Bir bütünlük bilinci şart!

Atasoy Müftüoğlu'nun Ümmet Bilinci isimli kitabı Denge yayınlarının bilinç serisi adı altında yayınladığı 20den fazla kitap arasında çıkmıştı..

Bir bütünlük bilinci şart!

Bilinç serisi

Ümmet Bilinci, Atasoy MüftüoğluDenge yayınları tarafından 2005 yılında bilinç serisi adı altında 23 tane kitap çıkarılmıştı. Bu kitaplarda kulluk bilinci, sanat bilinci, ahlak bilinci, Kur’an bilinci, tarih bilinci gibi çok önemli konular işlendi. Bu kitapların da yazarları arasında Hasan Ali Kasır’dan Yaşar Kaplan’a, Hekimoğlu İsmail’den Mustafa İslamoğlu’na, Ahmet Mercan’dan Atasoy Müftüoğlu’na kadar birçok değerli kalem vardı.

Atasoy Müftüoğlu bu seri içerisinde ümmet bilinci isimli kitabı yazdı. Serideki eserlerden toplumsal boyuta hitap eden birkaç eserden biri olarak da göze çarpıyor ümmet bilinci.

Yedi bölümden oluşan ümmet bilinci kitabı bu konuda hazırlanmış bir ilaç gibi kitap boyutu olarak oldukça küçük olmasına rağmen okurun kafasında soru bırakmayacak şekilde cevaplandırıyor.

Evrensel bir aile

İslam, dünya hayatından vazgeçmemizi istemiyor. İslam’ın istediği dünya hayatının İslam ahlakı üzerinde temellendirilmesi. Hayat ve ölüm Allah’ın yarattığı gerçeklikler ve bizler hayatı güzelleştirmek, iyileştirmek için yaratıldık.

Biz Müslümanlar temel İslami inançlar merkezinde toplanan, farklı etnik kökenleri olan, farklı dilleri konuşan, farklı gelenek ve adetleri paylaşan evrensel bir aileyiz.

İslam, Müslüman olan ve olmayan pek çok ulusu tek bir siyasal çatı altında topladı.  Yüzyıllarca ırk ve inanç ayrımı tanımayan bir İslam ailesi içerisinde çeşitli ırklar ve dinler barış içerisinde bir arada yaşadılar.

Tarih biz Müslümanlar için, özgürlük ve bağımsızlığın insani ve ahlaki yürüyüşüdür. Bugün Müslümanlar olarak İslami kişiliğimizi temsil edememekteyiz. Bu durumdan hepimiz sorumluyuz.

İslam ümmetinin ortak dili ve söylemi

Peygamber Efendimiz(s.a.v.)  bir cahiliye adeti saydığı, atalarla soyla sopla kabile ve aşiretle övünmeyi kesinlikle ortadan kaldırmıştır. Müslüman olmak temel insani eşitliklere saygı duymaktır.

Günümüzde İslam dünyası temel İslami ilkelerin dışında, çok merkezli bir düşünsel iklim içerisindedir. Evrensel İslam ailesi ulusal birimlere bölündüğü için, İslami bilinç, duyarlık, ahlak, kültür büyük akımlar, kuramsal çerçevelerin dışına çıkmayı başaramamıştır.

İslam ümmeti bugün, düşünsel, kültürel, sosyal bir değişim özleminin içerisine girmiş bulunmaktadır. Değişim, ümmet bilincinin, ümmet ruhunun, ümmet ahlakının bütüncül anlamda hayata çıkışıyla tamamlanacaktır.

 

Yusuf Ziya Gülen bilinçlendi bilinçlendirdi..

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 11:02
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13