Ben artık Tv seyretmiyorum!

13 yaşında bir kızımız evinden tv kablolarının kaldırılması ile başına gelenleri bizlerle paylaşıyor. Sizlere de Tvsiz bir hayat dileriz.

Ben  artık Tv seyretmiyorum!

Merhaba ben Semra Nubihar, henüz 13 yaşında Akşemsettin İ.Ö.O.’nda 7-C sınıfına gidiyorum ama ben de bu sitede yazan usta yazarlarımız gibi bir yazı yazmaya karar verdim. Ailemiz 4 kişiden oluşuyor; annem babam, ben ve erkek kardeşim. Sizlere televizyondan nasıl bir nedenden dolayı kurtulduğumu ve televizyondan sonra hayatımın nasıl değiştiğini anlatacağım. Tabi ailemdeki fertlerin de hayatındaki değişikliğini anlatacağım.

 

5278

 

Annemin “televizyon yok artık, baban kablosunu arabanın bagajına koyacak” demesiyle başlamıştı her şey. Artık televizyon yoktu. Çünkü babam, annemin televizyonu kaldırmak için yaptığı denemelerin başarısız olduğunu görünce televizyonun kanallarla olan bağlantı kablosunu arabanın bagajına koymuştu. Annemin önceleri yaptığı denemelerde, annem kumandayı saklıyordu, televizyonun tuşlarından da açamıyorduk, çünkü kardeşim kumandayla uğraşırken tuşları çocuk kilidi yapmıştı. Annem bir yere gidince telefonda yalvarıp yakarıp kumandanın yerini öğreniyorduk. Ama babam bu denemelerin başarısız sonuçlarını görünce kabloyu aldı.

 

5279Aslında en başta babamın kabloyu geri getireceğini düşünüyordum. Ama yavaş yavaş bu düşüncemden vazgeçtim. Çünkü babam kararlı bir insandı. O kablo SBS’ye kadar eve gelmeyecekti. Çünkü bana ve kardeşime iyilik yapıyorlardı. Derslerimiz için iyilik yapıyorlardı.

Kablonun gelmeyeceğini anlayınca televizyonsuz hayata alışmaya çalıştım. Hergün çizgi film ve ya dizi izlemek ama daha önemlisi magazin izlemek bana keyif veriyordu. Televizyon benim ve bir çok arkadaşımın hayatında olağan, sıradan ve farkında olmadan zamanın büyük bir kısmını tüketen bir eğlence aracıydı. En başta zor oldu ama sonradan alıştım. Telavizyon izlemek su içmek, yemek yemek gibi normal bir alışkanlıktı. Televizyon gidince hayatımda bir boşluk oluştu. Ama zamanla alıştım. Artık ailemle daha fazla vakit geçirmeye başladım. Daha çok sohbet ediyorduk. Daha çok kitap okumaya da başladım. Üstün Dökmen’in “Ladesçi” adlı kitabı gibi kitaplar okudum. Dersanedemdeki rehber öğretmenimin de yardımıyla günlük çözdüğüm soru artık sayısı 150’den aşağıya inmiyordu.

 

5280Bu değişiklikler sadece benimle sınırlı değildi. Kardeşim de benim gibi daha fazla kitap okuyordu. Çözdüğü soru sayısını daha yüksek rakamlara ulaştırmıştı. Annem de değişikliklerden nasibini almıştı. O da daha çok kitaba yöneliyordu, kitap okuduğu zamanlarda kardeşim de annemin yanına gidip annemle birlikte kitap okuyordu. Hatta bir akşam kardeşim kitap okurken uyuyakalmıştı. Babam da artık BBC NEWS izlemiyor, onun yerine daha fazla kitap okuyor.

 

Artık televizyonu düşünmüyordum. Çünkü televizyonsuz hayatı fark ettim. Artık babam kabloyu getirse bile  televizyona düşkün olmayacağım, çünkü bilgisayar ve başka sosyal aktivitelere daha fazla zaman ayırıyorum. Bir kötü alışkanlıktan kurtuldum, bilgisayarı da kontrollü kullanıyorum.

 

Semra Nubihar Mente fark etti

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2009 Pazartesi 10:49 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2009, 01:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MAHMUT BIYIKLI
MAHMUT BIYIKLI - 12 yıl Önce

bu çoçuklar muhteşem. muhterem babaları gibi geleceğin efsane şahsiyetlerinden olacakları şimdiden belli... rabbim geleceğinizi aydınlık etsin çocuklar. babanızın izinden devam...

zeliha akkaya
zeliha akkaya - 12 yıl Önce

Evimize ilk tv alındığında yıl 2000 idi..Semra gibi 7.sınıfdaydım bende..Kız kardeşim 1 aylıkdı..Benim ve diğer 3 kardeşimin çocukluk yıllarımıza dair en büyük avantajmızdı Tvsizlik..Ne yazıkki en küçük kardeşim, Semra gibi yakalandı Tv olan döneme..Semra sadece anne babası ile savaşıyormuş.Kardeşim anne+baba+2 abi+2 abla arasında kafayı yiyordu:)İzlemeyi bıraktı en sonunda pes etti.Geçenlerde eve haciz geldi.Tvnin gidişine üzülmedi kimse:) Bir şer bir hayır getirdi çok şükür:)

betül
betül - 12 yıl Önce

aferim kardeşlerime çok doğru yapmışlar.maşallah maşallah..

öss sorusu
öss sorusu - 12 yıl Önce

güzel bir adım

Mehmet MENTE
Mehmet MENTE - 12 yıl Önce

Evimizin prensesi olan yiğenim bende bu tv alışkanlığından kurtulmak istiyorum, demekki işe kablodan başlamak gerek, bunun denenmesi vede başarılmasında bize örnek olduğun için teşekkür ederim.

nur özdemir
nur özdemir - 12 yıl Önce

Bu yaşta bu iradeye sahip olabilmen çok güzel her ne kadar bu iradeye babanız zorlamış olsada,kutluyorum seni.kitapların sana olan kazanımlarının farkında olmanda çok güzel.inşallah bu süreç daimi olur ve inşallah benim oğluşumda senin gibi tv den uzak büyür. henüz 1 yaşında ama malum ağaç yaş iken eğilir...yanaklarından öpüyorum canım...Bravo...

banner26