Beşir Atalay'dan 'Burjuva Gençlik' Eleştirisi

İki değerli yazar bir gazetede… Nadirkitap’taki kitap söyleşilerinin ilk konuğu İsmail Erünsal… Beşir Atalay’dan ‘burjuva gençlik’ eleştirisi… TÜYAP sürprizlerle açıldı… M. Murtaza Özeren, haftanın bazı kültürel olaylarını derledi.

Beşir Atalay'dan 'Burjuva Gençlik' Eleştirisi

İki değerli yazar bir gazetede…

Mahmud Erol Kılıç ile Taha Kılınç Yeni Şafak’ta yazmaya başladı. Aslında iki haftadır köşelerini doldurmalarına rağmen, herhalde yazıların hoşluğundan husule gelen mestlik halinden, haber vermeyi atlamışız. Bilhassa Mahmud Erol Kılıç’ın pazar günleri yayımladığı yazılar, gündemimizde olmayan ancak esas konuşmamız gereken hususları ele alan nitelikte. Taha Kılınç’ın usta kalemi de çarşamba ve cumartesi günleri köşesinde kendisini gösteriyor. Trump‘ın zaferinden Mecidi’nin filmine kadar, İslam dünyasını her ne etkiliyorsa bu köşede kendine yer buluyor. Günlük gazete okuma rutinlerinize bu iki değerli kalemi de ekleyin derim.

Nadirkitap’taki kitap söyleşilerinin ilk konuğu İsmail Erünsal

Nadirkitap.com, kitaba ucundan kıyısından merak salmış herkesin bildiği bir mecra. Yakın zamana kadar buradan sadece kitap ve efemera alımı yapılırken, kendileri şimdi bir blog kurmuşlar. Bu, oldukça sevindirici çünkü bu yeni alanda kitaba dair değerli işler yapılacağını düşünüyoruz. Blog’un ilk söyleşisi İsmail Erünsal ile yapılmış. Sahaflığın bilhassa 50’ler sonraki dönüşümüne, sahaflara ve kendi kitaplarına dair hoş bir söyleşi gerçekleştirmiş Erünsal ile Ayşe Adlı. İnşallah, böylesine güzel söyleşiler ve yazılar yayınlayarak “içeriden” kitap dünyasının nabzını tutmaya devam ederler.

Beşir Atalay’dan “burjuva gençlik” eleştirisi

Pek kültüre içkin gözükmese de, aslında, nitelikli kişilerin, eserlerin ve işlerin pek çıkmaması (bilhassa bizim dünyada) sorununun altında yatan başlıca sebebe ilişkin bir açıklamaya işaret etmek istiyorum. Geçtiğimiz hafta Bolu’da düzenlenen “Ufuktaki Yeni Türkiye Gençlik ve Geleceği” sempozyumunda, son yıllarda siyasette önemli görevler üstlenmiş olan Beşir Atalay, gençliğe dair gözleminden bahsetti ve “Türkiye'de şu an burjuva Müslüman diye tabir ettiğim bir hayatı görüyorum” dedi. Öncelikle açıklamayı buraya alacağım: “Gençlerimiz sabırlı olmadığı için kısa zamanda çok şey sahibi olmak istiyorlar. Çabuk zengin olmak ve makamlara yükselmek istiyorlar. Belki de bunlara bizim hükümet dönemi yol açtı. Fazla meşakkat çekmeden çok şeye sahip olmak isteyen bir gençlik var. Bu bir büyük problemdir. Türkiye’de şu an burjuva Müslüman diye tabir ettiğim bir hayatı görüyorum. Fazla saltanatlı yaşayan, çok harcayan, israfı olan bir Müslüman burjuva kesimi ve gençliği gözlemliyorum. Bu sıkıntılı bir meseledir. İdeal dediğimizde, genel ortalamaya baktığımızda böyle bir değerlendirmeyi yapmak mümkün.”

Bu açıklamaların dikkate alınıp üzerine tefekkür edilmesi ve bu hususta harekete geçilmesi lazım. Çünkü bugün için, kitaplardan tutun da insanlara kadar her “nesnenin” içinin değil dışının önemli görülmesi, “bize hitap eden” kafelerin, mekânların birbiri ardınca açılması, gençleri sürekli dışarıya/sokağa çeken ve mühim zamanlarını elde tutulamayan kum tanecikleri mesabesine düşüren yaşam tarzları, Atalay’ın bahsettiği burjuva yaşantısının bir tezahürü. Bunu ilk söyleyen şüphesiz Beşir Atalay değil, ancak bu sözlerin önemi iktidarın içerisinden, on küsur senede ortaya çıkan, eksiği bol (ve en vahimi bunlarla yaşamayı göze alabilmiş) gençliğe bakışı göstermesinde. “Şu vakfın elemanlarına bakın, filanca derneğin üyeleri böyle değildir” gibi gereksiz vakıf/dernek fanatizmi yapmadan, bu gençliği bir mesele olarak ele almak gerek kanaatindeyim. Çünkü gençliği bu yollardan geçen toplumların ne hale geldikleri, dünyanın çok çeşitli ülkelerinde, mebzul miktarda örneği ile durmaktadır.

TÜYAP sürprizlerle açıldı

Ve kitap kurtları için bir haberimiz: TÜYAP kapılarını bugün itibarı ile açtı. Fuar süresince yüzlerce yayınevi yüzlerce yeni kitabını okuyuculara sunacak. Fuara yakın gerçekleşen güzel gelişmeler arasında, Dergah Yayınları’ndan İsmail Kara’nın sekiz yıldır beklenen “Türkiye’de Bir Mesele Olarak İslam” kitabının 2. Cildinin çıkması, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dergi ve gazete köşelerinde kalmış yazılarının kitaplaşması, Gökdemir İhsan’ın “Katakofti”sinin yeni baskı yapması; Küre/Klasik’ten Ali el-Gazzali’nin “İslam Hükümdarları İçin Siyaset Rehberi” adlı kitabının ve Rıdvan Şentürk’ün “Gülme Teorileri” kitabının çıkmasını; İnsan Yayınları’ndan Yusuf Kaplan tercümesi ile Hegel’in dört ciltlik “Tarih Felsefesi” adlı eserinin ilk cildinin yayınlanmasını, Celal Fedai’nin kitaplarının okuyucu ile buluşmasını zikredebiliriz.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2016 Cumartesi 14:21 Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 14:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
naci
naci - 6 yıl Önce

merhaba, kitaplara dair faydalı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

banner19

banner26