banner17

Beş Ahmed, beş devlet

Beş Ahmed, beş devlet

İslam Mimarisi Kâbe'yle başlar ve ilk insan olan Hz. Âdem (as) bir yandan da ilk mimardır. İslam mimarisinin zirvesi olarak Mimar Sinan'ı biliriz ancak Mimar Sinan İslam mimarisinde sadece 16.yüzyılın ikinci yarısında vardır. Hâlbuki Hz Âdem'den başlattığımız mimarlık günümüze kadar süregelmiştir fakat bize bu mirası getiren mimarların pek azını biliriz. Bu mimarlardan beş tanesi var ki hepsinin adı Ahmed; fakat bir diğer yönleri de kendi devletlerinin zirve mimarları oluşları.

Ahmed ibni Baso: 12. yüzyılda Endülüs'te yaşamıştır. Tarihteki ilk Sevilla Camii'nin mimarıdır. Ayrıca Tunus'daki Kutubiya Camii'ni ve Kurtuba Büyük Camii'ni tasarlamıştır. Endülüs'ün en büyük mimarı olarak gösterilen Ali el Gumuri'yi yetiştirmiştir. Ali el Gumuri daha sonra El Hamra Sarayı'nın mimarı olmuştur.

Ahmed Marandili: İzzeddin Keykavus döneminde 13. yüzyılda Selçuklu topraklarında yaşamış mimar başı. En büyük eserleri Tokat'ın Niksar ilçesindeki Kırk Kızlar Türbesi ve Sivas'taki şifahanedir. Sivas'taki şifahane 1217 de tamamlanmıştır. Bu şifahane İzzeddin Keykavus Şifahanesi ismiyle anılır. Dörtgen planlı en büyük şifahane olan bu yapı 18. yüzyılda medrese haline getirilmiştir.

Ahmed bin Muhammet et Tuluni ve çocukları: 14. yüzyılda Memluklar devletinin mimarbaşıdır. Kahire'deki Sultan Barkuk Medresesi'nin mimarıdır bu eseri 1386 yılında tamamlamıştır. Kahire'nin en önemli simgelerindendir. Ayrıca çocuklarıyla birlikte Mekke'ye yürüyerek giderek Kâbe'nin iki kez tamirini yapmıştır. 

Ahmed ibni Muhammet et-Tebrizi: Karakoyunlular döneminin baş mimarıdır 15.yüzyılda yaşamıştır. Meşed'teki Şah mescidini 1451de tamamlamıştır. Ve Tebrizdeki Gök Mescit'i imar etmiştir. Tarihteki iki büyük Gök Mescit'ten ilki Tebriz'dekidir ikincisi Sultan Ahmet Camii olarak bilinir. 

Ahmed Üstad Lahori: 17.yüzyılda Cihan Şah döneminde şimdiki Hindistan'da yaşamıştır. En ünlü yapısı dünya harikaları arasında da gösterilen Tac Mahal'dir. Yeni Delhi'deki Kızılkale Camisi (redfort) de Ahmed Üstad Lahori'nin eseridir.

Sami Yaylalı ders verdi!

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 12:12
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20