Bir Karakoç belgeseli daha varmış

Kahramanmaraş Belediyesi meğer 2006 yılında Sezai Karakoç belgeseli çekmiş. Cine5'in belgeseli meğer ilk değilmiş.

Bir Karakoç belgeseli daha varmış

Gündoğmadan belgeseli bir ilk değilmiş!

15 Ocak tarihinde Cemal Reşit Rey’de galası yapılan Gün Doğmadan belgeselini hepimiz, Sezai Karakoç hakkında yapılan ilk belgesel olarak biliyorduk. Ama gerçek bu değilmiş. Dünyabizim yazarlarından E.Fatih Bilge Karakoç hakkında daha önce yapılmış bir belgeseli gün yüzüne çıkardı. Bu belgesel için “Karakoç hakkında yapılmış ilk belgeseldir.” demek istemiyorum, “Muhtemelen, Karakoç hakkında yapılmış ilk belgeseldir.”ifadesi, ayakları daha fazla yere basan bir ifade. Hem böylece bundan daha eski bir belgesel karşımıza çıkarsa fazla şaşırmayız.

Az bir süre zarfına çok şey sığmış

Sözünü ettiğimiz belgesel Kahramanmaraş Belediyesi tarafından çekilmiş yirmi dakikalık kısa bir belgesel. Belgeselde Sezai Karakoç’un ortaokulu Maraş’ta okumasından ötürü kendisinin Maraş hakkındaki düşüncelerine ve anılarına ağırlık verilmiş. Bu yirmi dakikaya ne sığdırılabilir demeyin sakın! Sezai Karakoç’un çocukluğundan tutun Diriliş Partisinin kapanmasına kadar birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Belgeselde kullanılan Sezai Karakoç hakkındaki resmi belgeler ve üstada ait çocukluk resimleri ekibin iyi bir arşiv taraması yaptığını gösteriyor. 11261

Belgeselde hoşuma giden en güzel bölüm ise Sezai Karakoç’un ortaokul, lise ve üniversiteden arkadaşı Mehmet Beyazıt’ın üstad hakkında konuşması oldu. Arkadaşlıklarının nasıl başladığından üstadın Arapçaya olan hâkimiyetine kadar bir çok bilgiyi candan bir şekilde dile getiriyor Mehmet Beyazıt.  “Sezai Karakoç ile Kahramanmaraş’ta Kırk Saat” isimli 2006 yapımı belgeselin ekibi Nedim Tepebaşı, Fatih Ertaş, Çetin Canlı, Mehmet Demirkol, Duran Boz ve Can Demiryel’den oluşmakta.

Taner Sabancı haber verdi

sbnctaner[at]hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 22:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü
Rüştü - 11 yıl Önce

Bir el verin Dostlar n'olur. Belgeseli İzmirli kardeşlere göstermek istiyoruz. Yardımcı olun.

...
... - 11 yıl Önce

Ben bazen bakarım bir belgesele konu ile müziği hiç uyuşmayacak niteliktedir. Ama dikkatimi (aslında kalbimi) çeken bir şey oldu bu belgesele bu fon müziği harbi yakışmış ya. Yapanların ellerine sağlık.

Filiz Demir
Filiz Demir - 11 yıl Önce

Belgeselin tamamını
http://belediyetv.kahramanmaras.bel.tr/component/hwdvideoshare/?task=viewvideo&video_id=293
adresinden izleyip indirebilirsiniz

banner19

banner13

banner26