Bir hadis halkası da sen kurabilirsin!

Arkadaşlarınızla, peygamberin mesajlarını okumaktan daha güzel şey mi olur?!

Bir hadis halkası da sen kurabilirsin!

 

Cemaatte bereket vardır. Düzenli hareketi sağlayan, sözlerin ağızdan daha kuvvetli çıkmasını sağlayan bir berekettir cemaat. Bu günlerde güzel bir sseferberlik var. Bize cemaat olmayı, haftada bir biraraya gelip toplanmayı teklif ediyor. Hem de Efendimizin sözlerini okumak için. Bundan daha güzel davet mi olur, deyip baktık bu güzel çalışmanın internet sayfasına.

Hadisleri yudumlamak

Hadis halkaları

Bu manalı seferberliğin ilk mesajı, cemaatle yapılan işlerin 27 kat daha sevap olması üzerine. Bize teklifleri ise şu: “Sen de en az bir arkadaşınla ama mümkünse 6-7 arkadaşınla anlaş, biraraya gel haftada bir gün, bir hadis kitabından hadis oku. Hadisleri tefekkür, tezekkür et, hadis sohbeti et. Kayıtsız kalmak elde mi? Haftada bir alışveriş, haftada sayısız defa işyeri üzerine sohbet, haftada kimbilir kaç kez tv dizileri üzerine bu kadar yorum yapıyorken insanlar sen de bir saatini, yarım saatini böyle güzel bir beslenmeye ayırsan ne güzel olur! Birden güzelleşir vakitlerimiz. Vakitlerimiz, eylemlerimiz bereketlenir...

Buyursunlar!

Hadis halkaları

Siteyi ve çalışmayı incelemeye devam ediyoruz. Bir slogan da “Buyursunlar” diyor, ama size-bize demiyor bunu söyleyen. “Efendimiz buyursun, biz de dinleyelim” diye ekliyor arkasından. O’nun sözlerini dinlemek için toplanan kişiler, başkalarına da örnek olabilmek, başkalarını da harekete geçirebilmek için siteden “Ben de hadis halkası kuruyorum” bölümüne girip, formu dolduruyorlar. Kaç kişi olduklarını, nerede toplandıklarını ve hadisleri hangi eserden takip ettiklerini yazıyorlar. Şimdiye kadar bırakılmış mesajlar bizi cesaretlendiriyor: Haftada bir gün yatmadan önce ailecek hadis okuduklarını söyleyenler Hadis halkalarıde var, öğle molasında sınıf arkadaşları ile toplanan da, bir caminin kadınlara ayrılan bölümünde okuma yaptıklarını belirten de. Ezher Camiinde Mısır'da 15 kişi Riyazüssalihin'i arapçasından okuyan da... 3 kişi olan da var, 10 kişi de. Annesiyle başlayan da var, mahalle arkadaşları ile başlayan da, iş arkadaşlarıyla da. Yarım saat, ama düzenli ve haliyle bereketli bir yarım saat bu.

Hangi kitaptan okuyacağız hadisleri?

“Hangi kitaptan hadisleri okumalı” diyorsanız, çalışmayı başlatan isimler bir eserle sınırlandırmak istemiyor bu halkaları. Fakat yine de tavsiye niteliğinde ilköğretim ikinci kademe ve lise öğrencileri için Zafer Yayınları’ndan Hadis El Kitabı isimli eseri, daha uzun süre devam etmesi planlanan hadis halkaları için ise Erkam Yayınları’ndan Riyaz’üs Salihin tercümesini söylüyorlar. “Bu tavsiyeler neden” diye soranlara da, aynen şöyle açıklamışlar:

Hadis El Kitabı modern kalıplardaki eserlere alışmış gençler için rivayet zincirini almaması ve sade dili tercih ettiği için gençlerimizin intibakta zorlanmayacağı bir eserdir. Riyazüssalihin de titiz bir ilim adamı ekibi tarafından hazırlanmış. Hoca efendiler, talebeler belli başlı konulardaki hadis-i şerifleri ve açıklamalarını, güvenilir bir tercüme ve şerhte kolayca bulabilsinler diye düşünülmüş. Dost meclislerinde, evlerde okunup istifade edilsin istenmiş. Hadis-i şerifler, ilgili ayet-i kerimelerle ve diğer hadislerle izah edilip her hadis-i şeriften sonra; hadisten alınan dersler maddeler halinde sıralandığı için istifadesi yüksek bir eserdir.”

Facebook’ta neler beğenmedik, bunu zaten beğeniriz!


Kimler bu çalışmayı destekliyor, diye baktık. Zaman içinde daha da uzayacağını düşündüğümüz listede Genç, Umran, Vuslat dergilerinden ilk defa bu çalışma ile çıkış yapan Yedi Hilal'e, Siyer Araştırmaları Merkezi’nden Genç Gönüllüler’e kadar çeşitli kurumlar var. Kampanyanın ayrıca bir facebook hesabı, bir de twitter adresi var. Duyurmak, arkadaşlarınıza yaymak, hayatımıza hadisi haftada bir gün, bir sohbet süresince yaymak için sosyal medyadan da yararlanılması güzel. Düzenli eylemde, cemaatte ve hadisleri hayatımıza yaymakta bereket var, diyenlerdensek bir halka oluşturmakta, etrafımızdakilere de halkalar kurdurmakta muhakkak ki hayır var.

 

Sümeyye Karaarslan, ilk hadis halkasını kurdu

Hadis halkaları

Hadis halkaları

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2012, 01:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
derbeder
derbeder - 7 yıl Önce

çoook güzel olmuş, tebrikler!

Onur
Onur - 7 yıl Önce

Abiler 10 numara bı is yapmışlar. Bize de begenip , halka kurmak düşer .

banner19

banner13