..

Bir kişi daha Müslüman oldu!

Onor Hanım, Moğolistan Hobda şehrinde yaşayan bir Moğol hanımı... Güzel koku anlamına geliyor ismi. 71 yaşında.

Hatice Hanım

Hobda`da İHH ekibi olarak kurban ve gıda yardımlarını dağıtıyoruz. Yaşlı bir bayan yaklaşıyor. Zannediyoruz ki bu yaşlı hanım da yardım almak istiyor. Ekibimizden Deniz Cedimoğlu Bey’in dikkatini çekiyor hanım. Bu hanıma da yardım verelim, diyor. Moğolca konuşan arkadaşımız sana da yardım verelim, dediğinde yaşlı hanım; “Ben yardım istemek için gelmedim, dua istemek için geldim.” demiş.

Nasıl yani diye sorulunca da; “Ben çok hastaydım, şiddetli ağrılarım vardı. Türkiye`den kıymetli zatlarla karşılaşmıştım. Kim bunlar diye sordum. Türkiye`den alim kişiler dediler. Kendilerinden hastalığım için dua istedim. Çok ilaçlar kullandım ama fayda etmiyordu. Ama o zatın duası çok iyi geldi. Şimdi de yine Türkiye`den geldiğinizi duyunca geldim. Baktım yardım dağıtıyorsunuz muhtaçlara. Çok hoşuma gitti. Sizlerden hem dua istiyorum hem de İslamı biraz daha öğrenmek istiyorum.” demiş. Arkadaşlar bana haber verdiler, bu hanıma bir dua et, dediler. Ben de önce biraz sohbet edeyim dedim.

Moğolistan’da ummadığım bir sohbet

Önce bu yardımseverliğimizi çok takdir ettiğini söyledi. Sonra hastalığını ve duanın nasıl iyi geldiğini anlattı. Yine dua eder misiniz, dedi.

Ben de “Ederiz elbette, o değerli Müslüman büyüğünki gibi tesiri olur mu bilemeyiz ama isterseniz sizinle konuşmamızı kameraya çekelim, o kamera vasıtası ile sizi seyredecek tüm Müslümanlardan sizin için, hastalıklarınız için dua isteyelim.” dedim.

Olur, dedi.

İslam’ın özünü anlattık

Özgürder`den Murat Aydoğdu Bey ile Müslümanların Allah tasavvurunu anlattık. Müslümanlarda din adamı diye bir sınıfın olmadığını anlattık.

Ahlakın önemini, Allah'a namazla, duayla yaklaşmaya çalıştığımızı; Rehberimizin, peygamberimizin Hz. Muhammed olduğunu söyledik.

Ve İslam’a bir cümle ile girilebildiğini, arzu ederse o cümleyi söylerse tüm Müslümanların da, Allah'ın da çok hoşnut olacağını söyledim.

İsterseniz, sizi baskı altına almış gibi olmayalım, İslama hiç girmeye de bilirsiniz, biz size yine dua ederiz dedim.

Hepimizi şaşırtan o soru...

Düşündü. Bizi hem tebessüm ettiren hem de şimdi buna nasıl cevap vereceğiz dedirten şu soruyu sordu: Ben hem Müslüman olsam hem de Budistliğe devam etsem!

İster istemez tebessüm ettik ama “Ulan Asım! Şimdi ne cevap vereceksin de işin içinden çıkacaksın.” demeden edemedim kendime!

Allah katında tek din İslamdır ayetiyle cevap vermek kolay ama içimden bir ses bu ayeti burada söylememek lazım. Allahın sadece bizim değil tüm insanların, hatta dinsizlerin de Allahı olduğunu, onun yüce dinini kabul etmesek bile onun dininin isteklerinin bizi beklediğini söyledim.

Bu arada Şehid Bozdak (Genç şehidler) Camii İmamı Namaz Kitabı hediye etti Onor Hanıma.

Kitabın mahiyetini de anlattık. Bazı Müslümanların İslamı bilmediğini, İslama yakışır şekilde davranamadığını söyledik. Müslümanım diyen herkesin cennete girmeyi garanti etmediğini, ahlaksızlık etmemesi gerektiğini de söyledik.

İşte beklenen an!

O da ben İslam’a giriş cümlesini söylemek istiyorum dedi.

İçimizi bir ferahlık kapladı!

İşte o güzel ana gelmiştik.

Kelime-i tevhidi ve kelime-i şehadeti manalarını söyleyerek kelime kelime söyledim, o da tekrar etti. Salavat getirdik hep beraber.

Onor Hanıma kendisine Efendimizin eşi Hatice ismini arzu ederse hediye etmek istediğimizi söyledik. Biz onu anamız biliriz, sizi de öyle görüyoruz dedim. Sevindi.

Ve o güzel cümleyi söyledi: Benim ailem seksen kişi. Altı kızım var. Ben onları da İslam’a davet edeceğim.

Oradaki arkadaşlar sesli salavatlar, tekbirler getirdik...

Ben artık ağlıyordum.

 

 

Asım Gültekin Moğolistan’dan haber verdi, Hatice Anaya dualar istedi

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2010 Cumartesi 23:00 Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2010, 20:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeynep
zeynep - 12 yıl Önce

Yazıyı okurken çok duygulandım, sanki o ortamdaymışım gibi heyecanlandım inanki. Böyle bir ortamda bulunmayı bize de nasip etsin Allah, bizi de şahit kılsın,sebep kılsın.Hatice anaya Allah şifa versin.Asım abi duamızdasın...

mehmet güneş
mehmet güneş - 12 yıl Önce

Allah kabul etsin

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 12 yıl Önce

sadece bu teyzenin tevhid sesi için dünyanın bir ucundan kalkıp, bırakın uçakla gitmeyi sürünerek varmaya değer.

allah hizmetinizi, irşadınızı ve cihadınızı kabul ve karin eylesin.

tespih
tespih - 12 yıl Önce

ana şahit olmak ben de isterdim gerçekten. elhamdülillah

Mehmet Fatih ÇAKIR
Mehmet Fatih ÇAKIR - 12 yıl Önce

Elhamdülillah... Vesile olanlardan Allah razı olsun...

Ayşenur
Ayşenur - 12 yıl Önce

Elhamdülillah çok güzel bir haber.. Okurken biz bile duygulandık, ordaki hisleri tahmin edemiyorum.. Bize de nasip olur inşallah

b.c
b.c - 12 yıl Önce

Allah yardımcısı olsun ve şifa versin. dua etmek iyidir hacı. böyle güzel bir insana dua etmek daha iyidir.

elif büşra göksu
elif büşra göksu - 12 yıl Önce

Bu güzel şeylerde hep asım gültekine rast gelir ,güzel adama, güzel müslümana Allah böyle süprizler yapar bizide bu güzelliklere şahit kılar...
Allah mübarek etsin..


banner19

banner36