Bir çocuk gelişigüzel yetişmez

Çocukla iletişim kurmak ayrı bir bilinç gerektiriyor. Kişilik ve karakter gelişiminde 'Çocukluk Sırrı' kitabından ailelerin öğreneceği çok şey var.

Bir çocuk gelişigüzel yetişmez

Hayatımızdaki ‘aziz misafir’

Anadolu Pedagojisi adını verdiği eğitim tarzının ilk örneklerine Çocukluk Sırrı kitabının ithaf bölümünde rastlıyoruzz. Yazarın çocuklarından aziz misafirler olarak, annesinin sekine haline atıfla ruhunun sükûn bulduğundan bahsetmesi bunun iyi bir örneği olsa gerek.

Kitabın satırları arasında dolaşırken yazarın çocukları “aziz misafir” olarak görmesi  Anadolu Pedagojisi’ndeki çocuğun nasıl görüldüğüne iyi bir niteleme.  Çocuk misafirse hele de aziz bir misafirse bunun bir  sırrının olması da gerekiyor tabi. Kitap tam da bu sırları meraklılarına fısıldıyor. Sırrın önemli adımları elbette anne-babanın davranışlarında düğümleniyor.

Ceza ve ödül insan yetiştirir mi?

Anadolu Pedagojisi bir başka deyişle fıtrat pedagojisi çocuğun yaratılışına uygun adımların atılması gerektiğini sürekli vurguluyor. Ceza ve şiddetle çocukların terbiye edilemeyeceğini, çocuğun dünyasını hissedemeyen anne-babanın çocuğunun ruh dünyasında travmalara neden olabileceğini vurguluyor Adem Güneş.

Nice bilgeler çıkaran Anadolu Pedagojisinin yerine ne yazık ki atasözü ve deyimlerimize kadar sinen ceza bazlı terbiye şeklinin benimsendiğini şu örneklerle veriyor: . “kızını dövmeyen…” “Osmanlı tokadı”.

Ceza ve ödül endeksli terbiye yönteminin edilgen çocuklar yetiştirdiğini ve edilgen çocukların da şimdi sokaklardaki suç makinelerine nasıl dönüştüğünü apaçık gözler önüne seriyor. Oysaki Anadolu Pedagojisi de etken çocuk diyor ama bir farkla... Etken ama bireysel değil tam aksine “etken kollektif” çocuk diyor. Batının etken bireysel çocuk yetiştirme şekli batıda işlevsel olabilir ama bu topraklarda işlev göremez. On sekiz yaşından sonra ayrı evlerde yaşayan bir toplum için bireysel yaşam ve sevgi yoksunluğu içerisinde çocuklar bırakılabilirken bu Doğu için bir felakettir. Aslında Batının Hitlerleri bu pedagojinin ürünleridir.

Anadolu’da her şey ailede başlar

Etken kolektif bireyler yetiştirmekteki en önemli rol elbetteki ebeveyne düşmektedir. Bilhassa anneye. Ama nasıl bir anne?  Yazarın ithaf bölümünde annesini tarif ederken kullandığı sözcüklerdi bu tılsımlı sözcükler. Anne, sekine haliyle çocuklarının ruhuna sükun verecekti. Yazarımızın tam da bu noktada bir tavsiyesi var: Gürültüden uzak bir ev ortamı; televizyon ve müzik cihazlarının kapalı olduğu bir ortam.  

“Kimin tarifiyle çocuğumuzu yetiştireceğiz?” sorusuna her pedagog kendi kültüründen beslenir diyerek kendimize ait olana çağırıyor. Fatihleri, Mevlanaları yetiştiren kültüre çağırıyor bizleri.

Pedagog Adem Güneş, Çocukluk SırrıPeki, onca güzide insanı yetiştiren bu pedagoji şimdi bu topraklarda var mı? Yazar, 1982 yılında pedagoji bölümlerinin kapatılmasının bu alanda zaten az olan çalışmaları bitirdiğini satır aralarında paylaşıyor bizlerle.

Bütün bu söylenenler ışığında, her  toplumun kendine özgü çocuk yetiştirme tarzlarının olduğu, zira kültür ve inanç farklılıkları dikkate alındığında bunun hiç de yadsınamayacak bir durum olduğu ortada. Zira pedagoji kültürden bağımsız olamaz.

Özgüven putu yıkılmalı

Yazar bazı kavramların gelişigüzel bu topraklarda maya tutmayacağını, özgüven  putu yerine güvenin esas olması gerektiğini özgüvenin şu tanımıyla açıklıyor.

Özgüven: Çocuğun kendini güvensiz bir ortamda hissetiği için, kendi içinde kendini kapatması, kilitlemesi ve yaşamın çok zor olduğu kanısı ile kendinden; yani ‘özünden’ başkasına güvenmemesidir. Özgüven dışa karşı güvensizliğin adıdır.

Kendi kavramlarımız kendi dünyamız

Anadolu pedagojisi; empati yerine diğergamlılığın, özgüven yerine güvenin, iç güdü yerine iç buyurucu kılavuzun, bireysellik yerine kolektifliğin olduğu bir kültürü göstermektedir.

Daha bir çok konuda orijinal tespitler ortay koyan Pedagog Adem Güneş’in bu tavsiyeleri anne-baba ve eğitimciler için bir kılavuz niteliğinde.

Ve,  “Yaşanabilir bir toplum inşasını arzu edenler çocukluk sırrından güç almalıdır.  Çocuklar için bir şeyler yapmak değil çocuklarla iş birliği yapmak lazım.”

 

 

Murat Doğan ‘Çocukluk Sırrı’na dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 15:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
A Sabit
A Sabit - 8 yıl Önce

Adem Güneş Ağabeyi/Hocayı ilk radyo programlarıyla tanıdık...

Sonra ardısıra kitapları geldi...

Anadolu pedagojisi kavramının içini çok güzel dolduruyor...

Çocuk, gençlik, aile, gelecek, cennet derdi olanlar mutlaka takip etmeli...

Biz istifade ediyoruz, hayrını görüyoruz...

Siz de hayrını görün!...

banner19

banner13