Bir başkadır Güney Kore'de Ramazan

Dili, ülkesi, rengi farklı olmasına rağmen dünyanın dört bir yanından Kore’ye gelen Müslümanların ve Koreli Müslümanların Ramazan ayında beraber oruç tutup iftar yapması, İslam kardeşliğinin güzel örneklerinden birisini ortaya koymakta.. Jang Hüseyin Bey Güney Kore'den yazdı..

Bir başkadır Güney Kore'de Ramazan

 

İslam ülkelerinde Ramazan’ı idrak eden Müslümanlar her yıl dağıtılan Ramazan imsakiyelerinin, radyo ve televizyonda yayınlanan Ramazan özel programlarının, minarelerden gelen ezan sesleriyle oruçlarını açmanın ve her namaz vakti doya doya ezanı dinlemenin, çarşıdan pazardan hurmayı ve diğer helal yiyecekleri kolaylıkla temin etmenin ve yüzlerce cami arasından istediği camide teravih namazını eda edebilmenin ne büyük bir nimet olduğunun belki farkında bile değillerdir.

Ramazan bayramında ailesini, akrabalarını ve komşularını ziyaret etmenin ve bayramlarını kutlamanın ne kadar kıymetli olduğunun farkındalar mı acaba bilemiyorum.

İslam ülkelerinde doğal olarak uygulanan ve kolaylıkla elde edilen bu imkân ve nimetler bir İslam ülkesi olmayan Kore’de çeşitli uğraşlar sonucunda elde edilebilmektedir. Yine de Elhamdülillah her Ramazan’ı daha bir coşkuyla ve sevinçle geçirmektedir Koreli Müslümanlar.

Koreli Ali Abi daha çok Kur’an-ı Kerim okumaya çalışıyor

Her sene İslam’la şereflenen Koreliler Ramazan ayı geldiğinde ilk kez eda edecekleri Ramazan orucunu hakkıyla tutup tutamayacaklarının heyecanını yaşarlar. Bizler İslam ülkesinde ailecek sahura kalkar, annemizin hazırladığı sahur yemeğini yer ve orucumuzu tutarız. Ancak yeni Müslüman olan Korelilerin çoğunluğu ailedeki tek Müslüman olma özelliğinden dolayı sahurunu da tek başına yapar. Sahura kalkamadığı için orucunu biraz zorlanarak tutsalar da hepsinin yüzünde güzel mi güzel bir nurun parladığını görürsünüz.

Bir kaç ay önce Müslüman olan ve adını Ali koyduğum Koreli abi önceleri “Kur-an’ı Kerim surelerini öğrenirken çok zorlanıyorum” dediğinde ona en kolay ve çabuk yöntemi öğretmiştim. “Her gün yatmadan önce ya da sabah namazından sonra sadece bir ayet ezberle” demiştim. Şimdi Rahman suresinin tamamını ezberledi ve Yasin suresini de yarıladı Elhamdülillah. Ramazan ayı Kuran ayı olduğu için daha çok Kur’an-ı Kerim okumaya ve ezberlemeye çalışıyor. Önceleri orucu tutabilir miyim diye endişesi varken şimdi “oruç tutması çok kolay ve insana değişik bir ruh katıyor” diyor.

Hayatlarında ilk defa imsakiye gören Koreliler sevinçle imsakiyeyi kapıştılar

Kore’ye ilk gelişimdeki Ramazan ayına girerken arkadaşlarım “camide dağıtılan Ramazan imsakiyesini sen de aldın mı” diye sormuşlardı. Henüz almadığımı söylemiş ve Kore’de imsakiyenin nasıl olduğunu da merak etmiştim. Cami ofisine gidip “imsakiye nerede” diye sorduğumda bana gösterdikleri imsakiye Ramazan ayının namaz vakitlerinin A4 kağıdına fotokopi halinde büyültülerek çekilmiş haliydi. “İmsakiye bu mu” diye sorduğumda “evet bu” demişlerdi. Ders çalışma masamın hemen yanıbaşına asarım diye hayal ettiğim imsakiye basit bir fotokopi kâğıdıydı.

İmsakiye, evimizi Ramazan’a hazırlarken herkesin görebileceği bir yere asılan, iftara ve imsaka ne kadar kalmış diye baktığımız ve bize tatlı bir heyecan veren Ramazan’ın olmazsa olmazlarındandır. Maalesef Koreliler imsakiyenin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini pek bilmiyorlardı. Bu yüzden Kore’ye okumaya gelen birkaç Müslüman arkadaşla birlikte imsakiye yapmaya karar verdik. Yapacağımız imsakiyenin hem Müslümanlara hem de gayrimüslimlere Ramazan’ı ve orucu tanıtıcı bilgiler içermesi gerekmekteydi. Oruçla ilgili ayet, hadis, sahur ve iftar duası, orucun anlamı ve faydaları, namaz vakti, cami adresleri gibi konuları Korece ve İngilizce olarak hazırladık ve bastırdık.

Ramazan ayı girmeden önceki haftanın cumasında Cuma namazı çıkışında imsakiyeleri dağıttık. Hayatlarında ilk defa imsakiye gören Koreliler sevinçle imsakiyeyi kapıştılar. Kore’de yaşayan yabancı Müslümanlar da aynı heyecanla birer ikişer imsakiye aldılar. Allah’a çok şükür bu başlangıcımızdan sonra her yıl imsakiye çıktı ve şimdi her cami ve birçok işyeri kendi bulunduğu bölgenin saatine uygun imsakiye çıkarmaya başladı.

Ramazan’ın başlangıcı için Malezya’dan haber bekleniyor

Kore’de Ramazan ayının hangi günde başlayacağını öğrenmek için en yakın Müslüman ülkesi olan Malezya’dan haber beklenir. Kore ile Malezya arasında 1 saatlik bir fark olduğu için akşam namazından sonra Müslümanlar camiden ayrılmazlar ve yapılacak anonsu beklerler. Anons yapıldığında herkes tanıdıklarını arayıp Ramazan ayının başlayıp başlamadığını bildirir. Seul Merkez Camisi de diğer camileri arayıp bilgi verir, caminin internet sayfasına da anında bilgiler konur ve telefonla arayanlara Ramazan’ın ertesi günü başlayıp başlamadığı söylenir. Bu sene Kore’de Ramazan ayı Türkiye’den bir gün sonra başladı.

Kore’de iftar vakti bir başkadır

Kore’de iftar bir başkadır. Camilerde Ramazan ayı boyunca her gün iftar verilmektedir. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Müslüman ülkelerden gelen büyük miktardaki hurmalar tüm camilere gönderilir ve bir ay boyunca Müslümanlar orucu hurmayla açarlar. Seul Merkez Camii’nde kurulan iftar sofrasında hafta içi 300, hafta sonu ise 1.000’e yakın Müslüman hep beraber iftarını hurma, süt ve meyveyle açar.

Akşam namazı kılındıktan sonra öncelikle bayan ve çocuklara yemek dağıtılır, sonra erkekler yemek kazanlarının önünde sıraya geçerek o günün iftar yemeğini yerler. İftar yemeğinin bir özelliği de her gün değişik bir Müslüman ülkesinin yemeğinin çıkması. Müslüman elçilikler, lokanta sahipleri, iş adamları, dernekler, cemaatler bir aylık Ramazan günleri içinde verecekleri iftar yemeğinin gününü seçerler. Hatta iftar yemeği verebilecek gün kalmadığı için iftar verememenin üzüntüsü ile hayıflananlar bile olur.

Camiye iftar için giden Müslümanlar da o gün hangi ülkenin yemeğini yiyeceklerini bilmemenin tatlı bir zevkini yaşarlar. Böylece Türkiye’den, Pakistan’dan, Endonezya’dan, Suudi Arabistan’dan, Afrika’nın farklı ülkelerinden gelen Müslümanlar ile Koreli Müslümanlar İslam inancının sofrasında buluşup Ramazan ayını hep birlikte eda ederler.

İftar vaktine yakın camiyi ziyaret amacıyla gelen Koreliler de iftar vaktini bekleyen Müslümanların sıcak daveti üzerine iftar sofrasına oturup orucunu açan Müslümanlarla beraber yemek yer, Ramazan ve oruç hakkında sohbet havasında bilgi alır, Müslümanların misafirperverliğine bizzat şahit olurlar.

Ramazan ayında Müslüman aileler birbirlerini iftara da davet ederler. Özellikle tuttukları ilk oruçla ilgili tatlı anılarını anlatan Koreli Müslümanlarla gayet neşeli vakitler geçirilir. Geçen hafta Türk bir arkadaşla evli olan Koreli bacı, eşiyle birlikte Türkiye’ye gitmeden önce arkadaşlarını evine davet etmiş. Yaklaşık otuz kişilik Koreli misafir grubu fazla geniş olmayan bacının evine gitmişler ve bizzat kendisinin hazırladığı Türk yemeklerini yemişler. Yemeklerin lezzetinden dolayı tariflerini isteyenler de olmuş.

Teravih namazı için Suudi Arabistan’dan hafız getirtildi

Ramazan ayına özel teravih namazını kıldırmak için 3 sene öncesine kadar Mısır ve Libya’dan hafızlar gelir ve o güzel kıraatleri ile bizleri mest ederlerdi. Şimdi her iki ülkedeki siyasi olaylardan dolayı kimse gelemediği için Kore Müslüman Federasyonu’nun isteği üzerine Suudi Arabistan’dan hafız gelmekte ve teravih namazını kıldırmaktadır.

Teravih namazı Türkiye’den farklı olarak toplam 8 rekât kılınmakta ancak yatsı namazıyla birlikte bir saat kadar sürmektedir. İmamın vitir namazının son rekatında yaptığı uzun dua ve her dua cümlesinin ardından cemaatin toplu olarak dile getirdiği ‘Amin’ sesleri Ramazan gecelerine ayrı bir hava katmaktadır. Namaz bitiminde imamın yaptığı kısa konuşmadan sonra herkes ibadetini yapmanın verdiği huzurla avluya çıkıp caminin hazır ettiği çay ve kahvelerini yudumlarlar.

Kadir Gecesi’nde Kur’an-ı Kerim okuma yarışması

Her yıl Ramazan ayının 27. günü Kadir gecesine istinaden Seul Merkez Camisi’nde çocuklar, bayanlar ve erkekler olmak üzere üç ayrı grup için Kur’an-ı Kerim okuma yarışması düzenlenir. Bence Ramazan ayının en zevkli ve duygulu geçen bölümü de bu yarışmadır. Dereceye girenlere değişik ödüller verilir, yarışmaya katılan diğer adaylara da küçük hediyeler dağıtılır.

Caminin konferans salonunda gerçekleşen bu yarışmada adaylar Fatiha suresi ve en iyi bildiği bir sureyi okur. Katılanların çokluğundan dolayı her adaya toplam 3 dakika verilir. Yarışmanın en güzel kısmı şüphesiz çocuklar arasında yapılan yarışmadır. Sandalyeye oturup önündeki mikrofona eğilerek anne, baba ve diğer büyüklerin önünde Kur'an okuyan çocukların unutulmaz görüntüleri herkese mutlu anlar yaşatmaktadır.

Bayram namazında camiler dolup taşıyor

Bayram namazı da Ramazan’ın başlangıç günü ile aynı şekilde Malezya’dan gelecek habere göre kararlaştırılır. Seul Merkez Camii’nin erkeklere ait namaz bölümü yaklaşık 450 kişi almaktadır. Ancak bayram günü ailecek gelen Müslümanların sayısı 1.500 ile 2.000 arasında olduğundan namaz kılmak için yer sorunu yaşanmaktadır. Hava iyi olduğunda Müslümanlar caminin avlusunda, teras bölümünde bazen de caminin dışına taşarak bayram namazını eda etmektedirler.

Bazen bayram namazında hava yağışlı olduğu da olur. Geçen sene namaz vakti yağmur çiselemeye başlamış, çoğu Müslüman gibi ben de halının olmadığı ıslak zeminde bayram namazını eda etmiştim. Namaz bittikten sonra büyük bir gök gürültüsünün ardından bardaktan boşanırcasına yağmur yağmaya başlamıştı. Herkes bayram namazı sırasında bu şiddetli yağmurun yağmamasının adeta namaz sonuna kadar beklemesini Allah’ın bizlere olan bir lütfu olarak yorumlamıştı.

İnşallah Seul’de 2.000 kişinin rahatlıkla namaz kılabileceği Sultan Ahmet Camii’nin biraz küçüğü bir cami inşa edilir de hem her sene yaşanan bu tür sıkıntılar artık tekrar etmemiş olur, hem de mimarisiyle Korelilerin ilgisini çekerek ziyaretlerine ve İslam hakkında birkaç kelam duymalarına vesile olur. Böyle bir caminin varlığı çok önemli. Zira cami ziyaretleri ve bu ziyaretlerde İslam hakkında bilgi almak pek çok Korelinin İslamiyeti tercih etme sebebi olmuştur.

Türkiye’den farklı olarak Kore’de Müslümanlar ailecek bayram namazına gelirler. Bayram havası daha çok caminin ve avlunun sınırları içinde hissedildiği için namaz sonrası cemaat hemen dağılmaz. Caminin verdiği süt ve kek yenir, çocuklara özel paketler içinde helal şeker ve çikolata dağıtılır, onlara da bayramın sevinci hissettirilmeye çalışılır.

Dili, ülkesi, rengi farklı olmasına rağmen dünyanın dört bir yanından Kore’ye gelen Müslümanların ve Koreli Müslümanların Ramazan ayında beraber oruç tutup iftar yapması, omuz omuza teravih namazlarını kılıp Kur’an ayı olan Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasına katılması ve hava şartları ne olursa olsun umursamadan içlerindeki Allah sevgisiyle bayram namazı için camiye koşmaları İslam kardeşliğinin ve dinimizin birleştiriciliğinin güzel örneklerinden birisini somut bir şekilde ortaya koymaktadır.

Güney Kore’de her büyük şehirde 1 adet olmak üzere toplam 10 cami ve yaklaşık 60 kadar küçük mescit bulunmaktadır. Koreli Müslüman sayısı resmi olarak 35 bin, Kore’deki yabancı Müslümanların sayısı ise yaklaşık 100 bin civarındadır.

 

Jang Hüseyin Seul’den bildirdi

Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 13:46 Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2013, 14:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
tuba inspirinit
tuba inspirinit - 6 yıl Önce

abi ben güney korede seul de hangug üniversitesinde okumak istiyorum ama türkiyeden kore fazla pahalı napama gerek korlilere selma

banner19

banner36